ciejsic 22 Dick Fosbury en vier andere sporters die met één actie geschiedenis schreven gOhsg I actie of ingeving. tionele ingeving die hem direct de olympische titel bracht. Het bleek een ijkpunt in de geschie denis van de sport. Vier jaar later tijdens de Spe len in München gebruikten 28 van de 40 deel nemers de ‘Fosbury Flop’. Al tientallen jaren is de door hem bedachte techniek niet meer weg te denken uit het hoogspringen. Op z’n Zoetemelks Natuurlijk, Joop Zoetemelk is in de eerste plaats de laatste Nederlander die de Tour de France won in 1980. Hij is ook nog eens de laatste land genoot die wereldkampioen op de weg werd, in 1985. Zoetemelk heeft een erelijst die uitpuilt. Maar wat óók blijft hangen als je zijn naam hoort: die manier waarop hij demarreerde. De marreren zónder te demarreren. Slim en bijna stiekem wegrijden, van kop af aan het liefst. En zo de concurrentie langzaam pijn doen. Op z’n Zoetemelks. Zoals Dylan van Baarle het nu ook zo graag doet. Cruyff Turn Het grappige aan de ‘Cruyff Turn’ is dat de bekende schijnbeweging van Johan Cruijffin het buitenland een grotere status heeft dan in Neder land. Hier zal Johan Cruijff voor altijd worden herinnerd als de grootste en invloedrijkste speler die ooit op de Nederlandse velden heeft rondgelo pen. De Cruyff Turn is over de grens, en zeker in Engeland, een begrip. Sterker: de term werd vorig jaar okto ber zelfs opgenomen in het officiële Antom'n Panenka Elk weekend valt zijn naam nog wel op de Nederlandse prof- of ama- teurvelden. Een penalty benutten met een gevoelig stiftje terwijl de keeper gretig naar een hoek duikt. De term ‘Panenka’ is wereldwijd ingeburgerd, bij jong en oud. En dat allemaal dankzij naamgever Antonin Panenka, die tijdens het EK voetbal van 1976 het vooraf ondenkbare deed. Een penaltyserie moest de Werner Rittberger Zelfs als je helemaal niets van kunstschaatsen weet, gaat er bij de term ‘Rittberger’ ergens in de verte nog wel een belletje rinkelen. Wat het precies is? De echte kenner weet het natuur lijk wel, maar de doorsnee sportliefhebber legt het in de kroeg niet zomaar even uit. Het is een zogenoemde ‘kantsprong’. Dat het een begrip in de sport is, is niet zo gek. Al in 1910 deed de Duitser Werner Rittberger de sprong voor het eerst. Engelse woordenboek. De letterlijke vertaling: een beweging die een spe ler gebruikt om een andere speler te passeren, waarbij de speler doet alsof hij een pass geeft terwijl hij of zij in één richting kijkt, voordat de bal met de andere voet onmiddellijk achter zijn of haar standbeen wordt ge sleept, draaiend en weg bewegend in de tegengestelde richting. Op het WK van 1974 tegen Zweden maakte het voetbalpubliek voor het eerst kennis met Cruijffs ingeving. beslissing brengen in de finale tussen West-Duitsland en Tsjecho- Slowakije. Panenka stiftte de beslis sende strafschop raak. Zelfs de ver slaggever van dienst was in verwar ring en dacht in eerste instantie dat hij miste. De Duitse keeper Sepp Maier was al even verbouwereerd. Hij lag kansloos in de hoek. Velen doen hem na, maar de strafschop van Antonin Panenka blijft de bekendste ooit. Hlll! Dick Fosbury Er zijn weinig atleten die zo’n grote impact op hun sport hebben gehad als Dick Fosbury. De Amerikaan deed de wereld versteld staan tij dens de Olympische Spelen van 1968 in Mexico. Hij werkte de jaren voor die Spelen aan een nieuwe sprongtechniek waarmee hij al zijn con currenten verraste. Niet met een been als eerste Afgelopen maandag overleed hoogspringer Dick Fosbury op 76-jarige leeftijd. Voor altijd de man van de vindingrijke, achterwaartse sprong. Daarmee behoort hij tot een uniek rijtje sporters, die tot in de eeuwigheid verbonden zijn aan één geniale Samenstelling Daniël Dwarswaard Antonin Pa nenka verrast de Duitse keeper Sepp Maier en stift Tsjecho- Slowakije naar de Europese titel in 1976. FOTO GETTY c S Werner Rittberger in 1910, toen hij de ‘kantsprong’ voor het eerst deed, fotogetty A'S. Joop Zoetemelk demareert. fotocorvos WOENSDAG 15 MAART 2023 GO jr -■ Johan Cruijff maakt de be kende ‘Cruyff Turn’ op het WK van 1974 tegen Zweden. De ‘Fosbury Flop’ voor het eerst uitge voerd, op de Spelen van 1968. fotogetty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 22