Beleef Mozart in Het Concertgebouw s M I üli 54,95 X Geen yoga, maar tikva: Angela leert mensen ontspannen 5 Bestel snel je VIP-tickets via leukstetickets.nl/vip B E Üfe ÜJ Vanuit haar geloof is yoga een no-go voor Angela Dekker uit Burgh-Haamstede. Tikva doet misschien aan yoga denken, maar is iets heel anders. Met unieke extra’s! Voor mij is dan de vraag: waar vul je je mee? Wij vullen ons met hoop ook bij mijn cliënten. Iedereen is druk, druk, druk. En je geest en li chaam zijn zo verweven.” Dekker ging ondanks haar scep sis op cursus en was na de eerste tikvales om. „Het bracht voor mij ontlading. Rust. Er mogen zijn. Ik heb de neiging om snel te ver krampen. Dit is voor mij een ma nier om los in mijn lijf te blijven. Het is zorg dragen voor mijn lijf. Voor mij is tikva de rem op mijn gaspedaal.” Maar dan wel volledig gericht op God. Tikvah is het Hebreeuwse woord voor ‘hoop’. „Het wil een beweging van hoop zijn op drie niveaus: geest, ziel en lichaam.” Als je jezelf leegmaakt, komt er ruimte om je te vullen. „Voor mij is dan de vraag: waar vul je je mee? Wij vullen ons met hoop, met woorden van hoop en muziek die rust geeft in de ziel.” Daar zitten veel mensen om te springen, denkt Dekker. „Als je al leen al de financiële onzekerheid ziet waar veel mensen in zitten en alle andere grote issues die spelen in de maatschappij. Dat is echt veel.” Bij tikva doe je oefeningen op muziek, terwijl de instructeur tussendoor hoopgevende Bijbel teksten inbrengt. „Bijvoorbeeld: ‘Kom bij mij en ik zal je rust geven’ of‘Wie op God vertrouwt slaapt vredig in’.” De ontspanningsmethode is ontworpen in een Zweedse kerk, door een sportinstructrice die een whiplash opliep. Zij ontwikkelde tikva samen met onder meer haar pastor en fysiotherapeut. De be wegingen zijn in gebed bedacht en de muziek is gecomponeerd door de christelijke componist Fredrik Larsson. Nu geeft Dekker tikva stretch en tikva relax. In de toe komst wil ze zich ook certificeren voor de pittiger variant tikva forte. Ze maakt voor de lessen gebruik van een ruimte bij een vriendin op een boerderij. Maar als het lekker der weer wordt, wil ze ook naar buiten in de wei of in de rijbak op haar eigen erf. „Waar een toren valk overvliegt, duiven landen en je de zonsondergang ziet. Dat stukje natuur erbij vind ik wel heel bijzonder.” Sinds 2015 is ze op die plek ook actief met haar praktijk ‘Sta op en schitter!’ Ze doet daar aan coa ching met paarden en aan pasto rale counseling. In Zeeland zijn momenteel nog twee andere men sen bezig met de tikva-opleiding. _X434T .QeuksteticketSni ikva baseert zich op God en de Bijbel. De in M Zweden ontwikkelde H bewegingsvorm M spreidt zich uit over Nederland. Er zijn nu 24 instruc teurs actief. Dekker zet tikva als eerste in Zeeland op de kaart. De meeste mensen zuilen yoga mis schien simpelweg als sport of ont spanning zien. Maar voor som mige christenen is yoga meer dan dat en daarom onverenigbaar met hun geloof. Yoga is op het hindoe ïsme gebaseerd. Bij tikva is de bron God en de Bijbel. Dekker, die een coaching- en counselingpraktijk in Burgh- Llaamstede heeft, was er vooraf super sceptisch over. „Ik dacht: dit zal wel gewoon yoga zijn met een christelijk sausje eroverheen.” Je hoeft niet gelovig te zijn om bij Dekker op de mat te kruipen. Maar voor haarzelf is tikva wel de gelijk meer dan alleen stretchen en ontspannen. En dat is yoga in haar ogen ook. „In onze Westerse we reld denken we dat we de geeste lijke realiteit wel even kunnen los koppelen. Maar voor mij zou het zijn alsof ik een fotolijstje met een foto van een andere man op mijn nachtkastje zou zetten. Terwijl ik gelukkig getrouwd ben met mijn eigen man.” Toch ging Dekker op onderzoek uit. Op zoek naar manieren om fy siek te ontspannen. Dat had ze zelf snoeihard nodig. „Maar ik zag het naller xeukst Stretchen met de Bijbel als bron Meer info: staopenschitter.nl M SCAN SHOP - Angela Dekker, tikva-docent Esme Soesman Burgh-Haamstede Angela Dekker (tweede van links) met haar cursisten, foto marieke mandemaker WA WOENSDAG 15 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 33