Daan Rot Ik ben een sléchte vriend. Rouwen is een eenzaam proces, dat doe ik alleen. Soms ben ik bang dat ik het helemaal fout doe. Dat ik alles in door mijzelf gecreëerde vakjes stop. Deurtje dicht, probleem getackeld. Maar ik weet waar de pijn zit, ik weet wat mijn trauma’s zijn. Net zoals ik het huis kamer voor kamer aanpak, zal ik ook die vakjes een voor een open doen. Dat hoeft niet in een jaar. Je moet de seizoenen doorleven, zegt men dan, maar die vlieger gaat voor mij niet op. Ik sta nog aan het begin. Zorg en werk houden mij op de been. Zorg en werk vreten ook al mijn tijd op waardoor er nauwelijks tot geen vriendentijd overblijft. Kinderen gaan altijd voor, mijn vader gaat voor en zelfs werk gaat voor. Dat is niet makkelijk. Niet voor mij, niet voor mijn vrienden. Studievriendin Anouk, die haar Maarten op jonge leeftijd verloor, antwoordde op mijn excuses: ‘Ik ben er gewoon.’ Haar antwoord is wat ik nodig heb. Dat verlang ik van mijn vrienden, dat ze er gewoon zijn. Dat ze blijven. Dat ze mijn recht op muurtjes bouwen respecteren. Ik snap dat begrijpen moeilijk is. Nu pas bevat ik wat Anouk meemaakt en doorleeft. Lieve vrienden, wacht op mij. VI In de boekwinkel op Ameland, waar we vakantie vieren, spreekt een vrouw mij aan. Ze is tenger en heeft een zachte uitstraling. Ik herken meteen het verdriet in haar ogen. Haar verdriet is mijn verdriet. Ze vraagt of ik van de krant ben. Normaal gezien ben ik niet heel lichamelijk bij vreemden, maar ik pak met beide handen haar armen vast. Ze had mij willen schrijven over haar verlies. Het was er niet van gekomen. ‘Maar nu zien we elkaar in het echt,’ benadruk ik mijn warme gevoelens. De ontmoeting neem ik mee als cadeau. Als ik later Elvis spreek, besef ik dat ik haar naam niet heb onthouden. We zijn een dag terug wanneer de wasmachine met veel water en storingspiepjes duidelijk maakt dat het tijd is voor zijn pensioen. Ik jaag onze voorraad handdoeken er door om al het water zo snel mogelijk op te dweilen. Vraagbaak YouTube vertelt mij hoe ik het water uit de wasmachine kan laten lopen. Als een kapitein op een zinkend schip commandeer ik Wolf met de natte was uit de machine naar de wasserette aan de overkant te gaan, mik ondertussen alles uit het washok de keuken in, en roep Maantje Piet om een opvangbak te pakken. Alle Waddenenergie door het putje. Ik sjor aan de veel te zware wasmachine en vervloek mijn koppigheid en zelf doen. Maar als aan het eind van de dag het hok droog en schoon is, de wasmachine in de keuken klaarstaat om opgehaald te worden, brul ik een welgemeend Broehaa! Dat zelf doen is ook deel van het rouwen: ondanks alle zwakte je voor even krachtig voelen. Als ik voor het slapen mijn mail check, zit er een lief schrijven in van de vrouw van Ameland. Ze voelde hetzelfde als ik. Iets of iemand had ons samengebracht op het eiland. Iets of iemand had ons 40 Daan Rot-de Launay (47) schrijft en fotografeert, en was getrouwd met muzikant en columnist Jan Rot. Ze heeft vier kinderen: dochters Elvis (21) en Maantje Piet (11) en zoons Rover (17) en Wolf (14). IM (X LU Q Z O Z 5 e samengebracht op het eiland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 120