orsele wil geen zonneparken meer op landbouwgrond u Patiënt meestal naar ziekenhuis vervoerd in ambulance Mik Het gebied afdekken Het vervoer per Ook al wordt een traumaheli- kopter ingevlogen, meestal wordt een patiënt of slachtoffer van een ongeluk per ambulance vervoerd naar het ziekenhuis. plaatse wil hebben. Hofman: „Dat kan zijn als iemand kunstmatig in coma moet worden gebracht of als er nood is aan een behandeling die enkel een medisch arts kan uitvoe- houder Kees Weststrate in de ge meenteraad. „Er zijn behoorlijk wat Soms gebeurt het dat ambu lances naar een andere post moeten rijden om de bezet ting op peil te houden. Zo staat in de posten van Zierik- zee, Burgh-Haamstede, Poortvliet, Kruiningen en Grijpskerke één ambulance gestationeerd. Als die in actie komt, rijdt een ambulance van een andere post die kant op om het gebied ‘af te dekken’. Voorwaardenscheppende rit ten heet dat formeel. Dat kan ook het geval zijn als de am bulancepost in Goes of Mid delburg leeg is. energietransitie halen. En alweer waren er twijfels in de gemeente raad die worstelde met het plaatsen van zonnepanelen op goede land bouwgrond. Bovendien hadden verschillende fracties nogal moeite met de landschappelijke impact. Zij herinnerden de collega-raadsleden aan een zonnepark in Goes dat pal tegen de gemeentegrens is aange legd (eerder deed Kapelle hetzelfde met windmolens). De gemeente raad wilde een aanvullend onder zoek naar de mogelijkheden om al leen tijdelijke parken aan te leggen. Dat onderzoek is nu stilgelegd. Burgers Als besloten wordt dat de trauma heli niet in actie hoeft te komen, betekent dat niet altijd dat de am- Er zijn behoorlijk wat projecten en objecten die een flinke impact hebben op ons landschap Cruciaal Hofman: „Afhankelijk van de af stand tot de patiënt, kan de ambu lance soms langer onderweg zijn terwijl de eerste minuten cruciaal zijn. Als burgers starten met borst- compressies en eventueel mond- op-mondbeademing dan kopen ze daarmee tijd zodat het ook nog nut heeft als de ambulance ter plaatse komt.” toen bleek dat Borsele het onderne mers buitengewoon moeilijk wil maken iets te beginnen. Maar de deur werd niet helemaal dichtge gooid, want de gemeente moet uit eindelijk wel de doelen voor de bulance het wel alleen afkan. Er zijn immers meldingen waarbij meer dere handen nodig zijn om een pa tiënt goed te behandelen. Zo wor den bij een reanimatie altijd twee eenheden ingezet. En wordt ook een beroep gedaan op burgers die zich hebben ingeschreven voor de burgerhulpverlening. Rilland-Bath is”, zegt Hofman. „Achterin de he likopter is namelijk minder ruimte en je hangt in de lucht waardoor het behandelen van een zeer L instabiele patiënt minder goed lukt dan in een ruime ambulance. Het JM vervoer per helikopter is Hl ook niet altijd per defini- ]ltie sneller. Deze moet H landen, de patiënte inla den, controles doen en daarna opstijgen. Bij het zie kenhuis moet-ie weer landen, de motoren stilzetten en pas dan kan de patiënt uitgeladen worden.” In het buitengebied bij Bath, op een vakantiepark bij Bruinisse en net buiten Sint-Philipsland: drie keer werd deze week een traumaheli- kopter ingezet in de provincie. Vaak is dat die uit Rotterdam. Toch wor den patiënten of slachtoffers meestal met de ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Het betekent absoluut niet dat zo’n heli dan onverrichter zake te rugkeert naar de basis. Onderdeel van de driekoppige bemanning (het mobiel medisch team) is namelijk een arts, die net wat meer of andere hulp kan verlenen dan een ver pleegkundige op de ambulance dat kan. ren.” Vaak is de uitkomst dat een slachtoffer met de ambulance naar Zowel het college van burgemees ter en wethouders als de gemeente raad is klip en klaar: naast het hui dige zonnepark in de Sloerand, alle elektriciteitsmasten, eventuele nieuwe kerncentrales, waterstof- centrales en koppelstations voor wind van zee is geen ruimte voor nóg meer alternatieve energiebron- De discussie over zonneparken op nen die het landschap aantasten, landbouwgrond laaide in 2019 Daarom wordt een onderzoek naar hoog op door het plan van een on- de mogelijkheid om zonneparken dernemer om een zonnepark bij tijdelijk toe te staan stilgelegd. Lewedorp te bouwen. Hoewel het „We worden al de meterkast van college daar in eerste instantie wel- Nederland genoemd”, aldus wet- willend tegenover stond, bleek al snel dat er enorm veel weerstand was. Niet alleen van omwonenden projecten en objecten die een flinke of de gemeenteraad, maar ook van impact hebben op ons landschap. de provincie. Gedeputeerde Jo-An- En er zijn er ook nog die op ons af nes de Bat maakte direct duidelijk gaan komen, zoals de mogelijke dat deze positieve houding haaks komst van twee kerncentrales en de stond op het provinciaal beleid. De komst van waterstof en dat soort plannen werden in de ijskast gezet zaken. Is het dan wel verstandig om en de gemeente beloofde een noti- verder te kijken naar mogelijkhe- tie aan de gemeenteraad over de den voor zon op land, of moeten we kansen en mogelijkheden. pas op de plaats maken?” Die notitie kwam er in 2020 en Kwartier Of een traumaheli wordt opgeroe pen, heeft dus deels te maken met de aard van verwondingen. „Denk Een traumahelikopter werd in september 2022 opgeroepen nadat een persoon te water raakte bij het strand van Burgh-Haamstede. daarbij aan een ongeval waarbij een foto hv zeeland ledemaat geamputeerd is, reanima- ties van kinderen of grootschalige incidenten”, legt Andy Hofman uit, die operationeel hoofd namens het het ziekenhuis wordt ver witte Kruis in Zeeland is. Maar ook locatie speelt een rol. Soms kan een traumaheli traumaheli immers sneller ter plaatse zijn dan een ambulance of makkelijker ergens komen. Gemid deld is de gele heli in een kwartier op de plek van een ongeval. Het maakt een traumahelikopter geen vervanger van een ambulance, maar een aanvulling. Het gebeurt ook dat een ambulanceverpleeg- kundige op basis van de situatie ter plaatse alsnog een traumaheli ter helikopter iS filet altijd per definitie sneller voerd. Ook al is een aanwe- j zig. „Alles hangt af van de toestand M van de patiënt en hoe tijdskritiek H een behandeling Traumaheli vaak leeg terug HEINKENSZAND Borsele zet een dikke streep door nieuwe zonneparken op landbouwgrond. Een onderzoek naar mogelijkheden voor tijde lijke parken is stilgelegd. Het college vindt dat Borsele al meer dan genoeg bijdrages moet leveren aan de energie- transitie met alle gevolgen voor het landschap. - Melita Lanting Willem Adriaansens - Kees Weststrate, wethouder Borsele Michiel Bouwman - Andy Hofman, Witte Kruis Zeeland PM ZATERDAG 18 MAART 2023 '113$

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 35