nr Proef voor doven strandt: letters te klein 1 2 A Op het moment dat de stembureaus gisteren om 07.30 uur de deuren openden brachten de eerste Zeeuwen hun stem al uit. Onder hen kiezers die al geruime tijd overtuigd waren van hun keuze maar ook kiezers die tot op het laatste moment twijfelden. De PZC bezocht de stemlokalen. sa i I DESTEMMERS Borssele Terneuzen r/ Vlissingen Vlissingen VERKIEZINGEN 2023 PZC.NL Dode na omvallen boom Detentie raddraaier Renesse Duidelijke kijk op de verkiezingen Esther heeft één keer in haar leven gestemd Esther Hering gaat niet stemmen. De 58-jarige Vlissingse vindt dat de beloftes van alle politieke partijen op hetzelfde neerkomen. „Het is een pot nat”, zo zegt ze terwijl ze in de deuropening van haar woning staat te wachten op een monteur voor haar scootmobiel. Ze vertelt dat ze in haar leven één keer heeft gestemd. Dat was toen ze nog in Arnhem woonde. Op welke partij dat was, dat is ze vergeten. ‘Ik heb tot gisteravond getwijfeld’ Marianne Dieleman (66) uit Terneu zen bracht rond half negen haar stem uit in de Terpkerk bij de wijk Othene. „Ja, ik ga altijd stemmen. ‘De jeugd moet zeker van zich laten horen’ ssa -z-33 „Ik kan het niet le zen”, roept de ioi-ja- rige Govert van der Kuijl als hij naar het laptopscherm in De Vroone kijkt. De be doeling is dat de slechthorende Ka pellenaar op het scherm kan lezen wat de mensen van het stembureau te gen hem zeggen. Zo kan hij uitleg krij gen over de gang van zaken op het stem bureau. Hartstikke goed verzonnen, maar op één ding hadden de makers van het systeem blijkbaar niet gere kend. Dat veel slechthorende men sen op leeftijd zijn en daardoor vaak ook niet meer zo goed zien. Dat is ook in Kapelle het geval. Want zelfs met een loep lukt het de krasse honderd plus ser niet om de tekst te lezen. „De letters zijn net een slagje te klein.” Speaksee heet het systeem dat is be dacht door iemand met dove ouders. Het is een micro- foonsysteem dat spraak omzet naar tekst door middel van spraakherken ning. Hierdoor kun nen doven en slecht horenden meedoen aan gesprekken. Ka pelle is een van de drie Nederlandse gemeenten waar het systeem wordt ge bruikt in een stem bureau. Hoe moet het nu met de stem lustige Govert van der Kuijl in De Vroone? Kan hij on verrichter zake te rug naar Cederhof omdat het systeem bij hem niet werkt? Daar heeft hij toch niet al die moeite voor gedaan, zoals kranten lezen en de batten volgen? Nee hoor, de honderd- plusser brengt, ge holpen door zijn dochter en klein dochter, zijn wel overwogen stem uit. - Ill1 1 .Yil DONDERDAG 16 MAART 2023 PC MIDDELBURG Een dag tussen I Y WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Oneens Het is een prachtig initiatief: een com puter waarop doven en slecht horenden op het stembureau de uit leg kunnen lezen die zojuist is ver teld. Er is echter één maar, blijkt bij de allereerste po ging; de betref fende persoon moet wel goede ogen hebben. Gisteren: Ik mis de PSD-boot nog steeds (1824 reacties) Nieuwe stelling: Ik heb na deze verkie zingen meer vertrouwen in de politiek Het Openbaar Ministerie eist 180 dagen jeugddetentie tegen een 16-ja- rige jongen uit Schiedam voor zijn betrokken heid bij de ge- weldsgolf op Schouwen-Dui- veland van twee jaar geleden. Te gen een 17-jarige jongen uit Ab be n broek eiste de officier van justitie gisteren een taakstraf van 80 uur met aftrek van voor arrest. Beide jongens maak ten in 2021 deel uit van een groep tieners, die in de kust plaatsen Burgh-Haam- stede, Scharen- dijke en Renesse veel commotie veroorzaakte. ST PHILIPSLAND Een man is gis teravond om het leven gekomen toen hij een boom op zich kreeg tijdens zaagwerkzaam- heden aan de Zuiddijk in Sint Philipsland. Het incident ge beurde om 18.35 uur. De brand weer, meerdere ambulances en een traumaheli- kopter werden opgeroepen. De brandweer heeft het slachtoffer bevrijd maar vol gens een woord voerster van de politie is het slachtoffer on danks alle in spanningen ter plekke overle den. Wat de exacte toedracht van het noodlot tige ongeluk is, wordt nog on derzocht. Han Kot bracht zojuist zijn stem uit in dorpshuis Vijverzicht in Borssele. De 69-jarige inwoner van het dorp stemt trouw op de SGP en heeft een duidelijke kijk op de verkiezin gen. „Ik snap eigenlijk niet dat ze deze getrapte verkiezingen hou den. Met een verrekening van PS naar de Eerste Kamer. Waarom geen aparte verkiezingen? Dan houd je het veel zuiverder. Maar ja, ik heb het niet voor het zeggen.” stemmen. „Het is de enige manier om invloed uit te oefenen. De jeugd moet zeker van zich laten horen. Ie dereen deelt z’n mening op sociale media, maar dit is hét moment om je mening te geven.” de provincie. Wat het is geworden? Toch weer dezelfde partij als altijd. Welke dat is, houd ik liever voor mij hoor. Voor het waterschap vind ik het helemaal moeilijk. Daar laat ik argumenten als ‘vrouwen’ en ‘Zeeuws-Vlaanderen’ ook meewe gen.” Eens Willem Adriaansens Kapelle Ook met een loep kan de 101-jarige Govert van der Kuijl de tekst niet lezen. FOTO MARC EL LE DAVIDS E En bijna altijd op dezelfde partij. Maar nu heb ik tot gisteravond ge twijfeld. Je ziet op televisie al die landelijke politici, maar het gaat om Verpleegkunde-student Annelot Schouwenaars (22) brengt haar stem uit in de HZ in Vlissingen. Haar stem gaat naar D66. „Want die partij kwam eruit bij de stemwij zer.” Ze vindt het belangrijk om te l>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 34