fase kan ook mooi en bijzonder zijn Komen PMDD-klachten echt allemaal door de menstruatie? 19 Waarom zitten in bijna alle vegetarische producten gluten? Is de Epley-mcthodc aan te raden bij positieduizeligheid? VRAAG AAN DE SPECIALIST dood, rouw en verlies een vast on derdeel laten worden van het les programma op scholen. Jonge kin deren weten vaak heel goed hoe ze met de dood moeten omgaan. Mijn dochter praat gemakkelijk over de dood van haar opa, maar blijft dat zo? Ergens tijdens het ouder wor den, vinden we het moeilijker om daarover te praten, terwijl het zo waardevol is voor de stervende en diens omgeving als je dat wel doet.” 5 I geleerd dat je het beter omfloerst kunt zeggen. Dus: ‘Het gaat heel slecht met u’. Je zegt dan eigen lijk hetzelfde, maar de dood noemen vinden zij vaak lastig.” Quaegebeur: „Voor het boek zijn we ook in gesprek ge- gaan met geeste lijk verzorger Mustafa Bulut over interculturele x zorg bij ernstige ziekte en sterven. Vol gens hem zou de stan daardvraag eigenlijk moeten zijn: ‘Wilt u weten wat u heeft?’ Hij gelooft dat een arts meer aandacht moet hebben voor de taal. Steeds benoemen dat de dood komt, voelt voor sommi gen als meerdere keren dood gaan.” De Hosson: „We willen mensen laten begrijpen hoe bepaalde be handelingen hun kwaliteit van leven beïnvloeden. We willen uitleggen hoe iemand waar- schijnlijk zal ster ven. Zo zijn veel i mensen met de longziekte CO PD bang dat ze uitein delijk stikken, terwijl een arts kan vertellen dat je sterft omdat je orga nen steeds minder goed werken. Daar word je suf van, waardoor je niet kunt stikken. Als er meer kennis is over het eigen stervens proces, geeft dat iemand de kans om de juiste keuzes te maken.” Quaegebeur: „Als ik minister van Onderwijs was, zou ik de ‘Als we ouder worden, is het moeilijker over de dood te praten’ -MM DINSDAG 14 MAART 2023 GO Ook een vraag? zo@dpgmedia.nl □z GZ-PSYCHOLOOG HANANE EL HACHIOUI VOEDINGSDESKUNDIGE KARINE HOENDERDOS FYSIOTHERAPEUT BERT MUTSAERS Leven toevoegen aan de dagen, van slechtnieuwsgesprek tot laatste adem en rouw - hoe een stervens proces verloopt is verschenen bij uit geverij Arbeiderspers (€22). Expertisecentrum Carend houdt 16 maart ook het eerste jaarcongres getiteld Leven toevoegen aan de dagen. Gluten zijn eiwitten die in bepaalde granen 7 XaL voorkomen. De naam komt van het Engelse woord glue, lijm. Gluten hebben namelijk de W eigenschap dat ze verbindingen kunnen Mh maken en daardoor een product kunnen verstevigen. Van die eigenschap maakt een bakker gebruik als hij brood laat rijzen. Ook de voedingsindustrie gebruikt graag gluten. Het is een plantaardig eiwit, dus geschikt voor vleesvervangers, en het geeft een lekkere stevigheid en goede bite. Daarom bevat ten veel vegetarische hamburgers, schnitzels of balletjes gluten. Dat is handig voor de voedingsindustrie en vervelend voor iedereen die last heeft van coeliakie of van glutenover- gevoeligheid. uj m LÜ □z T ’■5'Ji Een premenstruele stemmingsstoornis is een maandelijks terugkerende de- pressieve stemmingsstoornis, waar- bij de symptomen direct te maken hebben met de menstruatie. Het komt bij circa 2 procent van de vrouwen voor en de symptomen be- r ginnen ongeveer vanaf de eisprong en duren tot en met het begin van de menstruatie. PMDD wordt vaak verward met het minder ernstige pre menstruele syndroom (PMS). 80 procent van de vrouwen ervaart tijdens de vruchtbare jaren enkele dagen voor de menstruatie in meer of mindere mate emotionele en/of licha melijke klachten, zoals stemmingswisselingen. Bij PMDD is sprake van (zeer) ernstige klachten, waardoor je niet meer in staat bent alles te doen. Weet je niet zeker of je PMDD hebt? Houd dan minstens twee cycli de symptomen bij. Volgens het classificatiesys teem van psychiaters zou je zeker vijf van deze symptomen moeten hebben, waarvan minstens één emotioneel en één fysiek verschijnsel of gedrag. Dit zijn ze. Emotionele labiliteit. Prikkelbaarheid en/of boosheid. Somberheid, hopeloosheid en/of lage zelfwaardering. Angst, spanning en/of opvlie gendheid. Interesseverlies. Concentratieproblemen. Ver moeidheid. Veranderde eetlust. Slaapproblemen. Gevoelens overspeeld te raken of jezelf niet te beheersen. Gezwollen borsten, gewrichts- of spierpijn of een opgeblazen gevoel. Duizeligheid is een breed begrip. Je verwijst naar een specifieke vorm van duizeligheid die we ook wel ‘positie afhankelijke duizelig- I heid’ noemen. Dat heeft te maken met de werking van ons evenwichtsorgaan. Daarin zitten oorsteentjes die, bij deze vorm van dui zeligheid, op een verkeerde plek in dat even wichtsorgaan zijn terechtgekomen. Zo veroorzaken ze het gevoel van duizeligheid. Een medische professional kan door de Epley-methode proberen deze steentjes als het ware weer terug te brengen naar de juiste plek in het evenwichtsorgaan. Deze methode is niet de enige die dit kan bewerkstelligen, wel een van de best onderzochte. Ik zou je willen adviseren hiervoor naar een orofaciaal fysiotherapeut te gaan. Hij heeft daar extra scholing voor gehad. Want de indicatiestelling moet zorgvuldig gebeuren. Er kunnen namelijk ook andere oorzaken zijn voor je duizelig- heidsklachten. Mochten het inderdaad de oorsteentjes zijn dan heb je met de Epley-methode een goede kans om van je klachten af te komen. Laten we hopen dat het zo mag lopen. Wat hopen jullie te bereiken met dit boek?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 19