10 OORLOG OEKRAÏNE-RUSLAND Op 11 november vorig jaar werd de stad Cherson bevrijd uit de handen van de Russen. Stroom en internet werken weer en de bussen rijden. Maar denk niet dat het leven in Cherson bijna vier maanden later zijn gewone gangetje gaat. De stad is kapot, verlaten en uitgestorven. deren op de binnenplaats onmid dellijk voor paniekreacties zorgt. Sinds de Russen in november vo rig jaar halsoverkop uit Cherson vertrokken, wordt de stad voort durend onder vuur genomen. Overal in het centrum zijn ge bouwen geraakt door Russische raketten. Vooral in de buurt van het Vrijheidsplein, waarop niet zo lang geleden nog uitbundig de bevrijding werd gevierd, is de schade aanzienlijk. Zowel het gou vernementsgebouw als een aanpa lend pand kregen een paar voltref fers te verwerken. Een paar straten verderop is het flatgebouw waarin het Rode Kruis zijn hoofdkwartier heeft al drie keer geraakt. Bij een raketaanval op de markt alleen al zouden zes doden zijn gevallen. Alsof de Russen het niet kunnen verkroppen dat ze Cherson uit handen moesten geven, en dan maar besloten om de stad aan flar den te schieten. Een beetje zoals een kind dat nog liever speelgoed kapotmaakt, dan het een ander kind te gunnen: ‘Als wij Cherson niet mogen hebben, dan jullie ook niet’. Vannacht moet het trouwens opnieuw raak zijn geweest in het centrum. Op de hoek van de Oes- jakov- en Perekopskijstraat is de bovenleiding van de tram naar be neden gekomen. Arbeiders voor zien er de laaghangende kabels van een strikje om de weinige au tomobilisten te waarschuwen. Meestal vinden de aanvallen gelukkig ’s nachts plaats, wanneer iedereen relatief veilig thuis zit. Maar niets is zeker in tijden van oorlog. De beschietingen in de voorbije maanden zouden volgens Oekraïense bronnen al aan hon derden burgers het leven hebben gekost. Het heeft de achterblijvers - want zoveel mensen wonen er niet meer in de stad die ooit 300.000 inwoners telde - zenuw achtig gemaakt. ‘Scheer je weg’, ‘beter van niet’ en ‘straks worden we hier ook nog beschoten’ krijg je te horen zodra je je mobieltje omhooghoudt. van de Dnjepr gelegerde Russen onder vuur genomen en die schie ten meestal terug. Lukraak, want zij beschikken niet over de preci- siewapens waarover de Oekraïners beschikken - met alle gevolgen van dien voor de wijk waarin Vova woont. In elk straat staat wel een huis dat door een projectiel is getroffen, hetzij door een raket, hetzij door een fosforbom, want ook die wor den door de Russen gebruikt. Vova heeft ze al meer dan eens zien uit eenspatten en als guirlandes naar beneden zien dwarrelen. Bij het monument voor de tijdens de Tweede Wereldoorlog gesneuvel de Sovjetsoldaten, o ironie, kun je de restanten - verwrongen stukjes metaal - trouwens nog zien liggen. Voorlopig is zijn huisje gevrij waard gebleven, al zijn de ramen voor alle zekerheid wel bedekt met triplexplaten. Vannacht nog wer- Vertel me, is dat verschrikkelijk of niet verschrikkelijk? den twee gebouwen verderop geraakt. Het ene, een restaurant, kwam ervan af met een paar ge broken ruiten. Van de Russen moetje het hebben, vertelt de eigenaar, terwijl hij de scherven bij elkaar veegt. Hetzelfiie kan helaas niet wor den gezegd van het huis aan de overkant, waar het dak is wegge rukt en gaten in het plafond zitten. „Vertel me, is dat verschrikkelijk of niet verschrikkelijk?" vraagt de bewoonster, terwijl ze de kamer laat zien waarin haar dochter lag te slapen. Het mag een klein wonder heten dat het meisje het er heel huids vanaf bracht. Pak slaag Maar aan Vova is die commotie niet besteed. Met zijn kameraden heeft hij het hooguit over de plaats waar de vorige nacht weer raket ten zijn neergekomen. Misschien ligt het aan zijn persoonlijkheid: zelfs wanneer hij vertelt hoe hij ’s nachts samen met een collega door de Russen werd opgepakt terwijl ze een partij watermeloe nen aan het bewaken waren, zijn telefoon - met Oekraïense sim kaart - kwijtraakte en met een zak over zijn hoofd de bevelvoerder hoorde vertellen dat ze een van hen zouden vermoorden en begra ven, zonder dat hij erbij vertelde wie, en hem daarna wegvoerden, een pak slaag verkochten en een halfuur onbeweeglijk in een bos lieten zitten, zelfs dan blijft hij de nuchterheid zelve. Maar het zou ook te maken kun nen hebben met het feit dat hij weet wat het is om een oorlog mee te maken. In 2014 en 2015 vocht hij met het Oekraïense leger in de Donbas. Vova woont samen met zijn vriendin Tanja - van Russische afkomst, maar daarom niet minder patriottisch - in het zuiden van de stad, in een wijk die het nog veel zwaarder te verduren heeft dan het centrum van Cherson. Van daar worden de aan de andere kant Verwelkomen Aan de euforie van de eerste dagen herinneren in feite alleen nog de reclameborden die je verwelko men bij het binnenrijden van de stad: ‘11.11.2022, de dag dat we el kaar opnieuw ontmoeten’, ‘blij dat jullie weer vrij zijn’, ‘heidenstad Cherson’. En misschien ook nog de graffiti bij het gebouw van de - eveneens getroffen - Technische Universi- teit: aan de ene kant een jongetje dat op een tank met het Z-sym- bool aan het plassen is, en aan de andere kant een meisje dat de laat ste overblijfselen van de Russische JAN HUNIN oor de 35-jarige ^^k Volodimir - Vova ^^k voor vrienden-is het een dag als elke andere. Terwijl je het in de verte kunt horen donderen, staat hij met een paar kameraden te keuvelen alsof er niks aan de hand is. Niet dat hij veel keuze heeft: op de binnenplaats waar hij samen met tientallen anderen staat te wachten, wordt straks voedsel hulp uitgedeeld. En die heeft hij, net als de andere achtergebleven inwoners van Cherson, broodno dig. Werk is er niet in de stad die vier maanden geleden door het Oekraïense leger werd bevrijd. En al zeker niet voor een tractor chauffeur als hij. Maar dan nog valt op hoe opval lend rustig hij reageert op het hem omringende gevaar. Hij maakt er niet eens een probleem van dat hij wordt gefilmd, iets wat bij veel an- Overleven in Cherson Graffiti op het gebouw van de Techni sche Universi- teit: een meisje poetst de laatste overblijfselen van de Russi sche staats- symbolen weg. Voedselhulp voor de inwoners van Cherson: bouillon met pasta en bood met corned- beef. - Bewoonster van een kapotgeschoten huis Cherson WOENSDAG 15 MAART 2023 GO "V'X

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 10