I Haar sexy foto’s zijn een hit op Instagram, net als haar komische ‘Meiden’-filmpjes. Maar daaronder zit serieus activisme, zegt Lotte van Eijk (25). ‘Mensen hebben een vetfobie. Dat wil ik ter discussie stellen.’ 5 A1EZZA33 VI h mygod. Zo mooi!’ dacht Lotte van Eijk toen ze de door haar zelf ontworpen zwarte, doorschijnende stretchjurk voor het eerst in handen had. Ze wilde altijd al zo’n jurkje, maar het bestond nooit in haar maat. Ze trok ’t aan, pakte haar camera erbij en maakte een filmpje. Daarop zie je haar verleidelijk draaien in de doorschijnende jurk. Haar heupen, billen en zwarte string zijn in volle glorie zichtbaar voor haar 126.000 volgers op Instagram. ‘Effe de wereld laten zien hoe lekker ik ben,’ dacht ze. Maar ze had het nog geen uur gepost of bam - duizend volgers weg. De fans van haar filmpjes waarin ze in plat-Rotterdams grappige levenslessen deelt en haar publiek consequent aanspreekt met ‘Meiden!’ zaten blijkbaar niet te wachten op dit soort expliciete video’s. In één klap duizend volgers weg: Lotte van Eijk raakt er niet door van slag. ‘Ik kan wel een foto van mezelf in bloemetjesjurk posten, maar ja, en dan? Schud ik daar mensen mee wakker? Nee. Ik wil dat shockeffect. Laten zien: deze romantische, sexy, sterke beelden van een lichaam als het mijne zie je niet in het dagelijks leven. Dat besef jij nu, omdat ik zo’n beeld net onder je neus duw. Misschien vind je het wel eng, of raar, maar als je het vaker ziet, wordt het weer normaal. Dat is wat ik wil.’ Ze neemt een slok van haar thee. ‘Die Meiden-filmpjes zijn een lokkertje, maar dat wakker schudden, dat is waar het werkelijk om gaat. Activisme is de leidraad in alles wat ik doe.’ LOTTE VAN EIJK is in twee jaar tijd een social media-fenomeen geworden. Sinds Fred van Leer in 2021 als ‘mede-Bekende Rotterdammer’ een ‘Meiden’-filmpje van haar doorplaatste, brak ze door bij een groter publiek. Een andere video van een jaar later, waar ze in fluorescerend gele bikini vertelt dat iedereen ‘z’n bek moet houwen’ over hoe dikke mensen zich willen kleden als het ‘85 graden is’, ging afgelopen zomer viral en maakte van haar een bekende Instagrammer. Haar missie is om een nieuw schoonheids ideaal te bewerkstelligen waarin dikke mensen óók sexy en aantrekkelijk kunnen zijn. Of breder nog: dat ze gewoon mogen bestaan zoals ze zijn. En o ja: ‘dik’ is voor Van Eijk een net zo neutrale aanduiding als dat je zou zeggen dat haar haar blond is, of dat ding met vier poten waar ze op zit een stoel is. ‘Dik is voor sommige mensen meteen zo’n beladen term. Of ze zeggen: ‘Dik? Nee joh, je bent hartstikke mooi.’ Dan antwoord ik: ’Ja ik weet dat ik mooi ben, maar ik ben ook dik.’ Ze zegt het met de haar kenmer kende leuk-brutale flair. Inmiddels hebben ook tv- en documentairemakers haar ontdekt. Ze neemt momenteel proefafleveringen op voor lande lijke tv-programma’s - ze mag nog niet zeggen voor wie of wat. Ook wordt er een documentaire gemaakt over de aanloop naar de bruiloft met haar verloofde Deen, een transman die ook een activistisch Instagram-account heeft. Van Eijk kon naar eigen zeggen kiezen uit wel vijf televisie producenten die het stel wilde volgen voor een realityserie. Naast dit alles heeft ze ook nog een kledinglijn met de naam Lovaeij, met kleding tot maat 6x XL, waarvoor ze zelf alles ontwerpt en zakelijk regelt. HET ZAADJE VOOR haar activisme werd rond haar achtste geplant, denkt ze. Toen moest ze in kleding winkels al naar de vrouwen afdeling voor passende broeken, die haar oma dan korter maakte. ‘Heel lief, maar ik wilde natuurlijk I ‘Ja, ïk weetdat ik mooi ben, maar ikbenookdik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 113