MRT Versplinterde kiezer verzuipt in de part ij-brij M 2023 2 Edwin van Schaik krabbelt op na moord op z’n pa Annemarie van de Vreugde Toos&Henk COLUMN In die huizen met posters wonen mensen die weten wat ze gaan stemmen Een voorbijrijdende auto met Bulgaars kenteken maakt hem onrustig. Naar misdaadseries op televisie kijkt Edwin van Schaik (42) al lang niet meer. Het roept te veel herinneringen op aan de moord op zijn vader, nu bijna zes jaar geleden. Dat geloof vinden lukt mij voor geen me ter. Weer dat kieskompas ingevuld, weer is de uitkomst het net niet. ‘Ik ben alles’ is dit jaar het thema van de Boekenweek, maar wat mij betreft ook van toepassing op de verkiezingen. Ik voel me alles en net niks op stemgebied. Geen zwevende maar versplin terde kiezer. Natuurlijk zijn er partijen waar ik zeker van weet dat ik er nooit op zal stem men, net zo goed als dat ik in de boekhandel de hoek met fantasyboeken snel voorbijloop. Ik zie graag wat geloofwaardigheid in boe ken en verkiezingsprogramma’s, geen ka bouters. De laatste jaren heb ik mijn stem uitgebracht met in mijn achterhoofd ‘dan win nen zij tenminste niet’. Een stem om erger te voorko men, niet uit overtuiging. Dit jaar is dat weer het geval. Daarom hadden wij thuis een poster met oranje en blauwe kleuren achter het raam geplakt, dacht ik. Als kind speurde ik, net als de denkbeeldige mannetjes, de ramen van het dorp af op zoek naar die oranje-blauwe posters. Hoe meer van die posters ik zag in Zoutelande hoe beter, want dan won de par tij van mijn vader en was hij in z’n nopjes. Zelf vond ik de rode poster met de roos mooier, maar daar had mijn vader echt een grote hekel aan. Die partij waar mijn va der zo veel vertrouwen in had, wordt het zeker niet. Al zou ik willen dat ik zijn geloof in een par tij zou hebben en een poster achter het raam, in plaats van een dooie plant. a.vandevreugde@pzc.nl Zogezegd in deze krant SOMMISS PROVINCIES BRENGEN KIEZERS MET GRATIS VERKIEZINGSTAXI NAAR HET STEMBUREAU stoppen. Het criminele contact van Kees smeedde daarop het plan voor een ripdeal (drugsroof, red.), die voor Kees van Schaik fataal afliep. De moord op de Rillander was voor zoon Edwin en diens partner Rose het begin van een periode vol ellende. Edwin was compleet in shock toen hij zijn verminkte vader identificeerde en het huis in Ril land zelf moest schoonmaken. De reeks rechtszaken en de financiële nasleep van de moord brachten hem in een neerwaartse spiraal. Geweldslachtoffers (FNG). Al die inspanningen (weliswaar voor Ed win te laat) droegen bij aan een wetswijziging, die sinds i januari 2019 van kracht is. De droomboerderij in Oud-Gas- tel is nog steeds niet af. Edwin, die werkt als docent in het bedrijfsle ven, schat in dat hij op z’n vroegst over een jaar klaar is. Hij hoopt dat de inzamelingsactie, die hij en Rose uit pure wanhoop zijn begonnen, nog wat geld oplevert. Sinds twee jaar zijn ze de trotse ouders van een dochter van bijna 2. „We krabbelen op, proberen vooral te kijken naar wat we wel hebben. Maar omdat hier zoveel pijn en verdriet ligt, weet ik nu al dat we hier niet voor altijd zullen blijven wonen. Ons avontuur is om zeep gebracht.” En zo lang het hoger beroep speelt, kunnen ze het drama so wieso niet achter zich laten. „Tot die tijd blijft het een open wond”, zegt de Brabander. „De impact is en blijft groot. In het begin was ik pa ranoïde. Onderweg naar Zeeland stopte ik, bang dat ik achtervolgd werd. En nu kijk ik nog over mijn schouder bij het zien van een auto met Bulgaars kenteken. Laatst gin gen mijn collega’s een escaperoom in, maar ik ging niet mee. Een moord oplossen is niet leuk als je het van dichtbij echt hebt meege maakt.” ‘Sluiseinde met valse nota’s 50.000 euro’ De Fiod heeft een 47-jarige vrouw uit de gemeente Sluis aangehouden op verdenking van belastingfraude en valsheid in geschrifte. Ze zou 50.000 euro hebben opgestreken, zon der daar recht op te hebben. De Belastingdienst tipte de Fiod over de vrouw, die een bedrijf heeft in interieurprojecten en evenementen. Tijdens een con trole was het de Belastingdienst opgevallen dat de vrouw factu ren had ingediend namens fir ma’s die niet op de hoogte wa ren van de nota’s. Schulden „De moord viel samen met onze droom om een oude, uitgeleefde boerderij in Oud-Gastel op te knap pen”, zegt Edwin. „We zaten net drie maanden in dat huis toen twee agenten voor de deur stonden om het slechte nieuws te brengen. Als nabestaanden hadden we geen recht op een schadevergoeding. We hoorden overal dat we nergens ver antwoordelijk voor waren, maar konden wel alle schulden overne men en kosten betalen. De verbou wing van het huis lag daardoor stil.” Een jaar na de moord vielen ze uit met een burn-out. Eerst Rose, daarna Edwin. Intussen deed hij er alles aan om toch een schadever goeding af te dwingen. Edwin trok daarbij voor een groot deel gelijk op met de Federatie Nabestaanden IM et driftige passen liepen de manne- tjes door de straten van het dorp. W H Keurig gekleed, overtuigd van hun missie, een kladblok stevig in de handen ge klemd. Hun ogen speurend langs de ramen van de huizen op zoek naar posters. Als ze alle straten waren nagelopen en de posters achter de ramen hadden geturfd, was de winnaar van de verkiezing bekend. Zo dacht ik als kind dat de stemmen werden geteld. In mijn kinderbrein een uitstekend systeem. Dat speuren naar verkiezingsposters ach ter de ramen doe ik nog steeds. Niet om dat ik nog altijd denk dat erop de dag van de verkie zingen een clubje mannen door de straten trekt met kladblokken, maar uit bewondering. In die huizen wonen mensen die weten wat ze gaan stem men. Zij zijn schijn baar in staat geweest in de partij-brij iets te ontdekken waar ze in geloven. Edwins vader is Kees van Schaik, de Rillander die op 65-jarige leeftijd in zijn eigen woning om het leven werd gebracht. Een buurvrouw vond hem op 20 maart 2017 in de woonkamer van het huis aan de Hontestraat. Van Schaik was vast gebonden en zijn lichaam ver toonde sporen van een marteling. De daders waren uit op de hennep kwekerij, die hij op zolder had staan. Hun beloning: 1600 euro. Vier Bulgaren kregen in 2018 cel straffen tot 17 jaar opgelegd voor de moord. Een man uit Bergen op Zoom werd vorig jaar in hoger be roep veroordeeld tot 8 jaar cel. Hem zag het gerechtshof in Den Bosch als ‘kwade genius’. Vandaag dient het hoger beroep, dat één van de veroordeelde Oostblokkers in diende. „Mijn vader was geen gevaarlijke crimineel die willens en wetens met dit soort dingen bezig was”, vertelt Edwin. „Bij een ongeluk liep hij in de jaren 80 een zware hersen beschadiging op. Hij had een kri tiek- en oordeelstoornis waardoor het voor hem niet meer goed moge lijk was om in te schatten of iets ge vaarlijk voor hem was. Hij was kwetsbaar en kende zorgen, ook over geld. Waar ik kon, probeerde ik hem te helpen, maar voor gedwon gen hulp was hij ‘te goed’. Zelf vond mijn vader dat hij geen hulp nodig had.” Beïnvloed door ‘foute vrienden’ liet zestiger Van Schaik zich verlei den om een wietkwekerij in huis te plaatsen. Toen Edwin dat ontdekte, dwong hij zijn vader om daarmee te Kees (links) en Edwin van Schaik. foto privé ZEELAND 4 TIKVA ZEELAND 5 SLUIS Paul Kusters EN ZEG6EN1 &AT JE WAGENIZIEK Internet: toosenhenk.nl 15 Reageren? „Van de week heb ik ook weer een gouwe ouwe herlezen, Ger- brand Bakker met Boven is het stil. Fantas tisch/’ - Anna de Bruyckere „Ik dacht eerst: dit zal wel ge woon yoga zijn met een chris telijk sausje er overheen.” - Angela Dekker, tikva-docent BOEKENTIPS VAN ZEEUWSE SCHRIJVERS Eldridge Pentury Oud-Gastel ‘Een escaperoom ga ik dus niet in’ WOENSDAG 15 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 2