Kinderen willen geld terug dat gemeente heeft ‘afgepakt’ M fc. r De plek in Renesse waar mensen elkaar ontmoeten en groeten 9 De eisers hebben niet met stukken kunnen onderbouwen dat zij rechthebbende zijn van het geld dat is aangetroffen in de kluis Zo’n dertig jaar geleden propte Edwin Hofs (51) uit Wemeldingezijn autootje vol met T-shirts en verkocht ze op de markt. Met verlies, maar hij vond het heerlijk. Een nieuwe marktkoopman was geboren. Je bouwt zomers een buffertje op om ’s winters een beetje in te teren toeristen. Zonder hen zouden we hier ook geen volle markt hebben. Je bouwt zomers een buffertje op om ’s winters een beetje in te te ren.” Korte lijntjes StiMa is opgericht nadat de laatste marktmeester van de gemeente Schouwen-Duiveland stopte. Som mige gemeenten huren dan een ex terne organisatie in. Op Schou wen-Duiveland zijn het de markt kooplui zelf die die kar trekken. „Korte lijntjes. Dat werkt goed. En het contact met de gemeente ver loopt super-de-luxe”, zegt Hofs. de inhoud. „De eisers hebben niet met stukken kunnen onderbou wen dat zij rechthebbende zijn van het geld dat is aangetroffen in de kluis” oordeelt de rechter in de gis teren gepubliceerde uitspraak. „Zij erkennen daarentegen dat zij bij hun belastingaangiftes nimmer het bezit van de contante bedragen hebben vermeld, hetgeen juist een aanwijzing is voor het tegendeel.” De gemeente mag er volgens de voorzieningenrechter dus van uit gaan dat de moeder de rechtheb bende was van het geld aangetrof fen in de kluis van haar woning en hoeft dat geclaimde bedrag niet te rug te betalen. zich suf op campings en verzorgt tien keer per seizoen entertain ment op beide markten. „We hebben in Zeeland gelukkig te maken met mensen die heel trouw zijn én we hebben hier de uitkering kreeg, legde de gemeente Schouwen-Duiveland gelijk een claim op dat geld. De uitkering werd ingetrokken en na een verre kening kwam de sociale dienst tot de slotsom dat de vrouw 62.520 euro te veel uitbetaald had gekre gen. Bijna elfduizend euro is terug gestort aan de inwoonster van Burgh-Haamstede, de rest van het geld hield de gemeente. Die heeft zich daarmee volgens haar kinde ren en hun partners ten onrechte verrijkt. Want dat was hun spaar geld. In verband met hun geloofs overtuiging, zo verklaarden ze, werd dat geld in huis bewaard in plaats van op een bankrekening. Ze stapten naar de rechtbank in euro in bewaring, waarvan de helft afkomstig van het geld dat ze als ca deau hadden gekregen van hun bruiloftsgasten. Ook de 5700 euro die de schoonzoon vóór het huwe lijk zelf al bij elkaar had gesprok keld, liet hij veilig opbergen; net als zijn latere spaarcentjes. En een vriend van moeders partner ver trouwde aan haar de 25.000 euro toe die nog resteerde van het geld dat hij had geleend van zijn vader. Volgens de rechtbank ontbreekt het echter aan duidelijk bewijs dat de kinderen en aanhang de waar heid spreken. En omdat de kluis in de ouderlijke woning stond en moeder de sleutel had, wordt zij wettelijk gezien als de ‘bezitter’ van Altijd een praatje Dat past helemaal in het straatje van Edwin Hofs, die ooit als een blok voor het marktsfeertje viel. „Ik hou van de open cultuur. Op de markt is het niet zo strak. Je hebt er altijd wel een praatje en een ditje en datje.” Dat is te merken als er op de weekmarkt in Zierikzee een foto van Hofs wordt geschoten. Er is nie mand die zich er niet mee bemoeit, van een goede markt profiteren vol- De markt is een plek waar men sen elkaar ontmoeten en groeten. „Ik denk dat wij een belangrijke so- Schouwen-Duiveland hebben ze de laatste paar jaar niet te klagen. Tijdens corona wisten meer mensen de markt weer te vinden. „Nu moeten we proberen dat vast te houden.” De Stichting Markten Schouwen-Duiveland (StiMa), die de weekmarkt in Zierikzee en de seizoensmarkt in Renesse organi seert, maakt volop reclame, flyert Die liefde staat nog altijd als een huis. Nu al verheugt de voorzitter van de Stichting Markten Schou wen-Duiveland (StiMa) zich op de start, op 5 april, van de sei zoensmarkt in Renesse. Daar wordt het verse fruit nog met een ‘brulle- tje en een gilletje’ aangeprezen. Mag je her en der proeven. Ruik je de heerlijkste geuren van verse no ten en vis. „Die markt is echt old- skool” Met ondernemers die na het opbouwen ’s ochtends samen een bak koffie drinken voor ze aan de slag gaan voor relaxed rondsjou wende toeristen. „Renesse is een vakantiegevoelmarkt. Een incident met haar minderjarige zoon bracht het balletje aan het rol len. De politie deed op 7 november 2020 een doorzoeking van hun wo ning in Burgh-Haamstede en stuitte op een kluis met 73.170 euro. Dat geld werd in beslag genomen. Omdat de moeder een bijstands- Middelburg om het volledige be drag terug te krijgen. Het spaar potje zou onder meer zijn gevuld met klusjes door één van de zoons. Hij gaf dat geld (zo’n 10.000 euro) aan zijn moeder om voor hem te bewaren. Van haar dochter en schoonzoon kreeg moeder 30.000 gens Hofs eveneens van de reuring die een markt teweegbrengt. „In sommige plaatsen merk je dat ciale functie vervullen. Mensen die marktdag de drukste dag is van de alleen zijn, gaan op marktdag even week.” Het aantal marktkooplui in een zak sinaasappels halen en een Nederland daalt gestaag, maar op praatje maken. Daar moet je als on dernemer ook iets mee doen.” Het is de sfeer, ambiance en de gezelligheid die mensen naar de markt trekt. „En het vakmanschap”, wijst Hofs (die zelf in de kleding zit) naar zijn collega’s op de Zierik- zeese markt. „Die jongens hier we ten waarover ze praten.” Winkels en horeca in de buurt Wel hoopt hij dat er afspraken voor een langer termijn dan vijf jaar kunnen worden gemaakt. „Mini maal vijftien jaar zou mooi zijn. Dat zorgt voor meer zekerheid en dan durven ondernemers ook in een nieuwe verkoopwagen te investe ren. Doe je dat niet, dan krijg je op een gegeven moment een verpau perde markt.” De markt in Zierikzee staat er elke donderdag, een jaarrond. Die in Renesse elke woensdag, vanaf 5 april tot 2 november. Dit jaar staat de Renesser markt voor het eerst op het vernieuwde marktterrein rondom de kerk. Het is ’n vakantiegevoelmarkt’ - Edwin Hofs, voorzitter StiMa BURGH-HAAMSTEDE Iemand met een bijstandsuitke ring die ruim 70.000 euro aan contant geld in de kluis heeft. Dat is vreemd, vond de ge meente Schouwen-Duiveland. De stapel biljetten werd in be slag genomen en de uitkering stopgezet. Maar de kinderen van de vrouw houden vol dat het hun geld was waar moeder op paste. - Marcel Modde Esme Soesman Renesse Edwin Hofs van StiMa (Stichting Markten Schouwen-Duiveland) op de weekmarkt in Zierikzee. Als 17-jarige kreeg hij een vakantiebaan- tje in de groente- en fruitkraam van Wim Westveer uit Oud-Sabbinge. Westveer denkt nog altijd met StiMa mee. fotosandraschimmelpennink PM ZATERDAG 18 MAART 2023 ‘I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 37