Esther (43) uitTerneuzen kampt met hersenletsel 6 Wat had Esther Baeten (43) nog graag bij Dow gewerkt. En wat had ze graag kinderen gewild. Maar dat is niet zo. En het zal ook niet meer gebeuren. Noodgedwongen, als gevolg van niet-aangeboren hersenletsel. „Ik zeg altijd maar dat ik op mijn 33ste al met pensioen ben gegaan.” De volgende dag werd de pijn in mijn hoofd nog veel erger. Het voelde alsof mijn oog uit mijn kas werd gedrukt. En weer moest ik heel explosief overgeven „Dat was een heel lang proces. Ik heb een aantal jaren gerevalideerd. Eerst in het zie kenhuis, later bij een fysiotherapeut. Ergo- anders’. Hij stuurde aan op een grondig bloedonderzoek. Daaruit bleek dat ik flinke ontstekingswaardes en slecht functione rende nieren had. Pas toen kwam er schot in de zaak. Ik moest naar de nefroloog (spe cialist in nierziekten). Die luisterde goed naar mijn verhaal. Ik vertelde dat ik ook niet goed meer zag en dus moest ik meteen door naar de oogarts. Die zag dat mijn net vlies aan beide ogen was beschadigd. En dat dit ook al eens eerder was gebeurd. Daarna ging ik weer terug naar de nefroloog. Die besloot mij in het ziekenhuis te houden en aan een infuus met prednison te leggen. Dat verlichtte de pijn.” „Nee. Totdat Leo en mijn schoonmoeder aan drongen op een scan. Daarna kreeg ik te horen ‘proficiat mevrouw, u heeft geen hersentu mor’. Dus werd ik weer teruggestuurd naar de huisarts. Die was het toen beu. Hij zei: ‘mi graine duurt maximaal drie dagen, dit is iets werd gedrukt. En weer moest ik heel explosief overgeven. Bij de huisartsenpost kreeg ik een spuit in mijn bilspier en daarna zakte de pijn een beetje. Dus gingen we weer naar huis.” „Daar was ik op dat moment helemaal niet mee bezig. Het lukte nog wel om het telefoon nummer van mijn zus, die ook bij Dow werkte, door te geven. Zij is met mij naar de bedrijfsarts gegaan. Wat ik mij daar vooral nog van herinner is dat hij met de beste bedoelin gen van alles aan mij vroeg, maar dat ik vooral even ‘weg wilde zijn’. Ik bleef namelijk maar overgeven. Ik wilde slapen, ik wilde rust. Om dat we er van uit gingen dat het migraine was, gingen we naar huis. Wij woonden toen op het Stadhuisplein in Terneuzen, maar daar was het kermis. Dat gebonk van die muziek kon ik er echt niet bij hebben, dus heb ik bij mijn ouders geslapen. Met mijn moeder naast me, die me continu in de gaten hield. De vol gende dag werd de pijn in mijn hoofd nog veel erger. Het voelde alsof mijn oog uit mijn kas „Gek genoeg voelde het voor mij in eerste in stantie ook best fijn die dag, maar dat leg ik zo wel uit. Ik had al een tijdje heel veel hoofdpijn en rugpijn. Er kwam steeds meer bij. Hart kloppingen, een hoge bloeddruk, transparante urine... Maar vooral die hoofdpijn was ver- schrik-ke-lijk. Ik liep met een bandje om mijn hoofd om de druk wat te verminderen, maar het werd van kwaad tot erger. Op een gegeven moment kon ik niet meer lezen en leken de lijnen van de vensterbanken niet meer recht. Ik had zoveel uiteenlopende klachten, die ik met maximaal acht paracetamolletjes per dag moest onderdrukken. Acht? Ik wilde er wel twintig! Chronische migraine en een voor- hoofdsholteontsteking was de eerste diagnose. Ik ging met die hoofdpijn toch maar gewoon naar mijn werk op Dow. Daar barstte op 13 september 2007 de bom. En dat voelde eerst heel fijn. Eindelijk kon ik overgeven, eindelijk werd de druk op mijn lichaam minder. Het voelde echt als een opluchting, ik wilde het uitschreeuwen van blijdschap. Maar dat lukte niet. Mijn spraak was weg en ik kon amper meer bewegen.” Maar nog steeds wist je niet wat je nu pre cies mankeerde. Was dat niet frustrerend? „Nee, ik ging er van uit dat iedereen zijn ui terste best deed. Ik had ook geen tijd om boos of verdrietig te zijn, ik was alleen maar aan het strijden tegen de pijn. Uit een MRI-scan bleek uiteindelijk wat er was ge beurd. Er waren een bloeding en drie kleine infarcten in mijn hersenen te zien. Dat moet haast wel die 13de september zijn gebeurd. En eigenlijk voelde dat ook wel lo gisch; die pijn moést zich die dag ontladen. Een dag later heeft hoogstwaarschijnlijk een bloedprop zó op een zenuw gedrukt, dat ik die ontzettende pijn in mijn oog kreeg. Uit onderzoek bleek ook dat alles was aangewakkerd door een immuunreac- tie. Dat heet sarcoïdose. Als je bijvoorbeeld wordt getroffen door een virus (dat kan zelfs een verkoudheid zijn), proberen cel len in je lichaam die ‘indringers’ op te rui men. Op een gegeven moment remmen die cellen zichzelf af, maar dat gebeurde bij mij niet. Ze bleven maar aan het werk en maak ten daarmee veel dingen kapot. Vandaar ook al die uiteenlopende klachten.” e zwaait joviaal de voordeur van haar woning in de Terneuzense nieuwbouwwijk Othene open. Da’s niet zomaar. Esther en ik ken- nen elkaar van vroeger. We zaten bij elkaar in de klas op de basisschool en mid delbare school, maar we verloren elkaar daarna uit het oog. Tot halverwege vorig jaar. Een toe vallige ontmoeting in de katholieke kerk in Terneuzen leidde tot deze afspraak. En we hoeven er allebei niet omheen te draaien, die afspraak hadden we niet gemaakt als Esther geen bijzonder verhaal te vertellen had. Dat verhaal begint op 13 september 2007. „Wat? Is jouw oudste dochter op die dag geboren? Echt? Wat een toeval! Nou, dan kunnen we rustig stellen dat die dag voor ons allebei bepalend is geweest voor de rest van ons leven.” ‘De bom barstte in RAYMOND DE FREL Had je al snel door dat het ‘foute boel’ was? Er bestaat geen medicijn tegen sarco- idose. Hoe ben jij, zo goed als het kan, her steld? Wat? Nog niet naar het ziekenhuis? Dat is zeker zo. Maar voor mij was het een vreugdevolle dag, voor jou allesbehalve. Wat gebeurde er? mijn hoofd en gek genoeg voelde dat fijn’ ZATERDAG 18 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 54