Disney’s AIDA Zevenblad in de tuin? Bestrijden is een lastige klus 19 EIGEN TUIN EERST ROMKEVANDEKAA - PA aj - Vanaf 12 april alleen te zien in het AFAS Circustheater Scheveningen. Tickets vanaf 64,60* Laatje meeslepen door dit aangrijpende verhaal over macht, liefde en verraad. Beleef dit noodlottige liefdesverhaal zoals je het nog nooit beleefde. Accepteer het zevenblad en leer ermee leven betrokken. „Veel ouderen willen wel graag een instrument leren spelen, maar doen dat niet. Nog steeds heerst de my the dat je al op jonge leeftijd moet be ginnen omdat het anders niets meer wordt. Terwijl het juist zo veel oplevert, zoals nieuwe contacten, nieuwe uitda gingen en gevoel van eigenwaarde: je leert iets wat je nog niet kan. Ook hoor ik van mensen dat ze het fijn vinden dat het de week structureert. Ze hebben een reden om een dag in te richten met het studeren en ze werken iedere week naar een les toe. In ons onderzoek dachten we eerst dat we een didactiek voor ouderen moesten ontwikkelen, bijvoorbeeld omdat ze door strammere vingers min der snel kunnen spelen. Maar waarom zou je snel spelen? Het verschil bleek vooral in het soci ale aspect te zitten. Een van de opmer kelijke uitkomsten van ons onderzoek was dat als conservatoriumstudenten een half uur lesgaven, de cursisten de eerst tien minuten alleen maar bijpra ten. Dat vonden de aspirant docenten zonde van de tijd, maar wij realiseerden ons dat het juist een essentieel onder deel van lesgeven aan ouderen vormt.” TIPS VOOR BEGINNERS Maar hoe bestrijd je zevenblad dan wel? Zevenblad wortelt oppervlakkig en je kunt het dus met een spitvork uitvorken. Maar ieder stukje wortel dat je over het hoofd ziet loopt weer uit. Bovendien nestelt zevenblad zich altijd in de wortelkluiten van strui ken en vaste planten. Die moet je op rooien waarna je ieder zevenblad- worteltje tussen de wortels van de jasmijn en de papavers moet uitpeuteren. Ga er maar aan staan. Je kunt ook proberen het ze venblad te verstikken. Zonder licht kan geen plant groeien. t Maak je tuin leeg, en dek hem af met karton. Hierover strooi je een laag aarde die je eerst J hebt gezeefd, zodat er werkelijk geen stukje 1 wortel van het gehate Niet alles hoeft in één keer Dat weet ook Victoria Vorraber (29). De Oostenrijkse deed in Groningen haar opleiding en staat aan het hoofd van de eerste Oostenrijkse muziekschool voor senioren in Graz. „Ouderen denken veel na, daarom duurt het aanleren langer. Maar ze zijn vastberaden, gediscipli neerd en ze oefenen veel. De lessen zijn veel socialer. Ik leer zelf ook veel van ze terwijl ik lesgeef Mijn vrienden zijn allemaal mijn leeftijd, en ineens had ik intensief contact met mensen die al veel geleefd hebben. Ik leer van ze dat het leven lang is en je echt niet alles in één keer hoeft te doen. Je kunt altijd met iets nieuws beginnen. Dat heeft me echt veranderd.” Vermolen geniet nog ieder moment van haar besluit. „Ik word heel blij als iets nu lukt wat me voorheen niet lukte. Van muziek maken met anderen en het samen muziek instuderen, kan ik enorm genieten. Het verbaast me ook dat ik volhoud. Vroeger begon ik nog weleens aan iets en maakte het niet af En nu wil ik alleen maar doorspelen en meer leren.” Bestel nu op pzc.nl/aida onkruid meer in zit. Het zevenblad zal stikken en het karton verteert op den duur. Ook dit is geen geweldige oplossing. ‘Maak je tuin leeg’ - dat is geen vrolijke boodschap. Tegen de wat minder fanatieke tui nier zou ik zeggen: accepteer het ze venblad en leer ermee leven. Neem een voorbeeld aan de Amerikanen die zevenblad aanprijzen als een puike bodembedekker. Want dat is het. Er komt geen onkruid doorheen. Waarbij ik wel moet toegeven dat ze in de i USA wat anders tuinie- ren dan hier. Ze planten daar voornamelijk strui ken in hun borders waar bij ze zevenblad als bodem bedekker gebruiken. Soms ne men ze de groenbladige - maar vaker nog de bontbladige vorm. Struiken ondervinden geen hinder van zevenblad, maar ook sterke vaste planten zoals hosta’s, wolfsmelk en schoenlappersplanten groeien er met het grootste gemak doorheen. De grotere bloembollen, zoals lelies, ca- massia’s en narcissen ook en als het loof van de bloembollen afsterft wordt het door zevenblad gemas keerd. Zelfs sneeuwklokjes hebben met zevenblad geen moeite. Die bloeien zo vroeg dat w het zevenblad dan nog niet aan de groei is. Kortom: verzoen je met wat je voorheen als on kruid zag. Tuinieren k doe je voor je lol. Be- gin geen oorlog waarvan je van te- voren weet dat die ÏV toch niet te win- W nen valt. I et is lente en de I stroom van vragen I I zwelt weer aan. Na ja- I renlang vragen van lezers I te hebben ontvangen, waarbij ik de oogst geleidelijk heb zien verschuiven van mijn klassieke naar mijn virtuele brievenbus, kan ik de meeste antwoorden wel dromen. Grappig is dat veel van die vragen nog dezelfde zijn als pakweg dertig jaar geleden. De tuinmode mag dan veranderen, de vragen doen dat niet. Maar de antwoorden wel. Neem de eeuwige worsteling met zevenblad. In de vorige eeuw zou ik misschien nog geadviseerd hebben om zevenblad met X Roundup te lijf te gaan. Ik zou er wel aan toe gevoegd hebben dat chemische bestrij ding slecht is voor l mens en milieu. Nu het verband tussen Parkinson en het ge bruik van Roundup steeds duidelijker wordt, ben ik niet trots op mijn vroegere adviezen. ’’C C j Groenbladig zevenblad SCAN SHOP Carla Vermolen begon op haar 54ste met trompetspelen. „Ik geniet van samen muziek maken met anderen.” FOTO ARIE KIEVIT „Ga naar een muziekschool, daar geven ze goed les”, tipt Carla Vermolen. Je moet een instrument echt aan leren en daarvoor wil je een goede le raar die op alles let.” Op de site muzieklesvergelijken.nl/mu- ziekscholen vind je een over zicht. Muziekscholen kunnen vaak ook helpen bij aanschaf of huur van een instrument. Lessen verschillen behoor lijk in prijs. Privélessen zijn vaak duurder dan les via een muziekschool. Die biedt ook als voordeel dat je er kunt sa menspelen in een band, jazz- collectief, orkest of ensemble. Welk instrument past bij jou? Wat voor muziek wil je maken? Voor een rockbandje ligt bijvoorbeeld (bas)gitaar of drums voor de hand. Denk ook aan fysieke belasting. Zo ver gen blaasinstrumenten veel longinhoud. En hoe zit het met geluidsoverlast? Drummen is leuk, maar je moet wel kunnen oefenen zonder klachten van buren. Bij veel muziekscholen kun je ook repetitieruimtes hu ren om te oefenen. Noten leren lezen? Dat kan bijvoorbeeld via muziekleren lezen.nl. De echte doe-het- zelver vindt online sowieso een enorm aanbod. Zeker op You Tube buitelen de online docen ten over elkaar heen om je wegwijs te maken op welk in strument dan ook. Ook vind je er video’s over muziektheorie, technische informatie over in strumenten en muziektracks om te oefenen en mee te spe len. De betere docenten bie den ook (betaalde) online cur sussen aan. Ga samenspelen: leuk om te doen en leuk voor de con tacten. Vermolen: „Ik speel bij harmonie Concordia met men sen van 14 tot 85 jaar.” In heel Nederland zijn orkesten speci aal voor senioren. Vaak zijn ze op zoek naar nieuwe leden. Online zoeken op senioren orkesten levert een flink aantal resultaten op. Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. *Excl. €2,05 orderkosten. Bontbladig zevenblad Zevenblad in bloei PC ZATERDAG 18 MAART 2023 V»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 67