Stel schrikt zich wezenloos: e-sigaret ontploft in auto I Sneeuw maken is slecht voor het milieu en slechts uitstel van executie Door de opwarming van de aarde ligt er in laaggelegen skigebieden zoals in de Dróme heel vaak geen of te weinig sneeuw. Volgens het departementsbe- stuur gaan de klimaatveranderingen sneller dan sneeuwkanonnen kunnen bijbenen. „Sneeuw maken kost veel geld en is slecht voor het milieu terwijl we weten dat het alleen maar uitstel van executie is”, aldus directeur Céd- ric Fermond van de zes pistes in het departement. De Dröme is voor zover bekend het Een paar verbrande vingers, hevige schrik en een ster in de voorruit. Dat is wat Fischer aan het bizarre voorval heeft overgehouden. „Mijn man Ralf zei: ‘geef me mijn vape even aan’. Het ding lag in het hand schoenenkastje. En terwijl ik wilde kijken of hij aan stond, knalde de accu er met geweld uit tegen het raam. Het was net een kogel.” Volgens de Limburgse leek het alsof er een stuk vuurwerk afging. Want na tegen de voorruit te zijn gebotst, zocht het projectiel vlam mend zijn weg tussen de benen van haar partner. „Hij trok aan zijn stuur, maar gelukkig stonden we vrij snel stil langs de weg.” De accu van de sigaret bleef on dertussen gewoon branden. „Ik heb het ding met een stuk papier uit de auto gepakt en in het gras gegooid.” Zelfs na een kwartier was het nog gloeiend heet. In de auto was een spoor van zwart roet achtergeble ven. Fischer prijst zichzelf gelukkig eerste Franse departement waar offi cieel wordt besloten geen sneeuwma- chines meer te gebruiken. Maar in alle skigebieden woedt het debat over de gevolgen van de klimaatveranderin gen. Want die veranderingen zijn volop gaande, zeggen wetenschap pers. dat ze de elektronische sigaret eerst omdraaide om te bekijken, en niet gericht op hetgezichtvan haar man aangaf. „Je wilt niet weten wat er had kunnen gebeuren.” Nu bleef de postte een Franse journalist twee in middels legendarische foto’s van het Chartreuse gebergte: spierwit in janu- ari 2022 en helemaal groen in januari 2023. In februari werd berekend dat er in de noordelijke Franse Alpen nog nooit zó weinig sneeuw had gelegen in de laatste zestig jaar als in deze februari- maand. Op de Mont Blanc dooide het op 3842 meter hoogte. Ook in de Dróme waren de skipistes noodge dwongen dicht tijdens een deel van de schoolvakanties afgelopen maand. Het departement wil flink inzetten op ‘vierseizoenentoerisme’: ook zon der sneeuw moet er voor bezoekers al- tij d iets te doen zij n. Zo zij n er wandel en fietstochten uitgezet, kunnen toe risten boogschieten en zijn er terrei nen om te karten en te golfen. „Het blijft altijd mogelijk om te skiën, maar als er dan een winter geen sneeuw ligt, kunnen we razendsnel op het zomeraanbod van activiteiten fysieke schade beperkt tot pijnlijke vingers. „Daar zit gelukkig genoeg eelt op”, lacht ze. Vapen is populair onder ver stokte rokers in de hoop van het ro ken afte komen. Spontaan ontbran den van accu’s uit e-sigaretten komt zelden voor, maar ingrijpend is het meestal wel. Zo werd de kaak van een Amerikaanse tiener ont wricht in Utah toen een vaper in zijn gezicht explodeerde. Vorig jaar was een Israëlische man zo onge lukkig dat een exemplaar voor zijn borst ontbrandde. Hij moest met brandwonden naar het ziekenhuis. De meeste incidenten vinden plaats in de broekzak van gebrui kers. Nederlandse vapeverkopers overschakelen”, aldus Cédric Fer mond. adviseren de batterij en altij d te ver voeren in een opbergbox of etui. Los in de broekzak kunnen ze in aanraking komen met muntgeld of sleutels, en dan kan er kortsluiting ontstaan. „Ik vind het jammer dat dit ver haal weer negatieve publiciteit voor e-sigaretten betekent”, zegt een verkoper in het zuiden van het land, die graag anoniem wil blijven. „Terwijl ik al zoveel mensen van een tabaksverslaving heb afgehol pen met deze waar.” De familie Fischer heeft de vape niet in de ban gedaan. „Mijn man is overgestapt op een kleinere. Daar zit een veel kleiner batterijtje in.” - Edwin Timmer Vrachtwagen In december sloot de helft van alle Franse skipistes wegens gebrek aan sneeuw. Diezelfde maand moest voor het WK Biatlon in Grand-Bornand, vlakbij Annecy, sneeuw per vrachtwa gen worden aangevoerd. In januari Bomen Sneeuwkanonnen zijn op steeds meer plekken noodzakelijk om de pistes wit te houden. In Frankrijk zet meer dan één op de drie skigebieden kanonnen in. Maar de apparaten krijgen ook steeds vaker kritiek. Niet ver van de Mont Blanc wilde de gemeente La Clusaz vorig jaar bomen omkappen en een enorm waterbassin aanleggen om vandaaruit de sneeuw kanonnen te bevoorraden. De rechter zette een streep door het plan. Volgens de rechter stond niet vast dat de eco nomische belangen van de skipistes zwaarder wegen dan de bescherming van de natuur. De afgelopen winter lieten ook mi lieuactivisten van zich horen. Op ver schillende Franse pistes werden sneeuwkanonnen vernield en onklaar gemaakt. In het Zuid-Franse departement Dröme worden geen sneeuwkanonnen meer ingezet. Groene pistes of witte pistes: de natuur bepaalt. Op de zes skipistes in het gebied wordt nooit meer kunstsneeuw gespoten. ZUID-FRANS DEPARTEMENT DOET SNEEUWKANONNEN DE DEUR UIT WINTERSPORT l 1 KERKRADE Een e-sigaret die ontploft en ontbrandt terwijl je met je auto met 120 kilometer per uur over de snelweg scheert. Dat óver kwam een Limburgs echtpaar uit Kerkrade. „Het ding ging als een voetzoeker tekeer tussen de pedalen en de voeten van mijn man”, vertelt de flink ge schrokken Emily Fischer. - Cédric Fermond, directeur In veel skigebieden is kunstsneeuw noodzakelijk om te kunnen skiën, fotoafp Frank Renout Valence De e-sigaret sprong uit elkaar. PRIVÉFOTO GO MAANDAG 13 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 3