Meer controles bij tellen stemmen om twijfel weg te nemen 4 Stevige uitspraken in verkiezingstijd, maar In de campagne hielden regeringspartijen elkaar heel, want met BBB en PvdA/GroenLinks is er tegenstand genoeg. Maar de campagne dwong de leiders van Rutte IV wel te erkennen: ons politieke huwelijk staat onder druk. I PROVINCIALE STATEN NAAR DE STEMBUS Aanpassing zorgt ervoordateen twijfelende burger actie kan ondernemen en gebrek aan inzet kun je de partijleiders niet verwijten. Neem het spoorboekje van Caroline van der Plas (BBB), vorige week dinsdag. Op één UI kijk bij worden altijd tot een soort referen dum van het zittende kabinet. Reden ook voor WD, D66, CDA en Chris tenunie om binnenskamers al in januari bijvoorbeeld af te spreken: laten we elkaar op het thema asiel niet te veel aanvallen. Het is al moeilijk genoeg om tot compromissen te komen op dat vlak, krasse uitspraken in de campagne zouden die alleen maar bemoeilijken. Hetzelfde ging een beetje op voor het stikstofdossier: alleen D66-fractielei- der Jan Paternotte maakte er in het Radio i-debat een nummer van dat het veel sneller de stikstofuitstoot wil reduceren dan coalitiepartner CDA en CU. Maar buiten dat was het niet-aanvalsverdrag helder. Het idee: we moeten straks ook weer gewoon met elkaar verder en aan crisissen (wonen, stikstof, asiel, Gronings gas, toeslagenaffaire) is geen gebrek. Afdwingen Daarnaast krijgen kiezers nu de op tie vermoedens van foutieve uitsla gen aan te geven en achteraf een hertelling af te dwingen. Nadat ge meentelijke stembureaus de offici ële uitslagen gepubliceerd hebben, is het mogelijk een fout schriftelijk door te geven bij het landelijke cen trale stembureau. Bij een goede on derbouwing worden gemeentes gevraagd te hertellen. Dat kan het geval zijn als iemand op een kandi daat gestemd heeft, terwijl het stembureau geen enkele stem op die kandidaat heeft geregistreerd. Deze veranderingen worden doorgevoerd nu ook in ons land ge ruchten verspreid worden over fraude. Vooral Forum voor Demo cratie zinspeelt daarop. Zo uitte lei der Thierry Baudet al meermaals argwaan, omdat zijn partij vol- De afgelopen jaren ging het in het buitenland steeds vaker mis bij ver kiezingen, omdat populistische kandidaten hun verlies niet accep teerden, maar ongegrond de schuld gaven aan verkiezingsfraude. In Amerika zorgden uitingen van ex-president Donald Trump voor veel onrust en maandenlange ver traging, en in Brazilië werden over heidsgebouwen bestormd door aanhangers van de verslagen presi dent Jair Bolsonaro. Uit vrees dat zoiets ook in Neder land zou kunnen gebeuren, hebben de Kiesraad en het ministerie van Binnenlandse Zaken nieuwe pro cedureregels opgesteld, die vanaf deze verkiezingen gelden. Zo moet het verkiezingsproces transparan ter en betrouwbaarder worden. Er gaat onder meer vaker gecon troleerd worden bij het tellen van de stemmen. Zo is er nu uniform voor ieder stembureau bepaald wanneer er een hertelling moet plaatsvinden: bijvoorbeeld wan neer het aantal getelde stemmen verschilt van het aantal toegelaten kiezers. Ook een significant verschil tussen de stemverhoudin gen van het stembureau en het gemeentelijk gemiddelde kan een reden zijn tot hertelling. avond was ze te zien bij de talkshow Khalid Sophie, toen bij Vandaag In side, daarna nog bij Shownieuws. En WD-leider Rutte trok tijdens de eindsprint deze week in 24 uur langs twee tv-debatten, hup naar de ‘felle’ aanvallen van Johan Derksen bij VI, om ten slotte 8 uur later aan te schuiven bij Goedemorgen Nederland. Alle partijleiders weten immers: er staat wat op het spel. Tussentijdse verkiezingen, in dit geval voor de Provinciale Staten, ver- Wat de Kiesraad nu doet, is volgens Van Ham wel een goede stap. „Het zorgt ervoor dat een twijfelende burger actie kan ondernemen. Het hoort gewoon bij goed bestuur dat je die mogelijkheden geeft.” Of het helpt tegen de uitspraken van Fo rum? „Dat denk ik niet. Het lijkt meer de strategie van een verlie zer.” De geschiedenis leert dat vooral partijen die heel fors (vrezen te) verliezen uitslagen in twijfel trek ken. In 1998 was het Hans Janmaat van de Centrumdemocraten die fraude vermoedde bij gemeente raadsverkiezingen. Hij kon niet geloven dat er van de 42 ze tels voor de CD maar één overbleef gens zijn eigen waarneming ‘alleen maar volle zalen trekt'. En ook Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren stelde bij een partijbij eenkomst afgelopen weekend openlijk de vraag of er niet gefrau deerd zou worden met het tellen van de stemmen. „De zittende macht is zo kwaadaardig dat ze dit nucleaire middel in een ultiem ge val uit de kast zal halen.” De partij was vier jaar geleden nog de grote verrassing bij de Pro vinciale Statenverkiezingen. Toen haalde FvD twaalf Eerste Kamerze tels. Aan die uitslag werd niet ge twijfeld. De fractie viel uiteen en als de peilingen uitkomen, houdt FvD nog maar twee zetels over. Volgens Carolien van Ham, hoogleraar politicologie aan de Radboud Universiteit in Nijmegen was er ook voor de wijzigingen niets mis met het proces „Het kies systeem in Nederland staat in de top 10 ter wereld. Er is geen schijn van fraude te bekennen.” smits binnen Rutte IV staat onder druk Campagne toont aan: de liefde De Kiesraad gaat vaker contro les uitvoeren bij het tellen van de stemmen. Hiermee wil de toezichthouder mogelijk ont wrichtende geruchten over verkiezingsfraude tegengaan. Het hele proces, van stemmen tot de uitslag, wordt beter gecontroleerd, fotoanf - Carolien van Ham, hoogleraar Blijf op de hoogte van het laatste nieuws over de provinciale en waterschapsverkiezin- gen op onze site. kijk bij iSl /factchock, waar we samen met onderzoeksplatform Pointer en Nieuws- checkers van de Uni- versiteit Leiden chec ken of feiten kloppen ImI /kioswijzor om uw eigen standpunten te vergelijken met die van de partijen en ste madvies te krijgen Wouter Peer Den Haag E Tobias den Hartog Den Haag VVD-leider Mark Rutte bezoekt een snoep winkel in Den Haag. D66-leider Sigrid Kaag gaat op straat in Arn hem in gesprek met voorbijgangers. WOENSDAG 15 MAART 2023 GO I iiü y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 4