M 23 BIJ JUMBO TERUGGEKEERDE WILCO KELDERMAN WIL AF VAN DIE HATELIJKE NUL INTERVIEW IndeTirreno, zijn eerste koers na zijn terugkeer bij Jumbo- Visma, hielp Wilco Kelderman (31) Primoz Roglic meteen aan de eindzege. Afgezien van de val waardoor hij vroegtijdig naar huis moest, moet het een voorbode zijn voor de Giro. „Iedereen in het team is zo sterk.” Scheffler na zege terug op plek 1 Pogba moet weer weken toekijken MOTORSPORT Herlings tevreden over zijn rentree Wilco Kelderman. Dylan van Baarle in het geel-zwart na vijf jaar Sky en Ineos? Zeg nou eerlijk, dat was best even wennen. Zoals ook Attila Valter in zijn eerste wedstrijd - Strade Bianche - nog wat moest aarden bij zijn nieuwe ploeg. Niet Kelderman, in een eer der wielerleven al de jonge kop man van een toen nog kwakke lende Nederlandse wielerploeg. In zijn eerste wedstrijd na zijn terugkeer hielp Kelderman direct Primoz Roglic aan de eindzege in Tirreno-Adriatico. In de storm op weg naar de finish in Sassotetto op bijna 1300 meter hoogte was het werk van Kelderman als eerste lui tenant van doorslaggevend belang. Hij hield de wacht in de groep met favorieten, waardoor Roglic vrij dag naar zijn tweede ritzege en de blauwe leiderstrui kon rijden. Kelderman: „Ik was wel goed, maar ik was niet super. Maar het gaat erom dat ik het laatste gaatje voor Primoz kon dichtrijden, zo dat hij naar de zege kon sprinten.” Een dag later in de etappe naar Osimo ging Kelderman hard tegen de grond. Pijn in zijn elleboog en kruis, en zijn eigen klassement - tot dat moment stond hij vijfde - was ook in één klap om zeep. Noodgedwongen vloog Kelder man een dag eerder dan gepland naar huis voor onderzoeken en reed zo Tirreno-Adriatico niet uit. ok na zes jaar in een ander shirt ogen de clubkleu ren van Jumbo- Visma als van zelfsprekend bij zelfde rol Jai Hindley al aan de eindzege. Daarmee spoelde hij de wrange smaak weg van zijn crash in de Giro van 2017, waardoor hij het feest met een roze Tom Du moulin miste op de Piazza del Duomo in Milaan. Met Roglic naar de Giro, dan weet Kelderman dat ook nu slechts één ding telt: winnen. „Ie dereen in het team is zo sterk. En ik wist dat Primoz in orde was, maar hij is echt van buitengewone klasse”, zo zag Kelderman afgelo pen week van dichtbij. „Ik heb heel veel zin in de Giro. Ik voel nu al dat ik echt een heel hoog niveau heb. Ik denk dat ik dit seizoen ze ker weer mijn topniveau ga aan tikken, of misschien wel beter. Daar kijk ik naar uit.” In aanloop naar het seizoen lag Kelderman wekenlang bij Roglic op de kamer. Tijdens het trai ningskamp in december en daarna nog drie weken tijdens de hoog testage. Allemaal met het oog op de Giro. „Ik wist al een beetje hoe Ik denk dat ik dit seizoen zeker weer mijn topniveau ga aantikken hij was. Maar hij is gewoon een re laxte gast, die is niet snel nerveus” Van de 28 renners uit zijn laatste jaar bij Jumbo (2016) zijn er nu nog vijf over bij de ploeg. Roglic en Koen Bouwman met wie Kelder man de Tirreno reed, en verder nog Steven Kruijswijk, Robert Ge- sink en Jos van Emden. In 2012 stapte hij als het grootste rondeta- lent van Nederland over naar de profs van Rabobank. In de vijfjaar daarna kon hij het beeld van de twijfelende kopman, die achter volgd werd door ongeluk, nooit van zich afschudden. In de jaren na het vertrek van Kelderman groeide Jumbo uit van het lachertje van het peloton tot een toonaangevende ploeg. On dertussen werd ook Kelderman zelf volwassen. De zes jaar bij Sun web en Bora-Hansgrohe hebben louterend gewerkt, zegt hij zelf. Bij Sunweb tekende hij voor zijn per soonlijke hoogtepunt in de Giro van 2020, met twee dagen in de roze trui en nummer 3 op het eindpodium in Milaan. Blauwdruk Afgezien van die val moet de Tir reno een blauwdruk zijn voor de komende maanden. Over een week wacht in principe de Ronde van Catalonië en ook in mei in de Giro zal Kelderman aan de zijde van Roglic rijden. Vorig jaar bij Bora-Hansgrohe hielp hij in die- Volwassener „Ik heb mijn eigen pad gekozen en daar heb ik zeker geen spijt van. Ik heb veel geleerd over wat ik zelf graag wil. Ik ben veel volwassener geworden. Ook in de omgang met iedereen, met de ploegleiding, trainers andere renners. Maar ik ben heel blij om terug te zijn bij de ploeg. Die is ook totaal veranderd in zes jaar en er zijn enorme stap pen gezet. Er werken nu zoveel professionele mensen zoals de voedingsdeskundigen. Dat er naar zoveel details wordt gekeken, dat zie je nergens anders.” Nu is Kelderman van huis uit al gedisciplineerd, het maakt zijn te rugkeer naar Jumbo alleen maar makkelijker. Het strakke stramien van de ploeg, waar in voorberei dingen en wedstrijden weinig aan het toeval wordt overgelaten, past hem als een snelpak voor een tijd rit. „Ik vind dat wel lekker. Dat is toch anders dan de afgelopen ja ren, toen heb ik veel zelf moeten regelen en uitzoeken. Qua materi aal en voeding is het bij Jumbo op en top geregeld. Je ziet het aan de prestaties van de afgelopen weken, het werpt z’n vruchten af.” De comeback van Kelderman zou compleet zijn als hij ook wint in het geel-zwart. Het is genoeg zaam bekend. Niemand heeft zo veel top 10-noteringen in World- Tour-wedstrijden zonder zege als Kelderman (140). In eendagswed- strijden, etappes en eindklasse menten. Zijn laatste internationale overwinning - in 2015 werd hij Nederlands kampioen tijdrijden - is de gewonnen tijdrit en het algemeen klassement in de Ronde van Denemarken in 2013. Die hate lijke nul komt omdat Kelderman goed is in alles (tijdrijden, finish heuvel op en klimmen), maar niet over een specifiek wapen beschikt. Ondertussen rijdt hij eigenlijk al leen maar in sterk bezette wed strijden waarin Kelderman altijd moet afrekenen met sterke finis hers, dito klimmers en de beste ronderenners ter wereld. „Het is een doel op zich, want ik zou er wel van afwillen. Misschien moet ik dan soms in een iets an dere rol koersen, iets meer af wachtend. Maar het doel is om een wedstrijd te winnen en ik heb er vertrouwen in dat het gaat gebeuren. Als ik echt in orde ben, komt het wel. Die dag gaat er vast nog komen. Daar rij ik voor.” CM I q I 1 b’ N I A ‘1 *1 /I PC DINSDAG 14 MAART 2023 GOLF VOETBAL Paul Pogba moet weer een paar weken geblesseerd toe kijken bij Juventus. De Franse middenvelder heeft een hamstringblessure op gelopen. Dat gebeurde vol gens trainer Massimiliano Allegri toen Pogba zondag ochtend, op de dag van de competitiewedstrijd tegen Sampdoria, nog wat vrije trappen oefende op het trainingsveld. „Hij is na de interlandperiode pas weer terug”, zei Allegri. Juventus speelt donderdag in Duits land de return tegen SC Freiburg in de achtste fina les van de Europa League en drie dagen later in de Serie A tegen Inter. Jeffrey Herlings (28, foto) heeft indruk gemaakt bij zijn rentree in de MXGP. Na een jaar zonder wedstrij den vanwege een gebro ken hiel eindigde de Bra bander zondag bij de ope ningswedstrijd in Argenti nië op zijn KTM als tweede, achter de Spaanse winnaar Ruben Fernandez. „Hier had ik vooraf voor gete kend”, zei de tweevoudig wereldkampioen. Herlings voelde zich per dag beter worden in Argentinië. „Ik heb zestien maanden niet tegen deze jongens ge racet. Nu is het vooral be langrijk om in het raceritme te komen.” Scottie Scheffler heeft het Players Championship ge wonnen en is daarmee te rug op de eerste plaats van de wereldranglijst. De 26-jarige Amerikaan was met afstand de beste op het prestigieuze toernooi in Ponte Vedra Beach (Flo rida). Hij won met vijf sla gen voorsprong op de nummer 2, de Engelsman Tyrrell Hatton. Scheffler neemt de eerste plaats op de wereldranglijst weer over van Jon Rahm. De Spanjaard trok zich vrijdag vanwege ziekte terug voor de tweede ronde. O - Wilco Kelderman Daan Hakkenberg San Benedetto del Tronto Wilco Kelderman in actie voor Jumbo-Visma tijdens de Tirreno. „Ik ben heel blij om terug te zijn bij de ploeg.” fotobelga De dag dat ik weer win, gaat vast komen’ De KKD-duels waren nog bezig bij het ter perse gaan van deze krant. Verslagen en nil uitslagen op de site van deze krant 1'^3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 23