u Walhalla voor bruinekroegfetisjisten staat in Draaibrug 5 Filmmakers, mannen met een mancave en caféhouders. Ze hangen allemaal bij Tinus aan de toog in Draaibrug om een bar te kopen. Binnenkort bestaat Tinus Toog 30jaar. Barretjes uit huiskamer- cafés. Vroeger had ieder dorp er een paar een paar. In Draaibrug waren wel vier of vijf cafés, je kunt het je niet meer voorstellen.” Tinus haalt zijn waar in Nederland, België, het noorden van Frankrijk en Duitsland. „Het meubilair komt van cafés die stoppen of verbouwen. Brouwerijen sturen caféhouders zelfs gericht naar ons. Ze weten: ‘als je stopt, moet je Tinus bellen’.” Hij ver koopt vooral aan horeca, maar ook aan mannen die de gekte van het huishouden willen ontlopen. „Vooral Op tv „Kijk”, zegt Tinus. „Daar loopt weer een klant die inslaat voor een film.” Zowat iedere Zeeuws-Vlaming heeft een bar van Tinus Toog op tv gezien in de film Weg van Jou. En anders wel in de populaire Netflix-serie Under cover. De bars gaan de hele wereld over. „Belgen die een café starten in Costa Rica kochten onlangs een toog. En een tijd geleden had ik een klant die een Belgisch biercafé in Kame roen ging beginnen. Onze bars staan ook op het hoofdkantoor van mode merk G-Star en in filialen van Cool- blue.” Ook de stoere mannen van het ministerie van Defensie hangen aan een toog uit Draaibrug. Het is niet het levenspad dat voor Tinus was uitgestippeld. Zijn vader heeft een slagerij in de Axelsestraat in Terneuzen, die Tinus later over neemt. Daarna gaat hij de horeca in. In 1993 vindt hij het tijd voor iets an ders. „Ik startte met compagnon Joost de Zeeuw, die hier nog steeds werkt, Lijnzee Trading. We verkochten tweedehands kantoor- en horeca- meubilair. In de loop der jaren heb ben we ons gespecialiseerd in hore- ca-inrichting. Kantoormeubilair is leuk, maar er zit geen verhaal achter. Een bar ademt geschiedenis.” Wat heet, bij haast iedere bar stopt Tinus om zo de hele historie op te le pelen. „Heb je een dag?” De Eedenaar pauzeert bij een typisch Italiaans barretje. „Het is een espressobar die ik zelf in Milaan heb opgehaald. Hij is helemaal gerestyled naar de jaren 50. En daar, een prachtig wijnbarretje uit Spanje.” Er staan gigantische jongens tussen, maar ook veel kleinere forma ten. „Dat zijn barretjes uit huiska- mercafés. Vroeger had ieder dorp er sinds corona verkoop ik veel bars voor de mancave. De vraag van de horeca is toen enorm gedaald, parti culieren namen het over. De man cave is trouwens nog steeds hot. Sommigen bouwen een compleet bijgebouw met buitenkeuken.” Zonen nemen het over Tinus Toog begon in Biervliet, maar inmiddels bevindt de complete be drijfsvoering zich in de voormalige busgarage in Draaibrug. Onlangs is het bedrijf uitgebreid met twee ver diepingen van 300 en 120 vierkante meter. Daar staan allerlei stoelen en tafels uit kroegen. Binnenkort komt er nog eens 300 vierkante meter bij. „Zo laten we een gezond bedrijf ach ter aan onze zonen Jantinus en Se- bastiaan. Zij gaan de zaak overne men.” En er is nog een feestje te vie ren, Tinus Toog bestaat 30 jaar. „Daar gaan we nog iets leuks rond organise ren.” Rondsnuffelen in het ‘museum’ zal voor velen goed genoeg zijn. Om de eikenhouten spaarkast van de Schel- de-spaarders die aan de muur hangt, kun je niet heen. „Komt uit een café in Antwerpen. Cafébezoekers gooi den iedere week of maand verplicht een gulden of franc in de gleuf. De kroegbaas organiseerde een evene ment van de opbrengst. Mooi toch?” e ontvangstruimte van Tinus en Anagreeth H S Ulijn is het walhalla voor bruinekroegfeti- sjisten. De ruimte is in gericht als café, vol met historische, dorstig makende café-attributen. Zo als een ietwat curieus rieten vat dat rechts van ingang staat. „De Amstel stoop, een thuistap uit 1937", zegt Ti nus Ulijn, vanwege de business waarin hij werkt door vrienden om gedoopt tot Tinus Toog. „Die kon je vullen met bier bij de slijterij om thuis bier te tappen.” In een andere hoek staat een gasgestookt koffiezet apparaat uit 1932. „Dezelfde als René heeft in Allo Allo.” Tinus noemt de kamer liefkozend ‘mijn museum’. Wat hier te zien is, is niet te koop. Hij peinst er niet eens over. Wie iets wil kopen, moet in de loods zijn. Daar staan meer dan twee honderd bars, nieuw en tweede hands. „De nadruk ligt op antiek en vintage. Achter iedere bar zit een ver haal.” [RMoutm 1 j I i VL ZATERDAG 18 MAART 2023 Van togen voor mancaves tot espressobars, Tinus heeft ze A Tinus Ulijn met een gasgestookt koffiezetapparaat uit 1932. „De zelfde als René heeft in Allo Allo.” FOTO'S ANNE HANA - Tinus Ulijn Bob Maes Draaibrug Het team van Tinus Toog is een echt familiebedrijf, met Tinus, zijn vrouw Anagreeth en de twee zonen Sebastiaan (I) en Jantinus (r). En rechts achter de bar: Joost de Zeeuw. KOI I 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 130