draait door Keepers- carrousel 23 Thijssen klopt Ackermann en een WK gemist. Ik weet nog dat ik in het begin het vrouwenteam aanhaalde als een lichtend voor beeld voor ons als mannenteam, qua spirit en uitstraling. Er is nu ook niet één speler van wie ik zeg: qua leeftijd is dat klaar, die kan het EK niet meer halen. In 2018 namen we wél deels afscheid van een ge neratie. Wesley Sneijder speelde in het Midden- Oosten, werd 34, dus het was logisch dat hij niet meer werd geselecteerd. Andere jongens stonden op.” NBB zet De Cler uit nationale ploeg „Xavi Simons speelt met een goede uitstraling. Hij brengt fris heid bij PSV. Na het WK heb ik wat spelers gesproken, die waren ook positief over hoe hij in de groep was geweest. Ik ben ook be nieuwd naar Mats Wieffer, ook die ken ik niet persoonlijk.” de speler die naast hem staat zich dan ondergeschikt maken? Of wil die ook het liefst onderweg zijn? Aan Marten de Roon weet je pre cies wat je hebt. Hij met Frenkie was bij mij een prima koppel, maar je hoopt uiteindelijk wel een jongere speler in die rol te krijgen. Ik zie er nu twee of drie van wie ik denk dat ze dat op termijn kunnen en daar is Wieffer er één van.” Jordan wil club verkopen ven. Kijk naar Atalanta, bijvoor beeld. In de aanloop naar het WK deed Oranje het ook, maar in Qatar zag je dat weinig meer. Van Gaal zal daar zijn redenen voor hebben gehad. Maar ik denk dat het ook op een andere manier kan. Minder afwachtend.” „Laat wel duidelijk zijn, hè: de re sultaten zijn onder Louis natuur lijk uitstekend geweest. Twintig interlands op rij ongeslagen blij ven, en op het WK alleen door pe nalty’s de halve finale gemist, dan praat je over een geweldige reeks. Alleen vond ik het bij het WK iets te afwachtend, tegen Amerika bij voorbeeld. Zij maken snel na de af trap bijna 0-1, maar die valt niet en je komt zelf 1-0 voor. In plaats van door te gaan, werd het weer af wachten en kijken. En nogmaals: daar had Louis vast redenen voor.” Oranje-teams tegen China Hamilton breekt met begeleider Andries Noppert, nog eerste keus op het WK, is nu gebles seerd, net als stand-in Justin Bij- low. Met Remko Pasveer zit WK-ganger nummer 3 bij Ajax op de bank. De eerste selectie van Koeman telt nog twee an dere debutanten. Mats Wieffer en Lutsharel Geertruida, allebei van Feyenoord. Geertruida kan behalve als centrale verdediger ook als rechtsback uit de voeten. Denzel Dumfries, de eerste keus back, is vrijdag tegen Frankrijk geschorst. Met Kenny Tete en Je remie Frimpong zijn twee an dere potentiële rechtsbacks af gevallen uit de voorselectie. Frimpong was wel bij het WK, maar toen speelde Oranje nog met specifieke wingbacks, wat ook zijn rol is bij Leverkusen. Koeman trapt af na het win ter-WK in Qatar. Een toernooi dat vanuit sportief Nederlands per spectief nooit echt beklijfde, en waarin veel kritiek klonk op het behoudende spel. „Ik denk dat het soms anders had gekund tijdens het WK”, zei hij meteen bij zijn presentatie in Zeist in januari. Oranje gaat nu terug naar wat hij ‘een basissysteem met vier verde digers’ noemt, in de kern 4-3-3. „Het gaat me niet eens per se om het systeem”, zegt Koeman nu. „Ik heb zelf ook geregeld met vijf ver dedigers gespeeld, bij Feyenoord en Barcelona onder andere. Het gaat me meer om de intentie, om de uitvoering. Met vijf verdedigers kun je óók veel druk vooruit ge- Om eens wat linies en posities door te nemen op basis van je eerste selectie, wat zoek je op de plek naast Frenkie de Jong? „Net als de vorige keer wordt één van de vragen: hoe krijg je het maximale uit Frenkie? Ik noem het altijd koppeltjes waar je naar op zoek bent als coach. Je weet van Frenkie dat hij altijd onderweg is en overal de bal wil hebben. Kan „Je kunt je basissysteem altijd wel een keer aanpassen. Maar het zou heel gek zijn dat je dat in je eerste wedstrijd al meteen doet. En ik ge loof ook niet dat het nodig is. Frankrijk is een ploeg die tegen standers ruimte geeft om te voet ballen. In mijn eerste periode heb ben we volgens mij laten zien hoe je dat doet, zonder zelf naïef de boel open te gooien. Thuis tegen Frankrijk in de Kuip in de Nations League (2-0 winst, red.) is qua in tensiteit, zo blijkt uit de data, de beste interland van Oranje ge weest in jaren. Sowieso in mijn periode.” „Ik kan me prima vinden in die doelstelling, want je voetbalt om te winnen. In juni is al de eerste kans met de ‘Final Four’ in de Na tions League. Alleen denk ik niet dat je het zwart-wit moet zien. Het hoeft niet per se mislukt te zijn je als tussen nu en 2026 geen Nations League, EK of WK wint.” „Gini ging ik zeker selecteren. Dat wist ik al. Hij is fit. En voor mij weer een belangrijke jongen voor de groep. Voor de invulling van het middenveld kan hij heel bepa lend zijn. Nog steeds.” „Oranje kan nog steeds niet zon der Memphis, vind ik. Voor het WK zei Louis van Gaal geloof ik hetzelfde. Wat dat betreft staat hij zeker niet ter discussie. Maar het is óók duidelijk dat hij de laatste ja ren minder vaak speelt bij zijn clubs. Dat kan een probleem zijn bij twee interlands in vier dagen, daar moet je het wel over hebben samen. Maar centraal in de spits is hij nu nog steeds nummer 1. En ik heb sowieso niet zoveel spitsen meer na het stoppen van Luuk de Jong en Vincent Janssen, hè.” GO ZATERDAG 18 MAART 2023 BOKSEN BASKETBAL Megan de Cler. fotoronhoenson WIELRENNEN Frenkie de Jong en Matthijs de Ligt braken destijds door, Virgil van Dijk ontwikkelde zich tot een onomstreden aanvoerder. Zie je nu weer dergelijke talenten? De Nederlandse boksbond NBB heeft Megan de Cler uit de natio nale ploeg gezet. De Cler doet op dit moment toch mee aan de WK in New Delhi, terwijl Nederland dat toernooi boycot. „Het is heel spijtig dat een 19- jarige boksster zich tot in zet maakt van een politiek steekspel”, zegt voorzitter Boris van der Vorst. „Haar aanwezigheid op dit WK is een zware inbreuk op de afspraken.” De NBB maakte vorige maand be kend dat Nederlandse boksers voorlopig evenementen mijden die door de internationale boksbond IBA worden georganiseerd. Eer- der besloten onder meer Groot- Brittannië, de Verenigde Staten, Ierland en Canada al om IBA-toer- nooien te boycotten, omdat de in ternationale federatie sinds en kele maanden weer boksers uit Rusland en Belarus onder eigen vlag laat meedoen. Gerben Thijssen heeft met een machtige ‘jump’ de Bredene Koksijde Classic op zijn naam geschreven. De 24-jarige Begische sprinter van Intermar- ché-Circus-Wanty passeerde vlak voor de streep de Duitser Pascal Ackermann, de winnaar van vorig jaar. Thijssen won onlangs ook al de Grote Prijs Jean-Pierre Monseré, toen na bestudering van de finishfoto in een millimetersprint met Caleb Ewan. Michael Jordan, de beste speler ooit, wil zijn meerderheidsbe lang in Charlotte Hor nets verkopen. De basketballegende be taalde in 2010 275 miljoen dollar voor de club, die nu volgens schattingen 1,7 miljard dollar waard is. Maar jij zegt dus: bij het WK had het naar mijn idee soms anders gekund. Wees eens iets specifie ker, waar doel je op? VOLLEYBAL De Nederlandse vrou wen nemen het in het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen van Parijs op tegen gastland China, Servië, de Domini caanse Republiek, Canada, Tsjechië, Mexico en Oekraïne. De mannen werden gekoppeld aan China, Polen, Argentinië, Mexico, Canada, Bel gië en Bulgarije. De nummers 1 en 2 ver zekeren zich van de eerste startbewijzen voor de Spelen. De keeperscarrousel bij Oranje is nog niet voorbij. Mede vanwege blessures zit ten in de eerste selectie van Ronald Koeman drie andere doelmannen in vergelijking met het afgelopen WK. Jas per Gillessen en Mark Plek ken keren terug, Anderlecht- goalie Bart Verbruggen (20) debuteert. De volledige selectie: Doelmannen: Gillessen (NEC), Flekken (SC Freiburg) en Verbruggen (Ander- lecht). Verdedigers: Aké (Manchester City), Blind (Bayern München), Botman (Newcastle United), Van Dijk (Liverpool), Dumfries (Internazionale), Geertruida (Feyenoord), De Ligt (Bayern München), Malacia (Manchester United) en Jurriën Timber (Ajax). Middenvelders: Berghuis (Ajax), De Jong (Barcelona), Klaassen (Ajax), De Roon (Atalanta), Simons (PSV), Taylor (Ajax), Wieffer (Feyen oord) en Wijnaldum (AS Roma). Aanval lers: Bergwijn (Ajax), Brobbey (Ajax),- Depay (Atlético), Gakpo (Liverpool) en Weghorst (Manchester United). Bart Verbruggen debuteert bij Oranje, foto reuters FORMULE 1 Lewis Hamilton heeft de samenwerking met zijn persoonlijke be geleider Angela Cul len beëindigd. De Nieuw-Zeelandse oud-hockeyster was de afgelopen zeven jaar op de Formule 1- circuits vrijwel altijd in de nabijheid van Ha milton te vinden, als zijn fysiotherapeut en begeleider. De 38-ja rige Brit veroverde in die periode vier van zijn zeven wereldtitels. Een reden voor de breuk is niet bekend. Uitgesloten dat jij vrijdag tegen Frankrijk toch ook met twee spit sen speelt? De KNVB heeft als doelstelling om in de komende drie jaar een hoofdprijs te winnen, bij de man nen of de vrouwen. Hoe realis tisch is dat? Georginio Wijnaldum heb je er ook meteen bij genomen. Hoe kijk je naar de ontwikkeling van Memphis Depay? In 2018 maakte je behalve Wijnaldum ook hem meteen belangrijk. Je haalde ’m daarna naar Barcelona. Heeft hij nog dezelfde status voor jou in de hiërarchie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 23