o Franse energiereus EDF spekt de arme regio Thea ontdaan na inbraak bij Oekraïens gezin Mijlpaal voor vrijmetselaren: mannen en vrouwen presenteren zich samen Ti YT ’-T-7 llli 2 Vertragingen en kosten die de pan uit rijzen. De kerncentrale die het Franse staatsbedrijf EDF in het zuidwesten van Engeland bouwt komt vaak negatief in het nieuws. Maar de lokale bevolking hoor je niet klagen. „De kerncentrale is een zegen voor Somerset.” 7- Sï PZC.NL Zeker vier gewonden bij ongeval Uithalers opgepakt in Maasvlakte Je loopt er zo aan voorbij. Maar een maal binnen in de Vrijmetselaars loge, gewoon in de Palingstraat in Vlissingen, gaat er een wereld voor je open. Het pand staat bol van symboliek. Van de deurklink tot de ‘werkplaats’ op de bovenverdie ping: overal staan symbolen en alles ademt geheimzinnigheid. delburgse Oostkerk. Een mijlpaal, in de ogen van Ria de Klerk. Wat vrijmetselarij inhoudt, valt niet in een paar woorden te vatten. Voorzitter Anton Simonis doet een poging: „We werken aan Salomons tempel. De ideale wereld. We pra ten niet over godsdienst of politiek, maar we vergaderen en doen ritue len. Ja, die zijn geheim. Het is leuker als die een verrassing blijven.” Voor wie nieuwsgierig is: de open avond is komende donderdag om 2o.oo uur in de Oostkerk in Middel burg. Iedereen is welkom en toe gang is gratis. middeld goed betaalt. Al die men sen moeten wonen, eten, slapen en reizen. In Bridgwater, de grootste stad in dit gebied, zijn nieuwe ho tels uit de grond gestampt. Het lo kale bedrijfsleven profiteert enorm van dit project.” En dan zijn de meeste loges voorbe houden aan mannen. Al zijn er sinds 1893 ook gemengde loges, zo als in Terneuzen en Vlissingen. „Maar bij mannenloges kom ik er niet in”, zegt Ria de Klerk van de Vlissingse loge, Terra Maris. „Ter wijl ik ben opgevoed door een vrij metselaar, altijd getrouwd was met een vrijmetselaar. Als iemand er veel van weet, ben ik het.” Toch heeft De Klerk het voor el kaar gekregen dat er een open avond komt van de Vlissingse ge mengde loges samen met de man nelijke loges van Walcheren. Ze presenteren zich samen in de Mid- Zeeuwse delegatie gaat binnenkort zijn licht opsteken in Hinkley Point. Bestuurders zijn benieuwd of de bevolking in Somerset het grootste nucleaire project in Europa omarmt of niet. „Ik kan je garanderen dat Zeeuwse bestuurders weinig kriti sche mensen zullen ontmoeten”, zegt Pumfrey, woordvoerder van de actiegroep Stop Hinkley. „De bouw van deze kerncentrale heeft geleid tot een soort goudkoorts. Hele volksstammen zijn naar Somerset getrokken. Twee op de drie werkne mers komen uit een andere Britse regio, omdat het werk bovenge- Cannington kun je met een beetje fantasie het Borssele van het Engelse graafschap Somerset noe men. Het dorp ligt op een paar kilo meter afstand van Hinkley Point, een nucleair complex aan het Ka naal van Bristol. Daar bouwt de Franse energiereus EDF samen met een Chinese partner een nieuwe kerncentrale, pal naast twee oudere kerncentrales waarvan er een is ge sloten. Op de bouwplaats zijn 6300 mensen aan het werk. Sinds de bouw in 2017 begon, is het gedaan met de rust in het slape rige Cannington. Pensionado Roy Pumfrey doet geen oog meer dicht. „De overlast is groot. Licht, geluid en stof, om maar te zwijgen over het bouwverkeer. Dag en nacht gaat het door. Er is een speciale weg voor aangelegd waarover een eindeloze stroom vrachtwagens en bedrijfs- bussen rijdt. We zitten voortdu rend in de herrie. Er zijn al bewo ners voor verhuisd. Je zou denken dat Cannington leegloopt, maar die huizen worden vervolgens gekocht om arbeiders van Hinkley Point te huisvesten.” Het kunstje in Hinkley Point wil EDF graag in Nederland herhalen. Het kabinet heeft immers besloten twee nieuwe kerncentrales te bou wen. Borssele is daarbij de voor keurslocatie. De Franse energiereus EDF klopte vorige week donderdag al aan bij het ministerie van Econo mische Zaken en Klimaat. Of er een verband bestaat of niet, een Rode loper EDF doet er ook alles aan om de harten van de bevolking te stelen. De rode loper voor het regionale bedrijfsleven ligt uit: wie uit de Hinkley-ruifwil mee eten, kan zich aanmelden op de website hinkleysupplychain.co.uk. Ruim vierduizend lokale bedrijven en „Deze mensen zijn al zo veel kwijt. Moet je daar dan nog van gaan stelen?” Thea Laban is er twee dagen later nog kapot van. De voor- vrouw van de Stich ting Hulp Oekraïne Yerseke-Kruiningen heeft haar ziel en za ligheid gestoken in de opvang van Oek raïense vluchtelin gen en dacht het met de opvang aan de Hogeweg in Yer seke goed voor el kaar te hebben. En daar leek het ook op. Tot de inbraak van het afgelopen week end. „Onder de mensen zelf is er nu wel een beetje angst. Zij voelen zich niet meer veilig.” Het voormalig WD-raadslid in Reimerswaal vertelt wat er is gebeurd. „Tussen 03.00 en 03.15 uur is er inge broken en daar zijn diverse spullen bij gestolen. Eén van de kinderen was aan het gamen in zijn slaapkamer toen hij wat hoorde. Hij ging kijken en toen is er iemand weggerend. Hij dacht eerst dat er een familielid bui ten aan het roken was ofzo.” Al snel wordt dui delijk dat fietssleu- tels, huissleutels, re servesleutels, een horloge en twee of drie bankpassen weg zijn. „Het is heel naar. Al met al is ze een paar hon derd euro kwijt. Maar wat mij het meest aangrijpt is dat er een ID-bewijs is gestolen. In ver band met de oorlog in Oekraïne krijg je dat nu gewoon niet terug.” Het getrof fen gezin, dat zelf liever buiten de pu bliciteit blijft, be staat uit een moeder met twee kinderen. „Niemand had ver wacht dat dit zou ge beuren. Zelf zit ik er nog het meeste mee dat ze van deze mensen nog moeten stelen”, zegt een aangeslagen Laban. „Ik vind het afschu welijk. Die mensen zijn al zoveel kwijt. Moet je daar nog van stelen? Dat is super- gemeen. De daders beseffen niet welk leed die mensen wordt aangedaan.” Voor Laban was de inbraak reden een oproep te doen op Facebook. „Daar krijg ik veel reacties op. Er zitten best za ken bij waar de poli tie wat mee kan.” 1 DINSDAG 14 MAART 2023 PC VLISSINGEN Oneens MMlIllL Gisteren: Een wijkagent hoort op straat (2989 reacties) BORSSELE ROTTERDAM In de nacht van za terdag op zondag is er ingebroken bij een Oekraïens gezin aan de Ho- geweg in Yerseke. Daarbij werden di verse spullen ge stolen. Nieuwe stelling: Ik weet wel op wie ik ga stemmen WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Bij een aanrijding tussen een taxi busje en een personenauto in Borssele zijn gis termiddag zeker vier personen gewond geraakt. Het ongeluk ge beurde om 15.50 uur op de krui sing van de Os senweg en de Kaaiweg. Voor de gewonden werden meer dere ambulan ces opgeroepen. Meerdere slachtoffers zijn naar het zieken huis gebracht. Het taxibusje heeft de perso nenauto vermoe delijk in de flank geraakt. De auto is door de klap in een naastgele gen sloot te rechtgekomen. Het busje be landde op zijn kant. De douane heeft in de nacht van zondag op maandag twee uithalers aange houden op een terminal op de Maasvlakte. Het gaat om twee mannen uit Krabbendijke en Rotterdam van 23 en 25 jaar. Uithalers worden op haventerrei nen ingezet om containers open te breken en daar drugs uit te halen. Het twee tal is overgedra gen aan de poli tie. Het zijn drukke maanden voor de Zeeha- venpolitie en de douane in het Rotterdamse ha vengebied. Sinds het begin van dit jaar zijn in de ha ven al bijna ze ventig uithalers opgepakt. Vrijmetselarij alleen voor man nen? Niet in Vlissingen. Daar is de vereniging gemengd. En voor het eerst durven de mannen van de Walcherse loges zich met de Vlissingse vrouwen te presente ren. De bouw van de nieuwe kerncentrale op Hinkley Point, aan het Kanaal van Bristol. FOTOAFP bylor Team Precast 11“ IR Eens - Wendy Wagenmakers Willem Adriaansens Yerseke Frank Balkenende Cannington, Engeland ;jr4w Thea Laban bij de nood- wonin- 7" 71 gen in r - Hl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 30