u lil ii 5 FORUM VOOR DEMOCRATIE PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN 2023 Forum voor Democratie is een luis in de pels van de Zeeuwse Staten, maar meer dan ophef heeft dat niet opgeleverd. „Bij elk onderwerp over migratie beginnen”, verklaart onderzoeker Chris Aalberts, „je bereikt er gewoon niks mee en het is vooral erg dom.” Zeeland vind ik het leukst. Daarhebben bij Forum zoveel wisselingen plaats gevonden, dat je het niet meer kunt uitleggen gauw valt de fractie uit elkaar. In au gustus 2019 stapt Robèrt Brunke uit de partij. Op 24 februari 2020 volgt Robert Koevoets. Samen gaan ze ver der onder de naam ProZeeland, waaruit Koevoets in december 2021 weer vertrekt. Enkele maanden gele den heeft hij zich weer bij Forum aangesloten. Intussen houdt Eelco van Hoecke het in december 2020 voor gezien. Hij flirt met JA21, sluit zich aan bij de Partij voor Zeeland, waar hij weg moet als hij een over stap naar BBB overweegt, maar ook die partij wijst hem de deur. Naast Bos, aan wie hij halverwege de Sta tenperiode het lijsttrekkerschap overdoet, is Fred Walravens de enige constante. Grote winnaar Bij de provinciale verkiezingen van 2019 komt FvD vanuit het niets met vijf man de Middelburgse Statenzaal binnen. Na CDA en SGP is het me teen de derde partij. „Wij waren de grote winnaar”, zegt Bos. „Dat zal niemand ontkennen. Maar de coalitie stond al vast voor de verkiezingen. We zijn door CDA, SGP, WD en PvdA aan de kant geschoven.” Tege lijkertijd erkent hij dat de Statenle den van Forum nieuw in de politiek waren en als groentjes de coalitiebe- sprekingen in gingen, waar ze best wilden onderhandelen maar ook niet zomaar compromissen wilden slui ten. „Natuurlijk zeggen wij niet: 10 procent minder windmolens is goed, maar we zeggen: weg met alle wind molens, om er zo veel mogelijk uit te halen als er in zit.” FvD komt niet in het college en al Niemand wilde op de lijst „Dat is het grotere verhaal achter Fo rum”, oordeelt Aalberts. „Ze hadden echt geen mensen. Er wilde gewoon niemand op die lijst. De partij wilde in alle provincies meedoen, in Zee land vonden ze zes kandidaten. Laten we die maar doen dan. Dan wilde er ook nog niemand lijsttrekker wor den. Vanaf de eerste dag ging het ge woon niet goed. Ze hebben geen trai ning gehad. Ja, één keer debat- en mediatraining, maar daar gaat het niet over in de politiek. Ze hadden moeten leren wat je in Provinciale Staten voor je hebt, op welke manier je echt iets kunt bijdragen. Dan was er echt iets in gang gezet.” Aalberts signaleert in zijn essay dat het FvD’ers stoort dat andere fracties regelmatig ‘vanwege compromissen tegen hun eigen mening in stemmen. Zij zien dit als een reden dat Forum weinig of niets bereikt: andere Sta tenleden zouden het eigenlijk wel met FvD eens zijn, zo is de redene ring, maar stemmen vanwege de ge sloten compromissen anders.’ Dat is precies wat Bos ook zegt als hem wordt gevraagd wat Forum in vier jaar in Zeeland heeft bereikt. „Wij wilden wisselende meerderheden zoeken, maar partijen opereren als één blok. Als er één CDA’er spreekt, zwijgen er zes. Dat hebben we niet kunnen doorbreken.” niets tot stand.” Weinigen hebben zich zo in Forum verdiept als Aal berts. Over de beweging van Baudet heeft hij drie jaar geleden het boek De partij dat ben ik gepubliceerd. En recent heeft hij in een bijna honderd pagina’s tellend essay uiteengezet hoe het de afgelopen vier jaar is ge gaan met de Statenleden van Forum. „Zeeland vind ik het leukst”, vertelt Aalberts. „Daar hebben zoveel wisse lingen plaatsgevonden, dat je het niet meer kunt uitleggen. Het is echt on doorgrondelijk. Dan komt de weten schapper in mij boven. Wat deden die mensen van Forum daar nou en waarom ging het niet?” Voor de bühne Anderzijds bevestigt hij onbewust wat Aalberts ook constateert, dat FvD’ers gewoon niet doorhebben dat ze door te hameren op punten waar de provincie niet over gaat niks tot stand brengen. Bos: „Wij krijgen vaak te horen dat onze voorstellen al leen maar voor de bühne zijn. Ja, wij willen een boodschap uitdragen. Maar een voorstel om de Hedwige weer in te polderen, vind ik niet on realistisch. Als je tegen ontpoldering bent, ben je voor ons voorstel.” Mocht BBB straks met een grote fractie in de Zeeuwse Staten komen, dan sluit Aalberts niet uit dat onerva renheid, onwetendheid en de onwil om compromissen te sluiten ook daar leiden tot ongelukken. „Caroline van der Plas is een normaal denkend ie mand, geen gek a la Baudet. Maar wil je iets bereiken dan moet je compro missen sluiten. Dat kan enorm gaan botsen met de radicalen in de partij.” Intens dom „Martin Bos is een intens domme man die wat variaties laat zien op wat Baudet doet”, zegt schrijver en we tenschappelijk onderzoeker Chris Aalberts. „Het heeft totaal geen zin, het kost veel tijd en je brengt ook fgelopen vrijdag ont- spint zich in de Staten- vergadering een op- merkelijk debat. Frac- tievoorzitter Martin Bos van Forum voor Democratie (FvD), tevens lijsttrekker bij de ko mende verkiezingen, dient een motie in voor activiteiten die de provincie op 15 mei zou kunnen organiseren ter gelegenheid van de dag van het ge zin. Vrijwel alle vrouwelijke Staten leden spoeden zich naar het spreek gestoelte om duidelijk te maken waarom hun partij het voorstel niet steunt. „Wij ervaren hierin een ver borgen boodschap”, zegt CDA-frac- tievoorzitter Hannie Kool. „Dat vrou wen terug moeten naar het aan recht.” Inez Flameling (PvdA) noemt het voorstel ‘landelijk aangestuurd’ en somt een aantal vrouwonvriende lijke opmerkingen op van Thierry Baudet, de landelijke voorman van FvD. Bos speelt de vermoorde onschuld. Hij heeft het over een ‘toneelstukje’ dat hij in Statendebatten in andere provincies, waar ook vrouwelijke po litici en masse naar voren kwamen om te protesteren, al heeft gezien. Ze moeten eens begrijpend leren lezen, schampert hij, want nergens in de motie gaat het over vrouwen. Wel heeft Forum mooi even de ‘zouteloze oppervlakkigheid’ doorbroken die er in zijn ogen normaal gesproken heerst in de Zeeuwse Statenzaal. Niet voor het eerst voert Bos exact uit wat Baudet twee jaar geleden schreef op de site van zijn partij: ‘Dus FVD zal ophef zijn - of zal niet zijn. Enjoy the ride.’ Een toneelstukje is het zeker, bewust door Forum uitge lokt. - Chris Aalberts, schrijver en onderzoeker De fractie van Fo rum voor Democratie tijdens de eerste ver gadering na de verkie zingen van 2019: Eelco van Hoecke, Martin Bos, Fred Wal- ravens, Robèrt Brunke en Robert Koevoets (vlnr). FOTO LEX DE MEESTER Ernst Jan Rozendaal Middelburg Meer dan ophef heeft Forum in Zeeland niet bereikt WA DINSDAG 14 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 33