Nepverpleger in ziekenhuis: ‘Geen idee waarom ik loog’ M 13 DAADKRACHT U DD\J PROVINCIES EN BOUWERS: UITGANGSPUNT MOET ZIJN WAT ER WÉL KAN Niemand bestrijdt de behoefte aan meer huizen, maar de daadkracht om de bouw een zwieper te geven ontbreekt. Zowel projectontwikkelaars als woningcorporaties zijn vorig jaar niet meer maar minder gaan bouwen. Je moet zorgen dat de mensen een huis kunnen vinden Iedere wijk en ieder dorp een straatje erbij Toen het aan het begin van de co ronacrisis zo druk was in de zie kenhuizen, was alle hulp welkom. De 27-jarige S. solliciteerde in maart 2020 bij het ziekenhuis, loog dat hij een hbo-opleiding tot ver pleger had afgerond, en kon direct aan de slag. Toen na enkele weken duidelijk werd dat hij geen enkele relevante opleiding had afgerond, is hij direct ontslagen. delingen moest uitvoeren waar voor hij niet gekwalificeerd was en dat hij een verkeerd uniform had gekregen, namelijk dat van verple ger op de spoedeisende hulp. maar op: 40 procent sociale woning bouw, 40 procent middenhuur en 20 procent vrije sector. Ja, dan komt het financieel niet rond en gaat heel het project niet door.” De onbetaalbaarheid van de nieuwe woningen is een groeiend probleem, stelt Verhagen. En niet alleen doordat de bouwkosten en rente stijgen. De grondprijs vormt nu vaak een derde tot de helft van de totale bouwsom bij binnenstedelijke projecten. „Provin cies moeten gemeenten er ook op wij zen dat ze de extra eisen boven het bouwbesluit moeten laten vallen. Dus niet eisen dat het energieleverende woningen worden als energieneutraal volstaat. En welstandseisen zorgen er ook voor dat huizen duurder worden. Bouwers willen fabrieksmatig bou wen, dan kan het goedkoper en zorg je voor minder uitstoot.” ontslag werd S. opgepakt en daarna heeft hij meerdere maanden vast gezeten. Nu is hij op vrije voeten. Hij heeft zijn leven momenteel een stuk beter op de rit, zei hij te gen de rechter. „Ik overzag de ge volgen van mij n handelen niet zo.” S. is onderzocht door het Pieter Baan Centrum. Deskundigen zien meerdere stoornissen en ook het risico dat hij in herhaling vervalt. Ze menen dat S. in de toekomst behandeling nodig blijft houden. De rechtbank heeft twee dagen uitgetrokken voor de behandeling van de zaak. De strafeis tegen S. komt vandaag. De rechtbank is van plan 14 april uitspraak te doen. Diploma’s Op de computer van S. zijn ver valste diploma’s gevonden. Ook vroeg hij een registratie aan in het kwaliteitsregister voor de zorg, het zogenaamde BIG-register. Waar om weet hij niet meer, zei hij tegen de rechter. „Ik heb er niet bij stilge staan wat voor aanzien dat BIG-re gister heeft.” Hij benadrukt dat hij nooit iemand pijn of kwaad heeft willen doen. „Ik heb nooit de in tentie gehad om iemand te mis handelen.” Volgens S. heeft hij bij leiding gevenden aangegeven dat hij han- Doorstroming Met bouwen aan de rand van de stad lukt dat, stelt Bouwend Nederland. Daarbij moet, als het aan de bouwers ligt, ook meer ruimte komen om hui zen van rond de 6 ton te bouwen. Verhagen: „Je kunt zeggen: dat is geen sociale woningbouw, maar het zorgt wel voor doorstroming op de markt. Maar dat lijkt niet door te dringen bij sommige po litieke partijen. Die hameren er Verklaringen Meerdere collega’s verklaren ech ter anders. Ze zeggen dat S. ver telde dat hij gediplomeerd verple ger was en dat hij medische han delingen uitvoerde bij patiënten. S. wilde daar gisteren in de recht bank in Den Bosch niets over ver tellen. Wel benadrukte hij dat hij nooit alleen met een patiënt is geweest. Het ziekenhuis deed aangifte te gen de man. Een maand na zijn T- 4N8!... len, gebeurt het zeker niet. Dus laten we kijken naar hoe het wel kan.” Smit: „De komende jaren gaan we ons richten op het bouwen van betaal bare huizen zodat de verpleegkundige, de politieagent en de onderwijzer ook nog een huis kunnen kopen. Daar is een enorme achterstand, dus moeten we ons richten op die groepen. Dat is onze grondwettelijke plicht; je hebt er gewoon voor te zorgen dat de mensen een huis kunnen vinden.” I Kto/riM'- M axime Verhagen, voor- zitter van Bouwend Ne- derland, ziet de bouw- I M realiteit met lede ogen ■I W IH aan. „We halen nu niet de aantallen die nodig zijn. Het aantal bouwvergunningen voor woningen is vorig jaar gedaald van 80.000 naar 65.000. Dat is een forse daling, terwijl je eigenlijk 100.000 nieuwe woningen per jaar moet bouwen. We moeten de locaties ontwikkelen waar we snel en goedkoop kunnen gaan bouwen, waar geen stikstofproblemen zijn en geen problemen met de ontsluiting. Iedere wijk en ieder dorp een straatje erbij. Dan hoefje geen miljoenen uit te ge ven aan dure ov-lijnen, want die zijn er al. Provincies moeten daarover aan tafel met de marktpartijen.” Jaap Smit, de commissaris van de ko- ning in Zuid-Holland en voorzitter van het Interprovinciaal Overleg, wil niet zeggen of de provincies genoeg bouwplannen kunnen goedkeuren om het aantal van 900.000 in 2030 te ha len. „Dat aantal is spreadsheet-poli- tiek. Je hebt het probleem niet opgelost als we een handtekening zetten onder een aantal en een jaartal. Het is een pa pieren afspraak.” Het is goed om het met elkaar af te spreken, maar de praktijk is weerbar stig, stelt Smit. „Als iedereen roept ‘dat kan nóóit’, dan gaat het zeker niet luk ken. Maar stel het worden er 750.000, nee dat moet ik eigenlijk ook niet zeggen. Het worden er 900.000 in 2030, misschien wordt het 2032. Maar het uitgangspunt wordt: wat kan er wél in plaats van wat kan er niet.” Verhagen: „Als we nu gaan doemdenken dat we het niet ha lMmg a b sai'ii V te' 0 BB IBS IHIGIOI L B 0 B BB e B B B V II Illi till II BB g ifB I 1 i g—1 IhHZ RE DIHI Woningensis, - Jaap Smit DEN BOSCH Leroy S., de man die tijdens de eerste coronagolf bij het Je roen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch werkte, kan niet uitleg gen waarom hij zich ten on rechte voordeed als verpleger. Hij stond gisteren terecht voor onder meer poging tot zware mishandeling en oplichting. Woningen in aanbouw in Numans- dOrp. FOTO JEFFREY GROENEWEG - Binnenlandredactie - Maxime Verhagen K - maakt Leroy S. staat in de rechtbank van Den Bosch terecht omdat hij loog over zijn bevoegdheid als verpleger, illustratie ericeixh Ton Voermans Den Haag an 0 10 bbbj- -M 8 8B8B -- M BBBBB GO DINSDAG 14 MAART 2023 ?KMnsB B o.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 13