Jan Vantoortelboom MSP Gold in Nieuwdorp sorteert met 66 \Ne zijn in de greep der dwazen! to 2 In Nieuwdorp staat de uienfabriek van de toekomst. Heel de wereld komt zich eraan vergapen. Iedereen wil weten hoe MSP Onions dat nou doet: met een paar man personeel moeiteloos 5000 ton per week puntgave uien de wereld in sturen, naar 78 landen. Boeiender is de wraak die hij op zijn moeder nam Ér met het MSP Onions-logo een van de zeven laaddocks in, aan de zij kant bij de sorteer- en distribu- tieloodsen, In de productiehal zoeven bijna geruisloos onbe mande wagentjes rond, elektrisch aangedreven. Alleen in de vijftien meter hoge hal waar de uien langs het ingenieuze sorteersysteem ge leid worden, kun je maar beter oorbeschermers opdoen. Welge teld drie mannen lopen er rond. Ieder in hun eigen cup je glijden de uien onder de camera’s door die foto’s maken van het uitwen dige van de ui. Een sensor meet het licht dat door de ui heen schijnt. Het lichtspec- trum verraadt of er inwen dige gebreken zijn. Aan het sorteren komt in de fabriek van MSP Gold geen men senhand meer te pas. Boven, in de stille controle kamer, staan rijen computer schermen van waarachter de operator het hele productieproces volgt. Ah: daar. De infraroodca- mera heeft een slechte ui ontdekt. dividuele ui passeert diverse con trolepunten en draait onderweg rond zodat zes camera’s hem van alle kanten kunnen bekijken. Al leen, soms draait een ui niet hele maal lekker en mis je een héél klein stukje.” Een doordeweekse dinsdag. MSP Gold, zoals het nieuwe be drijfspand heet, is in vol bedrijf. En toch heerst er een serene rust rondom het grijze gebouw. Op het opvallend kleine parkeerterrein staan bijna geen auto’s. Zo nu en dan rijdt een grote vrachtwagen et is weer zover. Na vier jaar kom ik met een nieuwe roman getiteld Mauk. Het heeft zolang geduurd, omdat ik een schrijfdipje heb gekend na de dood van mijn vader in 2018. En in 2020 had ik veel werk aan het bouwen van mijn schrijfhuis, waar sindsdien bijna elke maand wel een schrij ver in zit. Eentje verbleef er deze winter zelfs zes weken lang. Maar ook al schreef ik in die jaren niet aan een boek, ik merkte wel dat ik een verhaal opbouwde in mijn hoofd. Want toen ik eenmaal ging zitten om te schrijven, lag er na een paar maanden een roman op mijn bureau. Zo is het wel vaker gegaan: veel nadenken en voelen aan een onderwerp, personages, conflict etc. en als dat goed zit, het er dan op korte tijd uitrammen. Mijn redacteur zei ooit: je moet niet actief gaan zoeken naar datgene waar je een roman over wilt schrijven, want op een dag vindt het verhaal jou. Best zweverig. En misschien is dat wel zo. Er is namelijk een fascinerend verhaal over een zonderlinge figuur door de krachtige Scheldewind mijn kant opgewaaid. Een man die als enig kind op een eeuwenoude hoeve in de Goese Poel is opge groeid. Hij was zo verknocht aan de kreekruggen met mei doornhagen, de knotessen en struwelen, de drassige akkers met veedrinkputten, de hoogstamboomgaarden met oude rassen, dat hij zich met hand en tand verzette tegen de verkaveling van de Poel in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw. Ruilver- kavelaars bulderde hij van zijn erf af. Maar hij was geen boer in hart en nieren, want zijn grootste liefde was techniek. Zijn hele leven lang verza melde hij oude machines en bijgevolg lagen die op ver scheidene plaatsen in de Zeeuwse jungle die zijn erf ondertussen was geworden, te roesten: tractoren, maaidorsers, olietanks, tuin- frezen, dorskasten, aardappel rooiers, schijfeggen, kiepkar- ren, boterkneders, stropersen en nog veel meer. Veel van die machines gingen natuurlijk op den duur olie lekken en op een slechte dag kreeg hij op zijn nuchtere maag een inval van de milieupolitie. Met veel bombarie en negentien man sterk klopten ze aan. „We zijn in de greep der dwazen”, no teerde een verslaggeefster van de PZC uit zijn mond. Maar het indringendste verhaalelement, dat wat op mij als romancier een magne tische uitwerking heeft, is het volgende: Hij werd verliefd op een vrouw. Echter, deze vrouw was van lagere komaf en zijn moeder dwarsboomde de ontluikende liefde. Dat hij dat liet gebeuren is op zijn minst merkwaardig te noemen, dus boeiend. Maar nog boeiender is de uitgestelde wraak die hij uiteindelijk op zijn moeder nam: die prachtige, grootse boerderij, dat statussymbool, liet hij na haar dood helemaal verkommeren en instorten, en toen het door de gaten in het dak niet meer mogelijk was om nog in het woonhuis te wonen omdat zelfs de talrijke teiltjes het re genwater niet meer konden opvangen, en de hele boel aan het beschimmelen sloeg, ging hij maar in een stacaravan le ven. Hij bleef voor altijd alleen. Het erf werd ook een ontmoetingsplaats voor jongeren uit de buurt die er aan hun scootertjes kwamen sleutelen, er een groot vuur maakten, rookten en biertjes dronken. En die zonderlinge man, Adrie van der Meulen was zijn naam, die genoot van die jonge mensen en hun vrijheid, voelde zich thuis bij hen, voelde zich misschien ook een va der voor die kinderen. Als daar geen nieuwe roman in zit. ienduizend ton uien kunnen er opgeslagen worden in Nieuwdorp, midden in een van de belang rijkste teeltge- bieden van Nederland. Mooie, harde uien zijn het. Gaaf, goud kleurig, strak in het vel en wit van binnen. Wie een zak uien van MSP Gold heeft, weet: daar zit niet één onaangename verrassing bij. Nou ja: op 0,01 procent na dan. Verkoopdirecteur Lindert Moer dijk: „Ons controlesysteem is 99,9 procent nauwkeurig. Elke in- Perfecte Nooit meer een rotte in de zak ONDINE VAN DER VLEUTEN ZATERDAG 18 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 50