Gereanimeerd Ajax 2-4 Laatste kans voor ‘recidivist’ FT 2-1 2 Hugo Borst Pelle van Amersfoort en Sydney zeker voor een paar uur stonden we vijfde en gingen we vol bleef de schade voor de kraker be- COLUMN EREDIVISIE SC HEERENVEEN-AJAX Met een vijfde plek en zeven duels zonder zege leek Ajax in januari dood en begraven in de titelrace. Nadat de kampioen in Heerenveen voor de zevende keer foutloos bleef, is Ajax vastberaden na de reanimatie van John Heitinga in de aanstaande Klassieker de kop te heroveren. Burak Yilmaz is dat gedrag van zijn trainer beu, zijn geduld raakt op Een paar weken geleden stelde ik dat de erger nis het heeft gewonnen van de amusements waarde. Ik noemde Julio Velazquez op tv een hooligan met een trainersdiploma. Een randdebiel. Een schertsfiguur. Burak Yilmaz moest zijn trainer ontslaan. Ik kom daar nu op terug. Laten we de Spanjaard die zijn excuses maakte een laatste kans geven. Zegevoor Sparta AZ wint nipt de Friese middenmoter helemaal ondersteboven, hetgeen Heeren- Heerenveen allemaal bevestigd op het trainingsveld. „We deden een aaneen. Zo krabbelde de landskam pioen na de reanimatie van Hei tinga steeds verder op. Met inmid dels een uitgangspositie waar de debuterende coach alleen maar van kon dromen toen hij de helse klus eind januari aannam. Want zondag, in de laatste wedstrijd voor de in- terlandbreak, kan Ajax de kopposi tie weer heroveren. „Dit had ik niet verwacht, maar ik zag al wel veel kwaliteit in de groep, ook toen ik aan de zijlijn stond”, er kende Heitinga, die stelt dat zijn groep het niet nu pas op Feyenoord heeft gemunt. „Het besef dat we weer koploper kunnen worden, is al langer bekend. We zijn een weg in geslagen en hebben ons in een po sitie gebracht dat we komende zon dag weer de kop in kunnen nemen. Maar tussen zeggen en doen, zit nog wel een verschil.” e zijn niet goed genoeg om Europees voetbal te halen, laat staan landskampioen te worden, maar ze zijn weer te goed om rechtstreeks te degraderen. Ze houden zich op in de middenmoot en met dat afzichtelijke tenue ben je geneigd ze een lelijk eendje te vinden, maar ze doen er best toe. Vooruit, de club is een verrijking voor de eredivisie. Maar wat moeten we toch met de trainer van Fortunasittardspor? Als u die naam niets zegt: op 1 juli 1968 fuseerden RKSV Sittardia (Sittard) en Fortuna ’54 (Geleen) en werden Fortuna-Sittar- dia-Combinatie, afgekort tot Fortuna SC. Later werd dat weer Fortuna Sittard en sinds dit seizoen spreken we ook wel van de FC Burak Yimaz, For tunasittardspor, of Fortunaspor. De Turkse topvoetballer Burak Yilmaz is een fe nomeen. Natuurlijk, flink over zijn hoogtepunt heen, maar soms druipt de klasse er nog vanaf. Je kunt je neus ophalen over het benutten van penal ty’s, maar deze man weet hoe je dat doet. Hij is slim, handig en zijn traptechniek nog geweldig. Zaterdag tegen FC Twente deed hij niet mee, ik miste hem. Wel aanwezig: de coach. Julio Velazquez mocht na een schorsing weer. En hij misdroeg zich. De 0-2 was onreglementair vond hij (en hij had ge lijk). De trainer leefde zich uit op de dug-out, schopte dure (i-Pad-installatie) en goedkope din gen omver. In zijn ogen zagen we de blik van ie mand die zijn verstand heeft verloren. Hij maakte zijn club ten schande, hij zette zichzelf voor aap. Ik was een van de eersten om hem op tv af te branden. Ik denk omdat ik mezelf als voetballer herkende. En John Linford trouwens. Oud-spits van Fortuna Sit tard. Er is altijd referentie kader. ‘Recidivist.’ ‘Waan zinnige.’ ‘El Loco.’ Zondagochtend wist de altijd goed ingevoerde Hans Kraay te melden dat de trainer zijn krediet bijna heeft verspeeld. Burak Yil maz pikt het niet langer, hij is dat gedrag van zijn trainer beu, zijn geduld raakt op. Zei Hans junior, die in een ver verleden ook weleens zijn controle verloor. Voor de goede orde: in Sittard is Burak Yil maz de baas. Maar dat had u vast al begrepen. En ja hoor, prompt kwamen daar de excuses van Velazquez. ‘Ik verloor de controle over mijn emoties. Het is moeilijk om de focus te bewaren na zo’n situ atie. Ik ben niet trots op mijn gedrag na het tweede doelpunt. Het gaat om professioneel voetbal. Maar ik ben er niet trots op en daarvoor bied ik mijn excuses aan.’ winnen”, aldus de middenvelder, hij in aanloop naar het uitduel met die terugkeerde in de basis en na rust trefzeker was. „Deze zege is heel lekker. We hadden al vertrou- grote partij. Als je dan ziet hoe de wen, maar deze geeft ons zeker nog spelers tekeer gaan. Daar moet meer vertrouwen voor de Klassie- Dat gaat vooral voor het eerste half uur op. Daarin toonde Ajax van keeper Geronimo Rulli - de dertiende en veertiende kopgoal veen-coach Kees van Wonderen van het seizoen tegen kregen. Door zelfs deed besluiten tien minuten voor rust met een hattrick aan wis- Op weg naar de bus wijkt John Hei tinga iets uit om in de perskamer meer vertrouwen voor de Klassie- naast een scheidsrechter ook haast van het gastvrije Heerenveen nog ker.” een grensrechter en VAR aan te pas even te zien of PSV in staat tegen Dat gaat vooral voor het eerste komen. Zo fel. Dat wil.” degradatiekandidaat Cambuur de half uur op. Daarin toonde Ajax Is Ajax soms ongenaakbaar onder marge naar Ajax weer terug kan zich als vanouds frivool en dodelijk Heitinga? Nee, zeker niet, want brengen tot drie. Het kan verkeren, tegelijk. De flitsende aanvallen en weet de coach, die op dat moment drie vroege goals deden denken aan van Hooijdonk legden alweer een alleen het spel en de grote scores van de achilleshiel bloot door Ajax - met nog maar achtervolgers kent in de voorbije succesjaren. Ajax speelde dank aan grove inschattingsfouten eredivisie. Dat beseft Heitinga maar al te goed, want tien minuten eerder telde de jonge coach in zijn analyse zelfs deed besluiten tien minuten de bliksemstart, met fraaie goals op de persconferentie nog zijn ze- voor rust met een hattrick aan wis- van smaakmaker Mohammed Ku- geningen: „Zes weken geleden seis keihard in te grijpen. dus, stofzuiger Edson Alvarez en Heitinga heeft Ajax, door weinig uitblinker Steven Bergwijn (eerste in de achtervolging op Feyenoord te sleutelen aan zijn formatie en de eredivisiegoal sinds november) en AZ. Nu staan we in elk geval voor concurrentiestrijd en automatis- even gedeeld eerste. We zijn met men steeds verder op te krikken, perkt. zijn allen een weg ingeslagen en getransformeerd. De interim con- Maar sinds de trainerswissel won weigeren de laatste weken ook om stateerde al dat zijn spelers een he- Ajax weer een topduel, noteerde te verliezen. Het eerste half uur met kei hebben aan verliezen. Dat kreeg het clean sheets en reeg het de goals het tempo, de agressiviteit en posi tiewisselingen, daar krijg je een glimlach van op je gezicht.” Lachen kon anderhalf maand ge leden nog niemand bij Ajax. Tegen Volendam werd voor de zevende keer op rij niet gewonnen. Direc teur Edwin van der Sar wees coach Alfred Schreuder de deur. De titel nog prolongeren? Dat leek nog net geen utopie voor een ploeg die maanden geen eredivisieduel had gewonnen en bij het vertrouwen het nulpunt naderde. Ajax moest eerst de historisch dramatische reeks beëindigen en van daaruit, stap voor stap, het vertrouwen op vijzelen. Dat het daaraan niet langer ont breekt, bleek even later wel toen Kenneth Taylor alvast vooruit blikte op de Klassieker. „We gaan het zondag zien, maar we gaan wel M 6 6 Santiago Gimenez viert de 2-1. fotoanp HEERENVEEN-AJAX FEYENOORD - FC VOLENDAM (0 6 7 EREDIVISIE Vitesse ging in Rotterdam, ondanks een vroege voor sprong, onder uit bij Sparta: 3-1. De Arn hemmers be gonnen goed: Dominik Oroz scoorde in de eerste helft de 0-1. Door goals van Arno Ver- schueren, Koki Saito (foto) en Joshua Kito- lano wist Sparta alsnog de overwin ning te beha len. Maximili an Wittek (Vitesse) kreeg rood. EREDIVISIE AZ won in ei gen huis met slechts 1-0 van FC Groningen. Jesper Karls son (foto) maakte kort na aanvang van het duel het enige en winnende doelpunt. Het was een af standschot met een fraaie curve. FC Gro ningen leed zijn zestiende nederlaag van dit seizoen en blijft onderin de eredivsie vechten tegen degradatie. Scheidsrechter: Gözübüyük 5 Toeschouwers: 47.500 10. Kudus 0-1,16. Alvarez 0-2,19. Bergwijn 0-3, 42. Van Amersfoort 1-3, 52. Taylor 1-4, 79. Van Hooijdonk 2-4. JohanInan Heerenveen Wellenreuther Pedersen 46. Szymanski Geertruida Hancko Hartman 74. Paixao Wieffer Danilo 46. Jahanbakhsh Kókgü Dilrosun 46. Bullaude Giménez Idrissi 76. López 6 6 6 6 Mous Van Ewijk Bruma 83. Van Ottele Bochniewicz Kóhlert Olsson 37. Haye Al Hajj 37. Van Hooijdonk Tahiri 64. Halilovic Nunnely 37. Timossi Van Amersfoort Sahraoui 5 5 6 Rulli Rensch Timber Bassey Wijndal Alvarez Berghuis Taylor Kudus Tadic Bergwijn 66. Brobbey 6 6 6 6,5 6 5,5 5,5 5 65 6 5 6 7 5,5 5,5 5 5 6 5,5 6 5,5 6 6 5,5 5 4,5 6,5 6 5 6 6,5 6 7 6,5 6,5 6,5 Scheidsrechter: Manschot 6 Toeschouwers: 25.500 12. Van Mieghem 0-1, 52. Giménez 1-1, 74. Mirani (e.d.) 2-1. Stankovic7 Plat6 Mbuyamba l(90+4.)7 Benamar Mirani 89. Sanchez Murkin Buur 62. Flint Twigt 87. Mühren Eiting Van Mieghem 67. W. Ould-Chikh Veerman MAANDAG 13 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 34