M M glgl E Honderden Zeeuwen in actie voor een Schone Schelde 4 9 ■Hhbbbbbhbhhbb lil te B /J.V' Uitgerust met prikstokken, handschoenen en een goed humeur gingen honderden Zeeuwse vrijwilligers zaterdag aan de slag om de oevers van de Schelde wat schoner te maken. Zoals bij de Zeedijk bij Baarland en De Schelphoekin Serooskerke. Natuurlijk kan er weleens iets overboord vallen, maar daar gaat het hier niet over Het leeft wel onder jongeren, maar in actie komen is een tweede Niet pluis Ook in Baarland wemelt het van het vispluis vertelt Jos Otte, die met een mannetje of twaalf van de Lions Club Borsele bezig is geweest rond de Zee dijk. „Voor de rest wat plastic en touw. Vooral in de inhammetjes kwamen we veel rommel tegen. Het was een stuk erger dan bij de Kaloot, waar collega's vorig jaar rommel heb ben geraapt.” In totaal waren er zater dag zo'n twintig Borselenaren aan het opruimen in Baarland. Henk Visser van de Schouwse schoonmaakgroep Strandkorrel er gert zich mateloos aan het afval dat geraapt. Dat spreekt ook kinderen aan. Dan roepen ze: hee, ik heb al honderd stuks, meneer!” „Kristina en Tommy worden mijn nieuwe connectie met de jongere ge neraties” zegt Visser glunderend. „Ze hebben zojuist aangeboden om mee te gaan, ook naar scholen. En dat is geweldig, want het moet maar eens ophouden met die ouwe grijsaards die het de jongeren allemaal komen vertellen.” 67 a twee uur rotzooi rapen ^B gooit Kristine Caballes ■WH (27) uit Zierikzee haar I vuilniszak leeg in de ge- reedstaande afvalbak op de dijk. Ze voelt zich voldaan. „Sinds ik in Zierikzee woon, ga ik af en toe opruimen bij de Oosterschelde. Toen ik nog op de Filipijnen woonde, deed ik hetzelfde bij de oceaan. Dit is be langrijk.” Kristine en haar vriend Tommy Staal (28) zijn - met afstand - de jong- sten die meedoen aan de jaarlijkse Schone Schelde-actie hier op De Schelphoek „Ik denk dat het wel leeft onder jongeren", zegt Tommy. „Maar in actie komen is een tweede. Het moet een cultuurdingetje worden, denk ik. Vanuit scholen, bijvoor beeld. Maak er een excursie van. Stop er een competitie-element in. Wie verzamelt het meeste afval?” Een van hun twee maltezers kauwt ondertus sen op iets onbestemds. Hopelijk is het geen aangespoeld plastic. Boswachter Marijke Lieman laat zien wat ze allemaal met haar grijper tussen de schelpen - de naam van dit stukje Schouwen is niet uit de lucht komen vallen - en het gruis vandaan heeft gehaald. Vispluis vooral. „Als je net een stukje gedaan hebt en je kijkt nog even terug, dan zie je er vaak op nieuw vispluis liggen.” hij tegenkomt van lokale onderne mers. Die ellendige witte elastieken bijvoorbeeld, waarmee de schelp- dierverwerkende industrie scheer messen bundelt. En die plastic filters uit de waterzuiveringsindustrie. Hij laat een exemplaar zien dat hij net heeft gevonden. „Heb ik thuis vijf emmers vol van. Kees, een spion van mij in Wissenkerke, sleepte laatst een heel visnet en acht jerrycans uit de Oosterschelde. Is toch niet nor maal. Dit is een nationaal park! Na tuurlijk, er kan weleens iets over iets overboord vallen. Maar daar gaat het hier niet over.” K Telefoon betalen Si4 Hij weet wel waarom er zo weinig j ongeren W meehelpen opruimen BJ vandaag. „De jeugd KELI werkt. Die moet de te- lefoon en allerlei andere 5*"- dingen betalen. Die ko men op zaterdag niet oprui men. Ze hebben wel iets anders te doen. Maar door mijn gastlessen op middelbare scholen merk ik dat het leeft. Kinderen willen echt wel op ruimen. We moeten de tijd nemen om ze mee naar buiten te nemen. Weg bij die iPad.” Net als Tommy Staal denkt Visser dat een competitie-element en inte gratie van de smartphone helpen om jongeren te stimuleren. Visser ge bruikt een app, Litterati, waarmee hij foto's maakt van het afval dat hij vindt. „Elk item wordt geregistreerd en vervolgens zie ik in een database hoeveel elastiekjes en plastic ik heb MAANDAG 13 MAART 2023 El ‘Toch niet normaal. Het is nota bene een nationaal park! - Tommy Staal en Kristine Caballes - Henk Visser, schoonmaakgroep Strandkorrel Ada Scheurs, Karin Lasonder en Loes Vleut met hond Bo bij De Schelphoek in Serooskerke. fotomariekemandemaker Mario Wisse Baarland/Serooskerke (SD) De afvalrapers bij de Zeedijk in Baarland la chen, maar vinden het ondertussen treurig wat er allemaal in de natuur gedumpt wordt. Helemaal links Jos Otte. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 49