STEM I I Demonstraties stemmen Zeeuwse deelnemers van beide kanten tevreden betrokken daadkrachtig 15 MAART de wijk te lopen’ zeeland 3 Verkiezingsprogramma en kandidaten komende jaren een uitdaging.” Al jaren zijn er te weinig politie mensen in Zeeland, vergeleken met andere regio’s zoals de Randstad. Op dit moment komt Zeeland 37 agenten te kort, laat een woord voerder van de politie weten. Met name op Walcheren is de bezetting flinterdun. „Maar het tekort gaat op en neer omdat politiemensen met pensioen gaan en tegelijkertijd ook medewerkers na hun opleiding in stromen. Om een voorbeeld te ge ven: in oktober vorig jaar was het tekort 42 formatieplaatsen, in j anu- ari van dit jaar 30. Nu loopt het weer iets op.” 1660 politiemensen, maar daar zit ten ook 350 aspiranten bij die niet volledig inzetbaar zijn omdat ze hun opleiding nog moeten afma ken. Maar ze worden wel doodleuk meegeteld in de operationele sterkte. Als het gaat om hun doelen, staan ze lijnrecht tegenover elkaar. Ter wijl De Zwart naar Den Haag af reisde om aandacht te vragen voor de positie van de boeren, toog Van Tilborg naar de hofstad om voor het klimaat te demonstreren. Maar in het begin van de zaterdagavond hebben ze allebei het idee dat hun inzet zinvol is geweest. dereen zijn dekentjes en alles mooi opgeruimd, we hebben het netjes achtergelaten. Al met al een mooi protest.” In het begin van de avond zaten hij en zijn metgezellen in de trein naar Zeeland, al wisten ze al wel datheteenlatertje zou worden: ze mochten pas om middernacht met de trekkers door de tunnel naar huis rijden. Aspiranten Het gehele politiedistrict Zeel and-West-Brabant kampt met een onderbezetting van 111 agenten. Ook al zijn campagnes om jonge agenten in Zeeland op te leiden en ze te behouden voor de regio best een succes, de nieuwe aanwas is te klein om de pensioengolf op te van gen. Op papier telt het district zo’n Verdeelsleutel Wat Zeeland ook niet helpt, is de verdeelsleutel die het ministerie van Justitie en Veiligheid hanteert. Of beter gezegd: waar Den Haag al sinds 2010 zelf vanaf wijkt. Want volgens die oorspronkelijke ver deelsleutel zou Zeeland-West-Bra- bant er ruim driehonderd agenten bij moeten krijgen. Waarom slaat Harald Bergmann, voorzitter van het districtscollege Zeeland en burgemeester van Mid delburg, niet harder met zijn vuist op de tafel van de minister? „Dat doen we al jaren, maar iedere ge meente en regio wil iets. Uitbrei ding van de politiecapaciteit is daarom een moeizaam proces. We leggen ons daar overigens niet bij Trekkers door tunnel Zeeuws-Vlaamse boeren reden za terdagochtend in alle vroegte door de Westerscheldetunnel. Ze moes ten wel vroeg zijn, want ze reden in zes tractoren: „Bewust niet meer, we wilden niet te overweldigend overkomen, maar wel duidelijk zichtbaar zijn.” Na een bakje koffie bij een collega trokken ze naar het station in Goes vanwaar ze per trein verder reisden naar Den Haag. Daar verzamelden zich duizenden boe ren en burgers om te luisteren naar sprekers en muziek en allemaal de zelfde boodschap uit te dragen. „We wilden met dit protest berei ken dat mensen woensdag gaan stemmen, en dat ze daarbij goed na denken over de vraag op wie ze moeten stemmen”, zegt boer De Zwart. De sfeer in het Zuiderpark was uitstekend, zegt hij. „Er was geen rotzooi, geen ruzies, alles is heel netjes verlopen. Na afloop heeft ie- Kippenvelmomenten In een ander deel van Den Haag hadden op hetzelfde moment ac tievoerders voor het klimaat zich verzameld. „In grote groepen, op een gegeven moment zijn we gaan lopen”, zegt Van Tilborg. Bij de A12 aangekomen bezetten de demon stranten de snelweg en sloten die af door te gaan zitten. „Het was een geweldige dag, met een positieve sfeer, veel kippenvelmomenten. Leuzen scanderen, rumoer maken: de vorige keer waren er rond de tweeduizend demonstranten, nu meer dan drieduizend. Het breidt zich uit.” Tegen half vijf kondigde de poli tie aan dat er zou worden ingegre pen als de demonstranten de snel weg niet voor vijf uur zouden heb ben verlaten. Uiteindelijk werd er waterkanonnen ingezet en werd een tot nu toe onbekend aantal mensen aangehouden. Van Tilborg was toen al vertrokken. „We zijn rond vier uur vertrokken. Het was al met al een mooie dag. Er was een spreker die zei: „Ik moet hier bij zijn om mezelf en mijn kinderen recht aan te kunnen blijven kijken’. Zo voelde ik het ook.” neer. We blijven erop hameren dat we onderbezet zijn. Maar let wel: als de minister nu zegt ‘jul lie krijgen driehonderd agenten extra’, dan moet je die wel eerst vinden en opleiden. De krappe arbeidsmarkt in Zeeland helpt daarbij ook niet”, zegt Berg mann. Jeugdcriminaliteit, een toene mend aantal steekincidenten, ondermijning en drugscrimina liteit in de havens. Loopt de poli tie het water niet over de schoe nen? „De situatie is niet makke lijk, maar ook niet alarmerend. De politie rukt altijd uit bij mel dingen. En voor onze havens is er zeehavenpolitie bijgekomen. Wat wel onder druk staat, is de verbinding van de wijkagent met zijn of haar wijk. Als het no dig is, kan het basisteam bij sprin gen in de wijk. Dat vergt een goede connectie tussen wijk agent en team. Soms lukt dat, soms niet. We moeten roeien met de riemen die we hebben.” I F PC MAANDAG 13 MAART 2023 DEN HAAG - Arjen Nijmeijer Een mooie dag en een mooie de monstratie: zowel boer Gijs de Zwart uit Kuitaart als klimaatac- tivist Roland van Tilborg uit Sint-Maartensdijk kijkt tevreden terug op de actiedag zaterdag in Den Haag. p vi ra ra 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 23