M M 9 iOCTAHOBMTE BO® 'HE BEFITE nPOfWAHD X’TECt BAH BPyTj A A9AINST --JF wC ijk S 1 w Uiteindelijk hoop ik vooral op een nieuwe Gorbatsjov, een leider die ons terugbrengt naar democratische waarden Het is vreselijk dat ik mijn oude moeder, mijn ex en mijn lieve honden moest achterlaten kritische media zijn in ons land ver boden. De rest is volledig afhankelijk van het Kremlin. Het uitbreken van de oorlog in Oekraïne was voor mij een rode lijn. Ik heb zelf Oekraïens bloed, mijn jong overleden vader kwam ervandaan. Daarnaast weet ik wat de gevolgen zijn van een oorlog. Ik groeide op in Grozny, hoofdstad van deelrepubliek Tsjetsjenië. Tij dens de Eerste Tsjetsjeense oorlog, halverwege de jaren 90, moesten mijn moeder en ik vluchten voor het geweld. De stad waar ik opgroeide, werd vernietigd. Toen ik op tv de tanks zag oprukken richting Kiev kon ik niet meer eten of slapen. Ik wilde een statement maken.” Dat Ovsjannikova niet meteen ach ter slot en grendel werd gezet, vindt ze niet opmerkelijk. „Als ze me direct naar de gevangenis hadden gestuurd, zou ik een heldenstatus krijgen. Poe- tin zit niet te wachten op helden. Dus ik was een moeilijk geval. Een alleen staande vrouw met twee kinderen, lastig om die lang vast te laten zitten. Volgens het Russische recht mag dat ook niet. Dus gingen ze hun geliefde spionnenspelletjes spelen. Eerst was ik een spion van het Verenigd Ko ninkrijk, daarna kwam er weer een ander sterk verhaal naar buiten. Mos kou deed er alles aan om verdeeld heid te zaaien.” „Mijn ex-man en ook mijn moeder zien mij als een landverrader. Helaas is mijn zoon van 18 behoorlijk be werkt door zijn vader, iemand die het beleid van Poetin door dik en dun steunt. Mijn zoon zat helemaal niet te wachten op huiszoekingen en getreiter van overheidsdiensten die we na mijn protest ondervonden. Hij is naar zijn vaders huis gegaan en nam zijn jongere zus mee. Dat had op mij een heel grote impact, ik voelde me verschrikkelijk. De oorlog heeft niet alleen in Oekraïne, maar ook in Rusland miljoenen gezinnen verwoest. Bij mij ging het ook met mijn nieuwe baan de verkeerde kant op. Ik kon aan de slag bij de Duitse krant Die Welt om reportages te ma ken. Ik wilde per se naar Oekraïne om verslag te doen van de oorlog, maar werd tegengewerkt door zowel Russische als Oekraïense overheids functionarissen. Overal waar ik kwam, werd ik geschaduwd. Die Welt kon niet langer mijn veiligheid garanderen.” van uw proces naar het buitenland te vluchten. Samen met uw dochter. „Ik had geen keus. Als ik dat niet had gedaan, riskeerde ik een celstraf van zeker tien jaar. Ook dreigden ze het voogdijschap van mijn jongste kind in te trekken. Het zou mijn dood worden, ik denk dat ik in de cel mijn polsen zou doorsnijden. Natuurlijk is het vreselijk dat ik mijn familie en land moest achterlaten. Mijn oude moeder die zorg nodig heeft, mijn ex die mijn zelfgebouwde huis op de mooiste plek van Moskou heeft gean nexeerd. Mijn lieve honden die ik niet meer kan knuffelen. Voor de tweede keer in mijn leven ben ik op de vlucht voor oorlog. Maar weetje, in vrijheid kan ik meer voor de an- ti-Poetincampagne betekenen dan in de gevangenis.” „Toen ik in Duitsland werkte, werd ik zeer zeker gevolgd. Dat gevoel heb ik gelukkig in Frankrijk niet meer, want je wordt er paranoia van. Er is beveiliging, maar daar kan ik geen details over loslaten. In Moskou zijn ze allang blij dat ik niet meer in de buurt ben. Arina en ik proberen ons leven op de rails te krijgen. We zijn nu op reis om het boek te promoten en ik heb op het gebied van mensen rechten interessante projecten op de rol staan die later bekend zullen wor den. Er zit nu nog geen structuur in ons leven, er is niks normaal aan. Daar verlang ik weleens naar terug. Maar zolang Poetin aan de macht is, zal dat voor mij niet in Rusland zijn. Hij zal door het volk niet snel van zijn troon worden gestoten, te veel mensen zijn van hem afhankelijk. Meest realistische scenario is dat mijn land de oorlog zo zwaar aan het verliezen is, dat hij door de Kremlin- kliek wordt gepasseerd en plaats moet maken voor iemand anders. Uiteindelijk hoop ik vooral op een nieuwe Gorbatsjov, een leider die ons terugbrengt naar democratische waarden. Zodat duisternis weer licht wordt.” „Nee, ik ben niet bang. Mijn missie is om zoveel mogelijk landgenoten het ware verhaal te vertellen. En te hopen dat anderen dat ook doen. Hard nodig, want het zijn niet langer alleen de media die kwalijke propa ganda verspreiden. Sinds het nieuwe schooljaar zijn er in Rusland ook speciale oorlogslessen op scholen. De kinderen moeten brieven schrij ven aan de soldaten. Want zij bevrij den ons vaderland en verdrijven de nazi’s. Als de soldaten deze spullen krijgen, zou dat beter zijn voor hun motivatie om te vechten. Tja, het wordt steeds gekker. Toch zijn er al tijd nog veel mensen die best begrij pen hoe het echt in elkaar zit. Maar ze durven zich niet uit te spreken in het openbaar. Dan worden hun kin deren afgepakt en raken ze hun baan en eigendommen kwijt. Veel Russen stoppen hun kop in het zand en wachten totdat de vreselijke tijden voorbij zijn. Ik krijg veel reacties van landgenoten via mijn socials dat ze ook willen doen wat ik heb gedaan. Maar ze durven niet, uit angst dat ze geen geld meer verdienen en weg kwijnen.” U stond dit najaar onder huisarrest en besloot een week voor het begin Dat werkte duidelijk niet in uw voor deel. U kwam in een informatieoor- log terecht. Met grote gevolgen voor uw gezin. Samen met dochter Arina woont u sinds deze herfst in Parijs. Heeft u het gevoel dat u nog steeds door Russische geheim agenten wordt geschaduwd? Het moment dat Marina Ovsjannikova haar statement maakt op de Russische staatstelevisie. FÖTÖEPA Toen u vorig jaar terugkeerde naar Rusland, ging u door met uw protest tegen de oorlog. Ook vlakbij het regeringscentrum. Kent u geen angst? GO DINSDAG 14 MAART 2023 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 9