u M Schoppen tegen het hoofd ‘alsof het een wedstrijd was’ I 4 ‘Prijzen verhogen? Dat kun je je klanten niet aandoen’ Heel Nederland had het over Carlo Heuvelman. Jullie wisten dat toch ook? Kaasboerderijen beleven zware tijden. De melkprijs is zo hoog dat het nauwelijks loont om er kaas van te maken. En ook hun kosten zijn gestegen. Alarm Door de hoge melkprijzen, die in maart wel iets zijn gezakt, kiezen steeds meer melkveehouders er voor om alle melk aan Friesland- Campina te leveren. De Bond van Boerderijzuivelbereiders sloeg on langs alarm. Steeds meer boeren die door voormalig landbouwminister Henk Staghouwer waren aange spoord om op eigen erf kaas, karne melk, yoghurt en vla te maken, gooien het bijltje erbij neer. boerderij Hoogelande in Grijps- kerke vorig jaar november gestopt met de productie van boter, yog hurt, karnemelk en vla. De eigena ren melken nu alleen voor de fa briek. Schellach nam de zuiveltak van Hoogelande over. Mesu: „Ze hebben ons goed op weg geholpen. Het is zuur voor hen Het is niet de hoge melkprijs die boeren doet stoppen, maar vooral het marktsysteem dat al het werk dat ze erin staken, niet meer opwoog tegen de op brengst.” Bij kaasboerderij De Vos in Bier vliet is er geen crisis. „Er is meer vraag dan we kunnen produceren. We krijgen het niet aangesleept” zegt dochter Maartje de Vos, die de kaas van eigen boerderij onder meer verkoopt in kaaswinkel ’t Vosje in Breskens. Gek genoeg ligt een deel van De Vos kaas gewoon in de supermarkt, onder meer bij de Coop in Hoek en Plus in IJzendijke. „Het grote probleem in onze branche is de tussenhandel, maar die omzeilen we met korte lijnen naar onze afnemers. Mijn moeder rijdt de kaas rechtstreeks naar su permarkten in de regio”, zegt De Vos. In de winkel in Breskens kost de jonge kaas 11,95 euro per kilo. Nog een schappelijke prijs, vindt ze. Fabriekskaas Om consumenten niet de deur uit te jagen, houdt Schellach de prijs voor jonge kaas op 12 euro per kilo. Daarmee is de kaasboerderij niet duurder en soms zelfs goedkoper dan de fabriekskazen van grote zui velconcerns die in het supermarkt- schap liggen. Die zijn ook van ge pasteuriseerde melk gemaakt en niet van verse (rauwe) melk zoals op Schellach. „Natuurlijk verdie nen we nu weinig aan onze kaas, maar ik begrijp niet dat we soms goedkoper zijn dan fabriekskaas die toch een mindere kwaliteit is dan onze kaas. Het wringt. Ik kom daar niet uit.” Els Mesu-Kwekkeboom van kaas boerderij Schellach in Middelburg zet het mes in een wiel jonge kaas. Veel verdient ze niet aan de am bachtelijke lekkernij. Dat komt om dat het hoofdbestanddeel melk al tijden duur is. Ze rekent voor: „Van de zuivelcoöperatie FrieslandCam- pina krijg ik momenteel een garan tieprijs van 50 cent per liter melk. Dat was vorige maand 55 cent per liter. Als je weet dat je 10 liter melk nodig hebt om 1 kilogram kaas te maken, ben je alleen al 5 euro per kilo kwijt aan kaas. Daar komen nog de kosten van zuursel, stremsel en energie om de ketels te verwar men bovenop. Als je die kaas nu aan de handel verkoopt, krijgt je 6,35 euro per kilo. Met zulke handel- sprijzen maak je geen winst.” Schellach loopt niet in die fuik door de kaas vooral in de eigen win kel te slijten. „We leveren daarnaast aan restaurants en een klein beetje aan de groothandel. Vooralsnog blijven we een deel van onze eigen melk voor de kaasbereiding gebrui ken. We gaan niet alles aan de coö peratie leveren. Het zet de winst wel onder druk. Je kunt niet einde loos de prijs blijven verhogen. Dat kun je je klanten niet aandoen.” Het gebeurde nog geen drie weken nadat Carlo Heuvelman op Mal lorca overleed na een serie trappen tegen zijn hoofd. De politie had snel een groep verdachten in het vizier. Zeven van hen staan deze week te recht. Gisteren kwamen twee Vlaardingers (19 en 20) voor. Het loopt 6 augustus 2021 gigan- onderuit had getrapt, maar niet tegen het hoofd geschopt. Of hij wel geslagen had? Dat wist hij niet (meer). „Het was een chaos.” tisch uit de hand. Aanleiding? Het bietsen van een sigaret. Twee va kantievierende slachtoffers uit Breda worden in elkaar geslagen. Eén van hen vertelt later tegen de politie dat de groep agressieve jon geren ‘gefixeerd’ was op zijn hoofd. „Het leek erop alsof ze een wed strijdje deden wie een bal het verst kon schieten.” De slachtoffers lie pen kaakbreuken op, een gebroken neus, kneuzingen en blauwe ogen. Wekenlang mochten ze niet kau wen. Slapen ging moeilijk. De rechter in Middelburg pro beerde zich te verplaatsen in het hoofd van de twee verdachten. „Heel Nederland had het in die da gen over Carlo Heuvelman. Jullie delijk zijn, eveneens met een proef tijd van twee jaar. De rol van de 20-jarige zou namelijk groter zijn. Advocaat I. Stas zette vraagtekens bij de fotoconfrontatie. „De her kenning was onvoldoende be trouwbaar. Het slachtoffer weet niet meer precies hoe het is gegaan. Bovendien was het donker.” ‘s Middags werd achter gesloten deuren een zaak tegen een destijds minderjarige verdachte uit Gouda behandeld. Hij was ten tijde van het geweld 17 jaar oud. Het OM eiste te gen hem 40 uur werkstraf. Vandaag staat de laatste minder jarige verdachte voor de rechtbank. Het vonnis is op 25 april. Dat zijn vooral voor melkveehou ders die aan de grote kaas- en zui- velhandelaren leveren, zegt Mesu die voorzitter is van de kaas- dag-commissie Zuid-Nederland van de Bond van Boerderijzuivelbe reiders. Volgens haar speelt de han del een te grote rol bij de totstand koming van de kaasprijs. „Er is een landelijke noteringscommissie die de kaasprijs bepaalt op basis van de melkprijs. De handel die het meeste aan kaas verdient, heeft in die com missie een flinke vinger in de pap. Handelaren zijn gebaat bij een lage kaasprijs. Ze gaan onvoldoende mee met de prijswijzigingen voor melk. Ze reageren te laat. Het is niet de hoge melkprijs die boeren doet stoppen, maar vooral het marktsys teem.” Door de marktsituatie is zuivel- Ook Fai T. (20) ontkende. Hij had juist geprobeerd de boel te sussen. „Misschien verwart het slachtoffer mij met iemand anders.” Het Openbaar Ministerie be toogde dat de twee slachtoffers de verdachten hadden herkend op fo to’s die agenten minuten na de vechtpartij hadden gemaakt. „Het geweld was zinloos, explosief en zonder enige aanleiding”, aldus de wisten dat toch ook? Gaat dat dan officier van justitie. „De groep was niet door je hoofd?” op oorlogspad.” Tegen de 19-jarige De 19-jarige Nathan G. hield vol Vlaardinger eiste hij 80 uur werk- dat hij het slachtoffer misschien strafen een proeftijd van twee jaar. zeker Voor de ander vroeg hij zes maan den jeugddetentie met aftrek van zes weken voorarrest. De reste rende detentie zou dan voorwaar- ■L Kaas maken loont minder Els Mes u-Kwekke boom van kaasboerderij Schellach snijdt een stukje jonge kaas af. foto lex de meester Zie ook pzc.nl/play - rechter Hij moet doodsangsten hebben doorstaan, het jeugdige slacht offer dat in de zomer van 2021 in Burgh-Haamstede te maken kreeg met een groep geweldda dige jongeren uit (de omgeving van) Rotterdam. Hij kreeg niet alleen veel klappen, maar vooral schoppen. Tegen zijn hoofd. - Els Mesu-Kwekkeboom, kaasboerderij Schellach Frank Balkenende Middelburg - Ab van der Sluis BURGH-HAAMSTEDE/MIDDELBURG VRIJDAG 17 MAART 2023 GO 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 32