5 alles op een grote hoop9 Bij camera’s in een aparte clausule trek ik mijn grens ji 19 WAARVAN AKTE ‘Sparen voor een buffer is een must, maar vergeet ook niet de plezierpotjes’ Het ongeloof moet van mijn gezicht zijn afte lezen „Een spaardoel voor de korte termijn, datje bereikt na een halfjaar. Een op middellange termijn, zoals een lange reis of een dure bank, waar je zo’n twee jaar voor kunt sparen. En een derde, grote pot voor de lange ter mijn. Bijvoorbeeld een aanbouw aan je huis of je pensioen.” Haal je een van de spaardoelen, kies dan weer een nieuwe. Teveel digitale potjes is geen goed idee. „Als je er vijftien of twintig hebt, dan spaar je per potje iedere maand maar enkele euro’s”, zegt Van Noort Wat wel kan is een potje tijde lijk op nul zetten en op korte termijn een ander spaardoel kiezen. „Zoals een mobiele telefoon die je toch snel ler nodig blijkt te hebben.” De wensen van het nog jonge stel - beiden begin twintig - dat zich bij mij meldt om een samenle vingscontract op te stellen, zijn op het eerste ge zicht gebruikelijk. Ze leggen afspraken vast over de kostenverdeling van hun gezamenlijke huishou den, over wat er moet gebeuren in geval van over lijden en over de verdeling van hun bezittingen mochten ze ooit uit elkaar gaan. Niks bijzonders. Het idee is zo potsierlijk en onnozel dat ik even niet weet wat ik daarop moet antwoorden. Dat ze hun hele huis vol willen hangen met camera’s vind ik op zich al krankjorum, maar waarom ze die bepaling per se in hun samenlevingscontract wil len hebben, ontgaat mij volledig. Als ik ze naar de reden vraag, krijg ik als antwoord: „Om er zeker van te zijn dat een van ons het recht heeft om ca mera’s op te hangen, ook als de ander dat niet wil.” Tja, dit is zo’n geval waarin ik een grens trek. „Het spijt me, maar ik vind dit hele idee zo onethisch dat ik er niet aan meewerk.” Daar zijn ze allebei even stil van. Maar dan besluiten ze: ach, laat die camera’s ook maar zitten. dinnen’. Een naam waarbij je een fijn gevoel krijgt en die in één keer duide lijk maakt waarom je geld apart zet. Dat helpt om het vol te houden.” Kies een spaardoel waar je iets mee hebt, zegt ook Loijens. „Een potje voor een nieuwe auto zou voor mij per soonlijk niet werken, omdat ik zelf niets met auto’s heb.” Ze vraagt haar klanten daarom naar hun droom. „Dat kan een wereldreis zijn of een grote verbouwing. Vaak denken ze dat daar te weinig geld voor is.” Als Loijens dan hun uitgaven bekijkt, blijken ze vaak makkelijk geld uit te geven aan bijvoorbeeld ongebruikte abonnementen of een koffie onder weg. Door geld na het storten van je salaris direct opzij te zetten, voorkom je dat. „Er blijft dan minder ruimte over voor dat soort ‘on bewuste’ uitgaven. Uiteindelijk geef je het geld dan uit aan het reali seren van je droom.” Maar dan komen ze met een wens waarvan ik in eerste instantie geloof dat ik die niet goed heb ver staan. In het samenlevingscontract moet ook ko men te staan dat ze camera’s in hun huis mogen plaatsen als het niet goed gaat met hun relatie. En die bepaling moet in een aparte clausule worden - toegevoegd aan het samenle- vingscontract. Hoewel ik het dus toch goed heb verstaan, moet het ongeloof van mijn ge zicht zijn af te lezen. „Stel dat het een tijdje niet zo goed zou gaan tussen ons, dan kunnen we met de beelden van die camera’s aantonen dat we niet uit el kaar zijn maar nog samenwonen. Of juist andersom”, legt de vrouw uit. En haar partner vult aan: „Het is bedoeld als extra bewijs om te kunnen aantonen wie van de twee zich on red elijk opstelt” N I otarissen hebben een ministerieplicht. I X I Dat betekent dat ze in principe iedereen X I van dienst moeten zijn en klanten alleen X I mogen weigeren als die onwettige wen- N sen hebben. Maar hoe ver moet ik gaan om aan de wensen van klanten gehoor te geven als die wensen andere mensen in de problemen kun nen brengen, praktisch onuitvoerbaar zijn of in strijd zijn met de redelijkheid? In dat soort gevallen probeer ik de klanten te overtuigen dat er betere oplossingen zijn. Vaak luisteren mensen, soms niet Meestal houdt mijn taak daar op: ik heb ze gewezen op de gevolgen en als ze niet willen luisteren, moeten ze het zelf maar weten. Maar af en toe zeg ik: sorry, dit doe ik niet Hoeveel potjes? Zelfheeft Loijens drie potjes. x i „Een voor de vakantie, een om de belastingen en de zorgverzekering te betalen én een buffer.” Die laatste heeft ze op een aparte spaarrekening gezet met een hogere rente. Over boeken naar de betaalrekening gaat niet zomaar. „Dat duurt 24 uur, dus dat dwingt me om daar zo min mo gelijk aan te komen.” Drie of vier potjes is een goed aan tal, vindt Loijens. „Een buffer is een must. Maar vergeet ook niet een ‘ple- zierpotje’ waarmee je spaart voor bij voorbeeld een mooie vakantie.” Een huispot, voor een verbouwing of re paratie, is ook handig. „Eventueel kun je nog een vierde maken om bij voorbeeld te beleggen.” Andere kosten zoals een weekend je weg, kleding of uit eten gaan, be taalt ze van de betaalrekening. „Maar toen ik als student krap bij kas zat, maakte ik ook potjes voor dat soort uitgaven. Dat hielp om beter op mijn geld te letten.” Van Noort adviseert potjes te ma ken met verschillende termijnen. Zijn er ook nadelen? Ja, sparen kan op deze manier T zó motiverend werken, dat je erin doorslaat, waarschuwt Van Noort „Het blijft een hulpmiddel. Als je alles wat je overhoudt spaart, zet je jezelf helemaal vast.” Ruimte om af en toe iets te ondernemen of te kopen is ook belangrijk. „Anders wordt geld minder leuk.” Spaar niet te veel, waarschuwt ook Loijens. „Probeer een middenweg te vinden door jezelf wel uit te dagen, maar wees wel realistisch.” Als advi seur zag Loijens klanten die te veel geld opzij legden. „Iedere maand moesten ze vervolgens weer spaar geld terugboeken om hun rekenin gen te kunnen betalen. Dan komt dat spaardoel nooit dichterbij. Dat werkt niet motiverend.” w ele ruime voor is omdat ik het heel graag wil hebben.” Om de pot ‘vaasjes’ verder aan te vullen, besloot Vader vorig jaar een groot deel van haar verzameling weer te koop te zetten via haar webshop. „Dat geeft me meer ruimte. Zowel financieel als fysiek, voor nieuwe stukken. Zo wordt mijn verzameling een soort wisselende tentoonstel ling en het handelen zelf is een nieuwe hobby geworden.” Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedianl Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. GO WOENSDAG 15 MAART 2023 F

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 19