Veteranencafé biedt luisterend oor en erkenning 25 Iedere dag BBBeter Hulst maakt potje van gedwongen verhuizing M Hulst gaat meer merken van (oud-)militairen 4 O ®o LIJST 10 Tijd voor het ophalen van herinneringen, voor het vertellen van sterke verhalen, maar ook voor het delen van vaak diep weggestopte emoties. Veteranen uit de gemeente Hulst ontmoetten elkaar voor het eerst. De gedwongen verhuizing op heel korte termijn van een groep Oekraïense vluchtelingen, is de gemeente Hulst op veel kritiek komen te staan. hulp van de veteranen Angelo de Koek, Evelien Drumont en Ilse mogen verwelkomen - Frans de Brouwer, initiatiefnemer Veteranendag Hulst al of niet vergezeld van hun part ner, naar Den Dullaert. De Brou wer: „Een mooi begin. We hopen litairen meer actie zijn. De Brou wer: „Dan kun je denken aan een Kroon of een buitenactiviteit.” Veteranendag Hulst voorziet ze ker in een behoefte, vindt Jense. „Want ondanks dat het niet (al tijd) aan de buitenkant aan u te desmissie. En die zijn heus niet al lemaal oud, veteranen zijn er van alle leeftijden. In de Henri Dunantstraat in Sint Jansteen worden tien Oekraïense vluchtelingen, onder wie een kind, opgevangen in vijf verou derde seniorenwoningen. Het be treft sloopwoningen. De vluchtelingen ontvingen af gelopen donderdag een brief van de gemeente waarin werd gemeld dat zij uiterlijk 23 maart de huizen verlaten moeten hebben. Woon- goed wil namelijk gaan slopen. De korte termijn en de manier waarop de gedwongen verhuizing met de Oekraïners gecommuniceerd is, is onder andere bij D66 heel ver keerd gevallen. „Het kan niet zo zijn datje een kwetsbare groep, zoals deze ontheemden, als dozen schuift van de ene naar de andere locatie", zegt fractievoorzitter Pie ter de Bruijn. De gemeente was al even op de hoogte van de opleverdatum (23 maart) maar verstuurde vorige week pas de brieven aan de be trokken vluchtelingen. Die schrokken enorm. Hulst trekt het boetekleed aan. „We begrijpen dat het heel kort dag is. Uiteraard is het ook erg sneu dat je moet verhuizen als je ergens prettig woont", zegt woordvoerster Micaëla Boone. „Er is over en weer overleg geweest met Woongoed en dat heeft, vooral intern, tijd gekost. We had den het graag sneller gedaan.” De Bruijn vindt dat geen excuus. „Overleg met die mensen was wel het absolute minimum wat de ge meente had kunnen doen.” De groep vluchtelingen krijgt nieuw onderdak op het terrein van woonzorgcentrum De Blaauwe Hoeve in Hulst. Daar trekken ze in leegstaande woongroepen. Heus niet allemaal oud Vier j aar lang zij n oud-beroepsmi- 23 mei De gemeente heeft zich de kwes tie wel aangetrokken. Er is op nieuw contact gezocht met Woon goed en de corporatie heeft nu de verhuistermijn verzet naar 23 mei, tot opluchting van Hulst. „Heel fijn dat ze zo met ons wilden mee denken. Woongoed moet ook ver der kunnen met hun woningop- gave op de toch al gespannen wo ningmarkt. Dat is ook heel belang rijk; voor al onze inwoners.” zien is, uw inzet heeft ook sporen nagelaten. Op de manier waarop u in het leven staat, op uw gezond heid of op uw naasten. En dat is iets wat u als veteranen met elkaar deelt, waarin u elkaar vindt, en waarin u elkaar beter begrijpt dan zij van daarbuiten.” De oudste aanwezige veteraan was Rob de Boer (86) uit Graauw. Met zijn volle snor een opvallende verschijning. Ook hij diende in Nieuw-Guinea. „Voor mij bete kent deze avond vooral erkenning, eindelijk.” De jongste veteraan was beroepsmilitair (korporaal 1) Jamie Pantophlet (30) uit Hulst. Hij ging op missie in Mali in 2014 en 2016. „Ik ben hier om andere (oud-)militairen te ontmoeten en ik ben benieuwd naar de verhalen van iedereen, met name van de ou deren, daar leer ik heel veel van.” De Brouwer noemde het vetera nencafé na afloop overweldigend. „Iedereen zocht elkaar op en er waren bijzondere gesprekken. De basis voor een veteranendag is ge legd.” Veteranen zullen niet alleen bij elkaar komen voor een hap en een babbel, ze willen zich ook in zetten voor de samenleving. De Brouwer: „Zo gaan we beginnen met het project ‘Veteraan in de Klas', scholen die daar belangstel ling voor hebben, kunnen een be roep op ons doen, dan komen wij vertellen aan de leerlingen.” Behalve lof voor de organisatie, kreeg ook Carl de Wolf en zijn team van Den Dullaert een pluim. Hij had het maal bereid. „Het was voor het eerst dat ik zo iets maakte. Het zweet staat op m'n hóófd!” DE STEM VAN EN VOOR ZEELAND rgerbeweging.nl Sheila van Doorsselaer Sint Jansteen Sheila van Doorsselaer Hulst litair Frans de Brouwer (67) met We hopGI*l dat WG volgend jaar nog Thuy al bezig met het van de grond meer Veteranen krijgen van een Hulster vetera nendag. Met het aantreden van burgemeester Ilona Jense kwam alles in een stroomversnelling te recht en vrij dagavond werd in Den Dullaert een ‘veteranencafé’ ge houden; een eerste ontmoeting voor mannen en vrouwen die heb ben gediend onder oorlogsom standigheden of hebben deelge nomen aan een buitenlandse vre- WATERSCHAP 1 SCHELDESTROMEN RIAN DE FEIJTER - DE FEIJTER Rob de Boer (86) geniet volop van ‘de blauwe hap’ tijdens het Veteranencafé in Den Dullaert in Hulst. Hij schept voor de tweede keer op. Inzet: Jamie Pantophlet, de jongste veteraan, fotos annehana Ruim honderd veteranen Voorin Hulst een échte veteranen dag wordt gehouden (en die komt er volgend jaar ook echt) werd eerst het water afgetast tijdens het veteranencafé. Alle in de gemeente Hulst wonende veteranen, en dat zijn er ruim honderd, ontvingen de afgelopen maand een persoon- Sommigen kennen elkaar al de- lijke uitnodiging. Ongeveer de cennia, hebben samen nog ge- helft gaf hieraan gehoor en kwam, diend in Nieuw-Guinea. Maar an dere, jongere veteranen zagen col lega's/lotgenoten pas voor de eer ste keer. In Den Dullaert werd datwevolgendjaarnogmeervete- uren gepraat en genoten ze samen ranen mogen verwelkomen.” van de ‘blauwe hap’, zoals ze in mi- Stond vrij dagavond in het kader litaire kringen een rijstmaaltijd van kennismaken, op de echte ve- noemen. Zo ook Frans van der Poel teranendagzalervoorde (oud)mi- (80), die zestig jaar geleden in Nieuw-Guinea was. „Nu vind ik rijstweer lekker, maar een tijdlang lezing van bijvoorbeeld Marco kon ik geen rij st meer zien!” VL MAANDAG 13 MAART 2023 WATER SCHAPS VERKIEZINGEN 15.03.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 50