M 9 S’ 4 't 9 gr Er moet worden gestemd, en dan mét op de gevestigde partijen zet. Ik weet niet precies wanneer iemand echt onderkoeld is, maar ik krijg berichtjes van mensen die zeggen zich nu pas weer een beetje warm te voelen”, aldus de woordvoerder gisterochtend. De klimaatactivisten hoeven overigens niet op sympathie te re kenen van premier Mark Rutte. Hij vindt ook dat ze niet moeten zeuren over de inzet van een wa terkanon. „Het is eigen schuld, dikke bult”, zei hij gistermorgen op tv. Rutte benadrukt wel het be lang van het recht om te demon streren. Dat hoort volgens hem bij een democratie. Maar de betogers hadden zich volgens hem aan de aanwijzingen moeten houden. „En als de politie zegt dat je weg moet, dan ga je weg.” Amnesty International laat we ten onderzoek te doen naar inzet van de waterwerper, maar wil daar nu nog niets over zeggen. Tinga: „Er heeft zich een paar we ken geleden weer iemand verhan gen. Een wanhoopsdaad. Dat is niet de eerste keer. En dat lees je nergens, dat boeren zó radeloos zijn dat dit gebeurt.” Bij aankomst in Den Haag krijgt de groep een bericht dat een aantal Friese collega-boeren tóch met de trekker is gegaan en staande is ge houden. Ze schieten in de lach. Aangekomen in het Zuiderpark houdt Tinga zich bezig met con tact met andere boeren en het be stuur van Farmers Defence Force, de andere drie richten een kraam in met boerenvlaggen en truien van de beweging. Die zullen de rest van de dag gretig aftrek vin den. Of ze zin hebben in vandaag? Het gezicht van Mick Tinga, voorman van Farmers Defence Force Fries land en Flevoland, blijft strak. „Het moet gewoon”, zegt hij. Zijn drie reisgenoten, met wie hij zaterdag morgen al even na zessen vertrok uit Bant in Flevoland, reageren hetzelfde. „We zijn sinds 2019 al zo vaak geweest, ik weet niet hoe vaak”, zegt Gerrit de Boer, boeren zoon uit het Friese Bantega. „En als boer wil je het liefst gewoon boeren, in plaats van naar de stad trekken voor zo'n demonstratie.” Met zeven auto’s - sommige be hangen met omgekeerde vlaggen met ‘stem ze weg’ erop - rijdt het gezelschap zaterdagochtend een stukje om om de toegereisde ver slaggever aan boord te laten. Van die gelegenheid wordt handig ge bruik gemaakt: Tinga en compag non en boerenzoon Gerrit de Boer snellen de auto uit met een stapel tje flyers, om ze door brievenbus sen van de Almeerse nieuwbouw wijk te duwen. In de afgelopen jaren zijn de vier verhard, in de vele discussies rondom stikstof. Volgens hen is de stikstofcrisis alleen aanwezig op papier. Maar de boosheid is gericht op meer dat speelt onder leiding van de huidige overheid, zeggen ze, en daarvoor wordt zaterdag ook door verschillende groepen be toogd in Den Haag. Lolkema: „De toeslagenaffaire, de omgang met de Groningers. En het feit dat wij boeren eerst vooral ons bedrijf moeten uitbreiden, maar we nu moeten inkrimpen, terwijl dat niet zomaar gaat. Er is zoveel wan hoop in onze sector.” ‘Liever dood dan slaaf’ Ze hebben heus even getwijfeld om vandaag tóch met de trekker naar Den Haag te gaan, ondanks het afgelopen week ingestelde ver bod, zegt Tinga. „Want dat is wie we zijn. We voelden het verbod al aankomen, want we worden te gengewerkt. Eerst het trekkerver- bod en daarna zou het protest te veel op een evenement lijken. Rutte wil ons hier niet. Daarom moeten we er juist zijn, en we zijn niet uit op gedoe. Het gaat om de boodschap, en dat is dat er ge stemd moet worden, en dan niét op de gevestigde partijen.” Als de stikstofregels worden door gezet, betekent dat voor ieder van hen veranderingen in hun leven, vertellen ze. Tinga, werkzaam als zzp’er in de agrarische sector, zou z’n werk moeten opgeven of van baan moeten wisselen. Petra Lol kema, die met man en vier kinde ren op een bedrijf met vee vlakbij Drachten woont, zegt dat dit het einde voor hun bedrijf zal beteke nen. „We kunnen dan niet blijven voortbestaan. Liever dood dan slaaf, zeggen we in Friesland. Alle vier mijn kinderen willen boer worden. Ik wil er alles aan gedaan hebben om onze sector te redden. En dus ga ik ieder protest mee, ter wijl mijn man de boerderij doet.” Verwijten Erwin Boezerooy, die samen met zijn vader een loonbedrijf en vee heeft in het Friese Spanga, is de stilste van de vier. Hij heeft er een korte nacht op zitten, stond van nacht nog een koe bij die moest kalveren. „Het begon om een uur of elf, en dan blijf je erbij, voor als er iets misgaat. Om twee uur was het beestje geboren. Een stiertje. Het blijft zo mooi, als er nieuw le ven komt. Als boer krijg je zoveel verwijten, alsof onze stallen con centratiekampen zijn. Dat doet pijn. We boeren met liefde en pas sie, maken eerlijke producten, en een boer kent al z’n koeien, al zijn het er achthonderd. Ik kan er niet bij dat dat om zeep wordt gehol pen.” Door de onzekerheid is het voortbestaan van zijn bedrijf on zeker. „Mijn zoon wilde tot een paar jaar terug in de toekomst de boerderij overnemen, maar door alles wat er gebeurt, twijfelt hij.” De actie, waar verschillende groepen betogen tegen de over heid, verloopt grotendeels gemoe delijk. Tinga is tevreden met de dag. „Ik hoop dat Nederland ziet dat er wat moet veranderen aan het kabinet en dat iedereen gaat stemmen.” De trekker in Den Haag werd zaterdag verboden en dus kwamen vier boeren uit Friesland en Flevoland met de auto naar de locatie van wat de grootste boerendemonstratie ooit moest worden. Bpm 111 ‘Nederland moet weten Demonstranten tijdens een actie van Farmers Defence Force in het Zuiderpark in Den Haag, fotoanp Boven: activisten van Ex tinction Rebellion blokkeren de A12 in Den Haag. Onder: activist in een reddingsdeken nadat de politie het waterka non heeft ingezet, fotosanp - Mick Tinga Farmers Defence Force 698 698 kletsnatte actievoer ders werden aangehouden. Zij konden volgens de politie droge kleren krijgen. Josselin Gordijn Den Haag hoe radeloos wij zijn GO MAANDAG 13 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 9