Parkeerkas zal dit jaar leger zijn’ PvdA/GL: Veerse varkens eruit dan ook Veerse woningen erin’ betrokken daadkrachtig STEM Inkomsten betaald parkeren in Veere in2022 nog flink gestegen sgp.nl zeeland. 15 MAART Domburg I 6 verder uitgebreid. De zeedijk tus- Verkiezingsprogramma en kandidaten Ongeloof en onbegrip overheersen bij de Veerse PvdA/GL-fractie nu blijkt dat het Rijk stikstofrechten heeft gekocht van een agrarisch bedrijf in Zoutelande. Het gaat die stikstofruimte gebruiken voor de bouw van de extra beveiligde gevangenis en rechtbank in Ritthem. Het betaald parkeren in Veere leverde in 2022 welgeteld 7,037 miljoen euro op. Dat is maar liefst 21 procent meer dan in 2021 toen er 5,786 miljoen euro betaald werd om te mogen parkeren langs de kust. Door die actie kan de gemeente die rechten niet gebruiken voor de bouw van woningen in Seroos- kerke. De PvdA/GL-fractie vindt dat het kabinet met twee maten meet. Het bepaalde onlangs dat in Zeeland voor 2030 in totaal 16.500 extra woningen moeten worden gebouwd. Maar de bouw wordt nu juist bemoeilijkt omdat lokaal be schikbare stikstofruimte nu niette gebruiken is voor de woningbouw. Het Rijk gebruikt die ruimte voor de bouw van het nieuwe justitieel complex bij Ritthem. De fractie niet langer gratis en in Dishoek en langs de Joossesweg moest er ook worden betaald. leid, CDA, DTV en PvdA/GL, bij de verkiezingen van maart 2022 alle maal één of meerdere zetels kwijt raakten. Na die verkiezingen trad een ge heel nieuwe coalitie aan van CU, HW, SGP en WD en deze voerde al heel snel een van de verkiezings beloftes door: aanpassing en verla ging van parkeertarieven. Die zul len zich eind dit jaar goed laten voe len als de parkeerinkomsten wor den opgeteld, aldus de notitie. Want er kan nu bijvoorbeeld gratis worden geparkeerd langs een deel van de zeedijk. Ook kunnen auto mobilisten een goedkope jaarkaart kopen als ze wel op die dijk maar niet in die gratis zone willen staan. Het Oranjeplein in Veere is vanaf dit jaar alleen nog maar beschikbaar voor eigen inwoners. Daar moest tot vorig jaar 5,20 euro per uur wor den betaald. Ook moet er voor de terreinen maar tot 19.00 uur betaald worden en niet tot 21.00 uur zoals aanvankelijk was ingevoerd. Dat de gemeente vorig jaar zoveel meer ophaalde met parkeren dan in 2021 komt zo goed als zeker door het weer. Want vorig jaar was er sprake van een heel zonnige en warme zo mer met nauwelijks neerslag. Daar door bezochten veel mensen de kust en maakten ze massaal gebruik van de betaalde parkeerplaatsen. De zomer van 2021 was in vergelij king met die van vorig j aar natter en minder warm wat zorgde voor minder aantrekkelijke stranddagen en daardoor ook minder parke rende dagjesmensen. Leefbaarder De gemeente voerde het betaald parkeren in om ervoor te zorgen dat de dagtoerist ook mee ging betalen aan de toeristische voorzieningen. Daarnaast diende het om de kernen leefbaarder te maken. Het invoeren stuitte echter op veel weerstand bij inwoners en ondernemers. Zoveel zelfs dat de politieke partijen die kozen voor dat nieuwe parkeerbe- Van Voorthuijsenstraat Er werd in ’22 zelfs zoveel gepar keerd dat het schrappen van het parkeerterrein aan de Van Voort- huij senstraat in Domburg voor be zoekers niet terug te zien is in de cijfers. Voor dat terrein onderaan de duinen moesten de parkeerders in 20215,20 euro per uur betalen. Dat deden ze ook volop. Ondanks deze hoge tarieven stond het terrein vaak vol. Er werd daar zelfs zoveel geparkeerd dat het het terrein was waar per parkeervak de gemeente het meest verdiende. Alleen al in 2021 was het met een opbrengst van 283.000 euro goed voor 8 procent van de parkeeropbrengsten in de gehele gemeente. vindt dat lokaal ontstane stik stofruimte ook lokaal ingezet moetworden. „Voor doelen die zo wel de gemeente, de provincie als het Rijk belangrijk vinden: betaal bare woningbouw in alle kernen. Veerse varkens eruit, dan Veerse woningen erin.” De gekochte stikstofruimte moet dan ook op korte termijn te rug naar Veere zodat er betaalbare woningen in Serooskerke en an dere kernen gebouwd kunnen Het dagelijks gemeentebestuur verwacht echter niet dat die stij ging van parkeerinkomsten door zet. Integendeel zelfs. Het meldt in een notitie aan de raadsleden dat de kans groot is dat eind dit jaar aan zienlijk minder dan 5,786 miljoen in de parkeerkas zit. Een ‘duidelijk lagere opbrengst’ wordt voorzien omdat een aantal tarieven fors is verlaagd. Hoeveel minder er dit jaar aan parkeerin komsten zullen binnenkomen wordt niet voorspeld. Dat is ook niet vreemd omdat het weer erg be palend is voor de parkeerinkom sten. Liet verschil tussen een ‘goede’ en een ‘slechte’ zomer kan miljoe nen euro’s aan parkeerinkomsten schelen, aldus wethouder Marcel Steketee (HW, parkeren). In 2021 voerde de gemeente het betaald parkeren langs de kust in, te beginnen in Domburg, Veere en Zoutelande. In die eerste twee plaatsen was al betaald parkeren, worden, aldus de PvdA/GL. De fractie dient volgende week tij dens de raadsvergadering een mo tie in waarin het college wordt ge vraagd bij het kabinet erop aan te dringen de opgekochte stik stofruimte weer beschikbaar te stellen. Volgens Chris Maas (PvdA/ GL) hebben de fracties van CDA, D66 en DTV al toegezegd de motie te ondersteunen. Tijdens de warme zomer van 2022 maarin dat jaarwerden de tarieven bezochten veel verhoogd. mensen de kust en Zeedijk maakten ze gebruik Route Traverse DOMBURG - Emile Calon Automobilisten op zoek naar een parkeerplekje in Domburg. ARCHIEFFOTO DIRKJAN ^MTÈMA De PvdA/ GL-fractie vindt dat lo kaal ontstane stikstofruimte ook lokaal in gezet moet worden, foto DIRKJAN GJELTEMA Emile Calon Domburg In 2022 werd het betaald parkeren sen Westkapelle en Domburg was parkeerplaatsen JAZZ81THESEAZfe gJZo.gcentrum S1MNIAI - ED-'I PRISE J-rc.Axe po,|„-llf„ WOENSDAG 15 MAART 2023 WA bi llik r [7 op maandag L'I MseizoensmarktjJ*5 ’la es 05 05

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 34