M Zondagsdiensten op een doordeweekse dag 11 ZOGENAAMDE SPOOKWERKERS WORDEN BELABBERD BEHANDELD EN UITGEBUIT ONLINE Arbeidsrechten waar decennialang voor is gestreden, worden nu gewoon omzeild Het kan goed zijn dat u er nog nooit van heeft gehoord, maar toch heeft u elke dag met ze te ma ken: spookwerkers. Iemand die freelancewerk verricht voor een kapitaalkrachtig techbedrijf, bij voorbeeld Amazon of Microsoft. Zij vervullen een essentiële rol in de wereld van de technologie. „Een algoritme, een eindige reeks met instructies die de oplos sing van een bepaald probleem be schrijft, kan uit zichzelf niet na denken en weet dus helemaal niks. Het moet getraind worden met in formatie. Deze mensen zorgen er voor dat ruwe data wordt omgeto verd in begrijpelijke informatie voor de computer”, zegt hoogle raar Claartje ter Hoeven, die voor het onderzoek informatie kreeg van 5200 van dit soort werkne mers uit heel Europa. Denk aan bijvoorbeeld het selecte ren van zebrapaden in foto’s op een website ter controle of je geen robot bent. „Een computer weet niet wat een zebrapad is en kan een foto zelf niet interpreteren. Spookwerkers labelen foto’s en andere data, zodat een algoritme leert wat een zebrapad is en wat bijvoorbeeld een verkeerslicht is. En ze ook kan onderscheiden van elkaar.” Algoritmen worden ook gebruikt voor andere technologi sche systemen zoals ChatGPT, dat uit zichzelf teksten kan schrijven, of voor Google Home, de luidspre ker die via spraakbesturing com mando’s uitvoert in huis. lijk wat er gaande is”, zegt ze. De werknemers kampen met veel werkproblemen en onzekerheden. Spookwerkers hebben namelijk geen arbeidsrechten, weten vaak niet eens wie hun echte opdracht gever is - en hebben geen leiding gevende bij wie ze terechtkunnen - en als het algoritme van het plat form waar zij aan het werk zijn iets ‘verdachts' aan hun account ziet, kunnen ze van het platform worden afgegooid. Wat ervoor kan zorgen dat ze hun inkomsten mis lopen. „Al die arbeidsrechten waarvoor decennialang is gestre den, door onder andere de vak bonden, worden in dit werkveld gewoon omzeild.” Ook komt het regelmatig voor dat mensen na het voltooien van hun taak niet uitbetaald krijgen, volgens de hoogleraar van de Eras mus Universiteit. „Ze zijn afhan kelijk van de bedrijven die achter het taakje zitten. Als zij vinden dat het werk niet goed is uitgevoerd, wat allerlei redenen kan hebben, zijn ze niet verplicht de spookwer- ker uit te betalen. De opdrachtge ver heeft alle macht.” Onzichtbaar De hoogleraar doet via de Erasmus Universiteit onderzoek naar ‘de onzichtbare gezichten achter de technologie’. „Bedrijven, waaron der Amazon, buiten mensen ge woon uit. Ik vind het verschrikke- Diploma’s De meeste mensen vinden dit soort ‘taakjes’ vaak na eigen research op een platform als Ama zon Mechanical Turk. Het achter de computer uitvoeren daarvan vereist geen diploma of specifieke cursus. „Het is erg flexibel en toeganke lijk werk voor iedereen. Zo hebben we met studenten gesproken die het zien als ‘makkelijk’ geld ver dienen, maar ook mensen die dit als enige inkomen hebben en er Miljoenen Europese ‘onzichtbare’ thuiswerkers in dienst van grote techbed rijven werken in erbarmelijke omstandigheden en worden uitgebuit door hun werkgevers. Deze ‘spookwerkers’ voeden bijvoorbeeld megacomputerprogramma’s als ChatGPT afhankelijk van zijn.” Hoeveel mensen het werk doen, is niet dui delijk, omdat het werk online is en de mensen het thuis vanachter hun laptop doen. „Voor het onder zoek hebben we ongeveer 5200 spookwerkers in Europa een vra genlijst voorgelegd, van wie 8 pro cent aangaf van de inkomsten te moeten leven. Maar in werkelijk heid gaat het om miljoenen men sen”, legt ze uit. Als we gebruik willen blijven maken van het internet en andere technologische innovaties waarbij algoritmen een rol spelen, moet er snel iets veranderen, stelt de hoog leraar. „Het is belangrijk dat dit werk fatsoenlijk wordt gewaar deerd en daarvoor is een vorm van regulering nodig. Dit is belangrijk voor iedereen. Want zowel bedrij ven als consumenten zijn ontzet tend afhankelijk van de werk zaamheden van de spookwerkers.” L'hting 4T 1 ROTTERDAM FOTO ROBIN UTRECHT Thuiswerkers voor a Spookwerkers hebben geen arbeidsrechten, fotogetty - Claartje ter Hoeven, hoogleraar Personeel van het Maas stad Ziekenhuis in Rotter dam deden gisteren mee aan de staking van zorgperso- neel. Medewerkers van tien tallen ziekenhuizen doen 24 uur lang alsof het een zondag is, wat inhoudt dat in principe alleen spoedzorg doorgaat. „Op de afdelingen met een zondagsdienst gaat ge plande zorg, zoals operaties en onderzoeken, niet door. Ook zijn twee poliklinieken gesloten”, meldde het Fran- ciscus in Rotterdam. De vak bonden hebben de acties op touw gezet als druk op een betere zorg-cao. Volgens FNV en CNV namen in het land 64 ziekenhuizen deel aan de eendaagse staking. De bonden willen met de sta king hun eisen kracht bijzet ten. Zo vragen ze om een loonsverhoging van 10 pro cent voor de ruim 200.000 medewerkers in de zieken huizen en revalidatiecentra om de inflatie te compense ren. Ook zou het personeel meer zeggenschap moeten krijgen over hun werktijden en dienstroosters. Fabio Yasamin Rotterdam grote techbedrijven zijn bijna vogelvrij GO VRIJDAG 17 MAART 2023 1RUST Mf, fma 1 NURSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 11