V 49,95 19,95 Expo in Visser jmuseum toont ‘vergeten tak’ in de scheepvaart WEEKDEALS Nu in de shop ■V 1-3 Wiltod 4 Q Bestel t/m 19 maart extra voordelig op pzc.nl/weekdeals Breskens staat vooral bekend als vissersplaats. Maar er was meer activiteit in de haven. Bressiaanders bleken bevlo gen handelaren. In het Visse rijmuseum is volgende maand een tentoonstelling te zien over het scheepvaartverleden. SNOW WORLD neringen en vaak ook foto’s wil den delen.” Tevens namen beurt schippers, indien mogelijk, passa giers mee. Geliefd in Breskens, vooral bij familie van de schipper, waren de reisjes naar Rotterdam. Daar gingen de dames uit Bres kens helemaal los. Ze kwamen thuis met de meest moderne kle ding en brachten een beetje haute couture naar Zeeuws-Vlaanderen. duizenden foto’s over deze tak van scheepvaart in Breskens. Tijdens de seizoententoonstelling 2023 zijn deze in het museum te zien. Daarnaast heeft Koppejan een aantal modellen van beurtschepen in bruikleen gegeven, waaronder de Gideon II, een van de vier sche pen van de firma Van Melle. Totaal waren er elf schippers die vanuit Gelukkig wilden veel schippers hun herinneringen delen Breskens op Rotterdam en Dor drecht voeren en drie op de lijn Middelburg. Bekende namen wa ren Roest, Klaassen, Fenijn en Ver douw. Van de familie Roest waren aan het begin van de vorige eeuw nog steeds leden onder de beurt schippers. Na de oorlog ging ook de familie Roest langzaam over op vrachtvervoer per auto. Dat het, heel af en toe, toch iets minder goed liep, blijkt uit het verhaal over schipper Jan Smit. Hij voer met zijn beurtschip Niet Zonder Gods Genade op Middel burg. In de crisisjaren doopte hij zijn schip om in Niet zonder Fleur de Rosin. Dit bloemetje kwam uit België, het was tabak en dus Uitschuifbare waterborstel smokkelwaar. Smit was zeker niet de enige. Deze rookwaar was ge liefd en in Zeeland niet te koop. Behalve de beurtschippers kende Breskens in de vorige eeuw ruim dertig particuliere binnen vaartschippers. Korte tijd was er een schippersbeurs in Breskens en Terneuzen. Scheepvaart, altijd een beetje met een romantisch sausje overgoten, heeft veel geleden on der de opkomst van stoomsche pen, treinen en vooral vrachtwa gens. Toch blijft deze tak van ver voer bestaan, ook in de 21ste eeuw. Scheepsmodellen Koppejan, auteur van de boeken Sturen en turen en De blikken motor, verdiept zich al vele jaren in de beurtvaart in Zeeland en heeft voor het visserijmuseum van Bres kens een selectie gemaakt uit wel €189^5' 1 in 1822 vestigde de eerste beurtvaarder zich vanuit Cadzand in het dorp. De beurtvaart is een beetje een vergeten tak in de scheepvaart die sinds kort weer in opmars is. Door het dichtslibben van de wegen en om de C02-uit- stoot van het vrachtverkeer te be perken worden weer beurtsche pen gebouwd. Groter en nu ge schikt voor containervervoer. Beurtschippers hadden een spe ciale positie binnen het scheeps verkeer. Waar de particuliere schipper op jacht naar vracht moest, voeren de beurtschippers in poule en op vaste routes. Daar door genoten ze bepaalde privile ges en waren ze meestal verzekerd van lading. Vanuit Breskens waren er wekelijks vaste lijndiensten naar Middelburg, Dordrecht en vooral Rotterdam. Dat betekende dan ook, wel of niet geladen, altijd varen. De dienstregeling moest worden aangehouden. Al in het begin van de jaren 20 van de vorige eeuw waren de beurtschippers voorlopers bij het motoriseren van hun schepen. De beurtvaarders namen alle soorten lading mee vanuit Breskens. Stukgoed, maar ook vee. Koeien werden onder dek geladen en paarden stonden bui ten. „Het lukte niet een paard naar beneden te krijgen”, weet schip per Adrie Koppejan. Hij heeft tal van verhalen van oud-beurtschip- pers uit Breskens opgetekend. „Ik had geluk dat ik dit kon doen toen nog veel schippers van de oudere generatie leefden en ze hun herin- 2 uur skipas voor SnowWorld r Z'J WOENSDAG 15 MAART 2023 Beurtvaart vanuit Breskens A Schipper Adrie Koppejan in het Visserijmuseum in Breskens met een model van een beurtschip in zijn handen. FOTO ANNE HANA SCAN SHOP - Adrie Koppejan Maak moeilijk bereikbare plekken makkelijk schoon Maximale lengte: 4,6 meter Ideaal voor buitenshuis De tentoonstelling Breskens en beurtvaart in het Visserijmuseum is te zien vanaf 4 april. RUIM 46% KORTING RUIM 44% KORTING Wilma Valk Breskens Keuze uit twee uur vrij skiën of snowboarden Tickets zijn geldig t/m 30 september 2023 In Amsterdam, Landgraaf, Rucphen-Breda, Terneuzen of Zoetermeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 48