5 Volkskrant: Weerwoord ruimhartig weergegeven IN OPSPRAAK GERAAKTE PRESENTATOR TOM EGBERS omroep, zoals nu bij haar man gebeurt. „Je kop wordt er meteen afgehakt. Maar dat is niet de oplossing van het probleem. Een cultuurverandering op de werk vloer krijg je pas als je het gesprek met alle partijen aangaat.” Dekker kreeg afgelopen maanden kritiek over haar voorzitterschap bij Mores. Volgens critici had ze di rect moeten aftreden toen de NOS in december een onderzoek naar grensoverschrijdend gedrag begon. „Melders doen hun verhaal bij onze vertrouwensper sonen. Ik zat in het bestuur en krijg die verhalen niet te horen. Bovendien: als ik was vertrokken, was de stichting omgevallen.” Volgens het Vo/fckrant-artikel zouden (oud-)me- dewerkers geen melding durven maken vanwege haar relatie met Egbers. Dat betreurt ze. Gistermid dag trad ze alsnog af. Uitschakelen Is ze daar nu blind voor, nu haar eigen man be schuldigd wordt? „Ik heb me bij Mores altijd geweerd tegen het uitschakelen van mensen zonder dat er hoor- en wederhoor is gedaan. Ook in het geval van De we reld draait door zei ik: de enige die je harde verwij ten kunt maken is de werkgever van Matthij s van Nieuwkerk. Die wist dat Matthij s overspannen was. Toch kreeg hij programma op programma en escaleerde dat. Hij is dader, maar ook slachtoffer, omdat hij niet werd beschermd door zijn werk gever.” De buitenwereld oordeelde volgens haar gena deloos over de sterpresentator van de publieke Diep dal Ze beschrijft hoe haar gezin momenteel door een diep dal gaat. Haar man kan en wil niet praten met de pers. Hij is diep geraakt. Na de beëindiging van zijn affaire in 2008 zou hij de vrouw zoveel mogelijk heb ben ontweken op de werkvloer. Haar versie, die in de Volkskrant wordt geschetst, is anders; juist zij zou zijn lastiggevallen door de sportpresentator, ook bui ten het werk om. Op de redactie zou hij haar herhaal delijk in het bijzijn van collega’s pesten, waarbij hij haar onder meer ‘de as van het kwaad’ noemt, net als ‘het vergif en ‘serpent’. Dekker: „Tom heeft al vaak gezegd: ‘Ik had die affaire nooit moeten beginnen met een veel jonger ie mand. Hoe stom ben ik geweest?’ Van die affaire heeft hij spijt, maar die excuses golden niet het pestgedrag of intimideren, want daarvan was geen sprake. Ook wordt beweerd dat de vrouw na een jaar vertrok bij de NOS, maar dat was pas jaren later.” Zijn weer woord is volgens Dekker onvolledig opgenomen in de bewuste Voikskrant-publicatie. Ook Dekkers boven staande visie en de brief die haar dochter schreef over de situatie van vijftien jaar geleden haalden de krant niet. In die briefbeschrijft de dochter de enorme impact die de crisis had in huize Egbers. Het hele gezin ging in therapie. „Een verhaal van vijftien jaar geleden is nu herschreven naar een Metoo-affaire en dat is dat écht niet. We moeten ons ook realiseren dat mensen fouten mogen maken, daarvan leren en weer door gaan.” Open en bloot Vanwege de mentale gesteldheid van hun kinderen (toen 9 en 14 jaar) komt Egbers na twee dagen weer thuis. „Toen heb ik gezegd: vanaf nu ligt jouw tele foon altijd open en bloot op tafel. Er staat geen code meer op. Iedereen kon hem inzien, maar achteraf be zien ook niet handig. De vrouw accepteerde niet dat het uitging. De sms’jes bleven komen. Dus de kinde ren hoorden ook voortdurend die pings.” Janke Dekker noemt het stalkgedrag. Zo langdurig dat ze de vrouw zelf belt. De situatie maakt haar zo radeloos en verdrietig dat ze op een moment, in het najaar van 2008, naar een spoorwegovergang buiten de stad rijdt. „Ik dacht: wat heeft het leven nog voor zin? Ik knal mezelf voor de trein. Ik ben niet gelo vig, maar heb Hem wel aangeroepen. ‘Help me.’ Ik dacht nog: moet ik nog iets opschrij ven? Maar op dat moment belde mijn vriendin. ‘Janke, je hebt kinderen, dit is het ergste wat je ze aan kunt doen.’” Dekker zegt zich thuis ‘zo onvei lig te voelen na aanhoudende sms’jes van de vrouw’ dat ze uiteindelijk de politie in schakelt. Na overleg wordt er een jaar lang camerabewaking in het raamkozijn geplaatst. Dekker was als voorzitter van Mores vierjaar lang voor vechter van slachtoffers van grens overschrijdend gedrag. In de vele interviews die ze de afgelopen jaren - ook rondom de misstanden bij The Voice of Holland en De wereld draait door - gaf, nam ze het op voor de slachtof fers. Zij zouden in haar ogen altijd de schuld krijgen en onvoldoende ge hoord worden. wassen mensen. Jullie horen dat zelf op te lossen.’” Dekker vervalt geregeld in details die zeer privé zijn, maar die ze bewust vertelt ‘om het hele verhaal te schetsen’. Volgens haar bleef de affaire bij zoenen. Van seks zou geen sprake zijn. Tot haar verdriet blijkt Egbers met meer vrouwen app-contact te hebben gehad. „Flirterig contact, alleen telefonisch, maar nooit seksueel getint. Het waren vrouwen van buiten het werk.” PC MAANDAG 13 MAART 2023 ‘Je kop wordt eraf gehakt, maar dat lost niks op’ Janke Dekker: „Er wordt zo ongelooflijk hard geoordeeld door de buitenwereld.” FOTO'S BRUNORRESS Volgens Vo/kskrant-journalist Willem Feenstra is het weerwoord van Tom Egbers ‘ruimhartig’ weergegeven in het Vo/kskranf-artikel. „Egbers ontkent enkele elementen van het pestgedrag, maar niet het gedrag als zodanig. De in het arti kel beschreven gedragingen zijn waargenomen door meerdere collega’s en blijken ook uit de verschillende stukken die wij in handen hebben”, reageert Feenstra. Volgens hem was de Volks krant ook graag met Janke Dekker in gesprek gegaan, maar was er veel onduidelijkheid tijdens het maken van die afspraak. Dekker ontkent dit. De brief van de dochter van Egbers en Dekker werd volgens Feenstra ongevraagd verstuurd. De inhoud was volgens hem niet relevant voor de werksituatie op de sportredactie van de NOS die de Volkskrant wilde beschrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 5