EENS EEN ZEEUW M 7 5 Frederique Mol (33), anesthesioloog in opleiding, groeide op op de Bevelanden. Volgens haar een van de mooiste stukjes van Nederland. Studeren in Utrecht was in het begin flink wennen, maar uiteindelijk vond ze haar draai in de Randstand. Toch is ze van plan terug te keren naar Zeeland. Je komt oorspronkelijk uit Hein- kenszand, geboren en getogen? „Ik ben geboren in het ziekenhuis in Goes en heb daarna tot mijn vijf tiende in Heinkenszand gewoond. In de jaren 90 kon je bij het, toen nog Oosterscheldeziekenhuis, een boom planten voor de geboorte van je kind. Mijn ouders hadden een sequoia ge plant, zo’n typisch Amerikaanse boom waarvan ze vermoedden dat hij het de eerste jaren in de Zeeuwse klei al had opgegeven. Maar toen ik in 2018 een jaar in het Adrz ging wer ken, kwam ik erachter dat een van de metershoge bomen in het arboretum die sequoia met mijn naam eronder was. Ik vond het exemplarisch voor mijn wortels in Zeeland, want ik was in de tussentijd al regelmatig ver bui ten de provincie verhuisd”. Hoe was het om in Zeeland op te groeien? „Mijn ouders zijn beiden van origine leraren, maar mijn vader had in mijn jeugd een boekwinkel in Heinkens zand en mijn moeder werkte in Le- wedorp als kleuterleidster. In mijn eindexamenjaar zijn we een jaar in Lewedorp gaan wonen en daar merkte ik dat het toch wel heel pret tig was om in een iets groter dorp te hebbengewoond waar je niet'de dochter van de juffrouw’ was. Uitein delijk zijn we ook weer terug ver huisd naar Heinkenszand”. Wat zijn bijzondere herinneringen aan je jeugd? ,Jn Heinkenszand zat een volksdans vereniging waar ik op jonge leeftijd lid van werd, De Babbelaars, evenals mijn zusje. Afgelopen zomer hebben we een reünie gehad met leden van alle jaargangen, van 1976 tot 2005. Het was absoluut magisch en het was destijds een sterke verbindende soci ale factor in Heinkenszand. Het gaf aanleiding tot uitwisseling met in ternationale dansgroepen en veel an dere activiteiten, bijvoorbeeld een ontmoeting met 'The A-team’ op vliegveld Midden-Zeeland of een de monstratie tegen de opslag van kern afval.” Hoe was je schooltijd? „Samen met een vriendin van de ba sisschool ging ik naar het St. Willi- brord College in Goes en datwas ab soluut een ontzettend leuke tijd. Er was veel ruimte om jezelf te ont plooien en voor mij hield dat in dat ik actief werd voor het milieu en Groenlinks. En in de polariserende wereld van tegenwoordig ben ik blij dat ik daar een hechte groep vrien den heb opgedaan, die nu onder an- A Frederique Mol schaatsend in Utrecht. Spraken jullie thuis dialect? En zo ja, doe je dat nu nog met familie? „Een groot deel van mijn familie komt uitZeeuws-Vlaanderen, uit de buurt van Lamswaarde, en die spre ken nog steeds een prachtig dialect, maar mijn ouders en ikzelf spreken gewoon ABN. Maar toen ik na veel omzwervingen voor mijn medische specialisatie terugkeerde in het Eras mus MC en voor het eerst op het ope- ratiecomplex weer een onvervalst Bevelands accent hoorde, voelde ik me wel weer thuis.” Wat wilde je later worden? Is dat uit gekomen? ,Jk wilde voor Artsen zonder Gren- dere werkzaam zijn in de agrarische sector en die me scherp houden en ervoor zorgen dat ik niet te veel van uit mijn eigen linkse bubbel denk.” zen werken. En inmiddels ben ik an esthesioloog in opleiding in het Eras mus MC en heb een aantal missies voor andere ngo’s achter de rug. Dus volgens mij gaat die droom nog wel uitkomenEn dat het Adrz en Eras - mus MC gefuseerd zijn, is voor mij een fijne bijkomstigheid om in de toekomst terug te kunnen keren naar Zeeland.” Wilde je altijd graag weg uit Zeeland of had je gedacht er juist te blijven? Als puber voelde Zeeland weleens te klein en voor geneeskunde en een medische specialisatie had ik er niet kunnen blijven. Dus toen ben ik op mijn zeventiende naar Utrecht ver trokken en daar heb ik het eerste half jaar ontzettende heimwee gehad. Al leen al de hoeveelheid fietsers op het fietspad was een cultuurschok in ver gelijking met de bekende stukjes over de dijken tussen Heinkenszand en Goes.Mijn ouders hebben me elk weekend van het station opgehaald en met veel motiverende woorden weer in de trein terug richting Utrecht kunnen krijgen op zondag avond. Maar op een gegeven moment werd het natuurlijk geweldig om in de stad te wonen en ben ik inmiddels een echte Randstedeling.” Mis je Zeeland? „Er zijn veel dingen die ik aan Zeel and mis. Zodra ik de zee zie als ik over de eilanden rijd, kom ik tot rust. Fietsend over de dijken langs thee tuinen en boomgaarden realiseer ik me dat ik ben opgegroeid op een van de mooiste plekjes van Nederland. Wat ik minder mis, is dat het soms ook een beetje voelt als een groot openluchtmuseum waar we niet veel willen veranderen, behalve dan ten behoeve van toerisme. Terwijl de grote problemen waar de aarde voor staat ook ons gaan raken, zoals kli maatverandering en de stijgende zeespiegel. En dat het mensen dan soms wat makkelijk uitkomt om je minder Zeeuws te vinden, omdat je Hoe is jouw band met Zeeland, ben je van plan om terug te keren? „Zoals gezegd, ik ben al langer poli tiek betrokken bij Groenlinks op provinciaal niveau dus zeer regelma tig in het Zeeuwse te vinden. Het zou niet in me opkomen om dat in Utrecht te doen, ook al woon ik er in middels bijna even lang als dat ik in Zeeland heb gewoond. In mijn mi- ni-appartementje hier hangt nog steeds mijn volledige Zeeuwse dracht, met gesteven muts en al, die ik ook met regelmaat opgepimpt draag voor demonstraties tegen bij voorbeeld de komst van de tweede kerncentrale. Maar niet lang meer en dan verwacht ik weer terug te keren naar Zeeland. Wel in gewone kleren denk ik dan, haha!” Alleen al het aantal fietsers op het fietspad in Utrecht was een cultuurschok in vergelijking met de dijken tussen Heinkenszand en Goes - Frederique Mol hier niet je hele leven hebt gewoond. Maar wat ik wil beschermen, wat me het meest dierbaar is, dat ligt juist hier!” Mariska den Hartog Utrecht/Heinkenszand ra - x.<- - A T ik terug te keren naar Zeeland PRIVÉ FOTO ‘Niet lang meer, dan verwacht GO MAANDAG 13 MAART 2023 SDCDÉ U. F 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 27