4 Succesvol debuut Van Giesen en M Dinja van Liere geniet van luxepositie, Kapelse 14 KRACHTSPORT Twee Zeeuwse dressuuramazones doen in de eerste week van april mee aan de wereldbekerfinale in de Verenigde Staten. Dinja van Liere uit Kapelle en Thamar Zweistra uit Schore hebben zich allebei gekwalificeerd voor dit grootse evenement. Zoiets is nooit eerder gebeurd. HC Zeeland pakt de volle buit PR voor De Leng Geen nieuwe stunt voor HWP Ton wint er twee Dit is een paard met veel potentie, een paard voor de zware tour Biljarter Jean Paul de Bruijn uit Hulst en zijn ploeggenoot Dick Jaspers zijn niet tot de fi nale van het wereldkampioen schap driebanden voor lan denteams gekomen. Het Ne derlandse duo verloor in het Duitse Viersen in de halve fi nale van regerend wereldkam pioen Turkije. Jaspers verloor zijn partij met 30-40 van Semih Sayginer en De Bruijn met 39-40 van Tayfun Tasdemir. Bijna was De Bruijn de reddende engel voor Nederland, maar hij miste bij 39-36 zijn laatste punt, waarop de Turk een ver lenging voorkwam. Niemand Asrian op EK en WK had verwacht dat Nederland het de Turken zo moeilijk zou maken. Vooral het herstel van De Bruijn maakte van de Ne derlanders een geducht team. Dick Jaspers was in de voor rondes nog de steunpilaar van het Nederlands team, maar in het vervolg van het toernooi was De Bruijn de betere. Dat kondigde zich al aan in de kwartfinale tegen Zuid-Korea. Jaspers verloor toen, terwijl De Bruijn met 40-36 won van Jung Han Heo en een verlen ging afdwong. Die won Ne derland, om een dag later dus alsnog te stranden tegen Tur kije. Giesen. „Het is een paard dat alles ook snel opneemt en heeft een goed ondertredend achterbeen. Ze springt de wissels heel gemakkelijk en met haar extreem goede voorbeen vormt ze in de uitgestrekte gangen een mooi plaatje.” Van Giesen heeft hoge verwach tingen. „Dit is een paard met veel potentie, een paard voor de zware tour. Maifleur kan dat, daar ben ik vast van overtuigd. Ik hoop haar nog lang te mogen rijden.” Megascores In klasse M2 stal Anouk Selis uit Kloosterzande met de merrie Par- lana de show. Zij stuurde de mooi in balans en met uitstraling door luidruchtig zijn, schrikt-ie daar van. In Amsterdam hadden we de ring kunnen verkennen mét pu bliek erbij, maar hier was dat niet mogelijk. Dat scheelt toch. Hermès is heel duidelijk daarin: als-ie iets niet leuk vindt, laat-ie dat meteen merken. Bovendien, zo legde de amazone uit, is ze met Hermès aan het wer ken aan hogere scores. Ze probeert „Hier ben ik erg blij mee”, vertelde Van Giesen. „Ik heb met Maifleur twee jaar geleden, toen ze net za- delmak was, voor het laatst in de klasse L2 een wedstrijd gereden. Daarna heb ik haar, in overleg met eigenaar Christophe Carmeliet, thuis verder opgeleid. Vandaag re den we voor het eerst weer een wedstrijd. Ik vond dat ze er klaar voor was en ze stelde mij niet te leur.” „Maifleur heeft ook zeer veel be reidheid tot werken en laat zich goed bewerken”, vervolgde Van Jean Paul de Bruijn grijpt met Nederlands team naast WK-finale Hermès is heel duidelijk: als-ie iets niet leuk vindt, laat-ie dat meteen merken Voor de 32-jarige Dinja van Liere zijn het mooie wintermaanden geweest. Ze won de wereldbeker wedstrijden van Mechelen en Am sterdam, eindigde zaterdag als tweede in Den Bosch en deed ook in Stuttgart, Basel en Doha mee om de prijzen. „Het is een heel goede serie”, bekende ze zaterdag na Indoor Brabant, waar ze alleen wereldkampioene Charlotte Fry voor zich moest dulden. „Ik voel me ook net een springruiter. In de dressuur ga je normaal gesproken naar drie of vier grote concoursen in de winter, omdat dressuurpaar- den gevoelig zijn en je ze niet te veel wilt belasten. Maar ik beschik over twee toppaarden, Hermès en Hartsuijker. Ik kan overal heen, zonder dat ik van eentje te veel vraag. Dat is een grote luxe.” Door al die goede resulta ten kwam Van Liere uit op de derde plaats in de Western Eu rope League, waar een plek bij de beste negen voldoende was voor deelname aan de finale. Nu moet ze nog kiezen welk paard ze meeneemt naar Omaha, een stad in de staat Ne braska. „Ik ben daar nog niet uit”, zei ze. „Het hangt af van de facili teiten daar. Via de KNHS heb ik daar al naar geïnformeerd, maar ik heb nog geen duidelijkheid.” De paarden moeten in de Ver enigde Staten, na een lange vlucht, eerst twee dagen in quarantaine. Van Liere: „Voor Hartsuijker maakt het niet zo veel uit. Als die niet veel beweegt in die twee da gen, vindt-ie het niet erg. Hermès moet wel meteen al z’n ei kwijt kunnen. Ik moet ’m wel kunnen longeren. Het liefst rijd ik ‘m zelfs. Maar als hij alleen maar een beetje mag stappen in die quarantaine- tijd, dan is dat niet goed voor hem. Dan ga ik met Hartsuijker.” Een iets mindere score neemt de Kapelse amazone dan voor lief. „Het belangrijkste is dat een paard het goed maakt”, zei ze. „Natuur lijk kan Hermès nog net iets beter rijden dan Hartsuijker, maar dan eindig ik maar een plekje lager. Bij Indoor Brabant liep Van Liere geen vlek keloze proeven. Donderdag maakte ze een aantal foutjes in de Grand Prix en werd ze derde. Twee da gen later liet Hermès zich opnieuw te veel door het pu bliek afleiden, waardoor de finesse op sommige momenten ontbrak. Dat was onder meer in de galop te zien. Haar score was met 83,375 procent een stuk lager dan die van de nummer één. „Bij indoorwedstrijden zit het publiek er dicht op", zei Van Liere. „Als de toeschouwers dan wat MAANDAG 13 MAART 2023 VL DRIEBANDEN Voel me net een HANDBAL SCHAKEN - Dinja van Liere WESTDORPE ATLETIEK ATLETIEK - Marijke van Giesen Jean Paul de Bruijn is met het Nederlands team niet tot de WK-finale gekomen, archieffoto peter van gogh/pix4profs Zowel de mannen als de vrouwen van HC Zeeland pakten de volle buit op be zoek in Brabant. De handballers van de Zeeuwse formatie boekten in een doelpuntrijk duel een knappe 26-27-overwinning bij United Breda. Topscorer was Ardian Ajdar met 12 treffers. De vrouwenploeg speelde een wedstrijd met minder treffers, maar trok wel aan het langste eind in Kaatsheu vel: 11-13 bij Desk. Demi van Strydonck maakte er 3. Art Asrian uit Terneuzen heeft zich geplaatst voor het EK en WK bankdrukken. Tijdens de natio nale titelstrijd in Wezep zaterdag haalde hij de kwalificatie door 180 kilogram te drukken. Asrian kwam in Wezep uit in de klasse masters 1 tot en met 83 kilogram. Na goede presta ties, onder meer op het NK in Schoorl, heeft de Koudekerkse at leet Paavo de Leng tijdens de CPC Loop zijn per soonlijk record op de halve marathon verbroken. Hij liep in Den Haag een tijd van 1 uur, 6 mi nuten en 42 se conden en werd daarmee 13de. In de zevende ronde van de landelijke schaakcompetitie hebben de schakers van Het Witte Paard niet kunnen stun ten in de meesterklasse. Waar door de ploeg uit Sas van Gent vorig seizoen nog verrassend gewonnen werd van Amevo Apeldoorn, kon den de Zeeuws-Vlamingen nu geen potten breken. Het werd 6-4 voor de thuisclub. HWP schoot daardoor weinig op met het bezoek aan Apeldoorn. De ploeg blijft in degradatiezorgen. Na haar zege za terdag in de Pan nenkoekenmo lenloop in Burgh-Haam- stede voegde at lete Leonie Ton uit Wissen kerke nog maar een overwinning toe aan haar palma res. Ze won gis teren bij de vrou wen D45 de halve marathon in Drunen. Met twee overwinningen en het predicaat Sportmerrie was dres- suuramazone Marijke van Gie sen uit Axel met de in klasse Z2 debuterende merrie Maifleur II zaterdag in Westdorpe spekko- per. Ze behaalde in het Hippisch Centrum Midden Zeeuws-Vlaan- deren, met de sterke wissels springende Inspire-dochter, sco res van 62.85 en 64.42 procent. Dinja van Liere zwaait naar het publiek, dat enigszins voor on rust zorgde bij Hermès. De com binatie werd tweede in Den Bosch. FOTO ANP Roeland van Vliet Den Bosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 53