u Bizar einde vergadering van Staten ‘We hebben gewoon de tijd niet meer om door 2 De wijkagent die op zijn gemakje de straat doorloopt, hier een babbeltje maakt, daar een ruzie sust: die bestaat niet meer. „We hebben daar gewoon de tijd niet meer voor”, zegt wijkagent Theo Meijboom. „Onze rol is veranderd. Ik ben meer wijkcoördinator geworden.” PZC.NL School dag dicht door vernielingen Politie haalt man van dak woonboot Middelburg telt 50.000 inwoners. Strikt genomen zouden daar tien wijkagenten moeten rondlopen duizend inwoners. Dus ja, dat is krap. In Middelburg zijn vorig jaar drie van de vijf wijkagenten ge stopt. Op dit moment staat nog één vacature open. Middelburg telt vijf tigduizend inwoners. Strikt geno- Vergrijsd korps Meijboom kwam in 2017 vanuit de politieregio Utrecht naar Zeeland. ..Het basisteam hier - de vrouwen en mannen in blauw die 112-mel- dingen rijden - was aardig vergrijsd. Van de betrekkelijk jonge, ervaren collega’s tussen de 30 en 40 heb ik er veel vanuit het basisteam zien vertrekken naar afdelingen als de zedenpolitie en de districtsrecher che. Daar waren eerst alle plekken bezet door ouderen. Toen die met pensioen gingen en de doorstro ming op gang kwam, heeft ons team veel ervaren middenmoters verloren.” In 2021 kreeg Zeeland zijn eigen LOP (Leer- en Ontwikkelingsplek) voor nieuwe agenten, die na een korte opleiding ‘startbekwaam’ worden afgeleverd. „In mijn team ben ik nu soms de oudste collega in dienst, terwijl ik 29 ben.” Hij is blij met de jonge aanwas. „Een paar jaar geleden deed ik bijna niet anders dan 112-meldingen rijden. Dan daarnaast ook nog eens je werk als wijkagent doen: dat wordt lastig.” De afgelopen maanden krijgt hij juist weer vaker wijkdiensten. Meer agenten: dat betekent naast meer tijd voor de wijk ook meer ruimte om vrije dagen op te nemen en cur sussen te volgen, iets wat de afgelo pen jaren lastig, zo niet onmogelijk was. Toch ziet hij de zomer met enige zorg tegemoet: meer 112-mel- dingen, collega’s die met verlof wil len. „Het personeelstekort blijft de men zouden er daar dus tien moe ten rondlopen. Maar je staat er als wijkagent natuurlijk niet alleen voor. De collega’s van het basisteam en teamrechercheurs werken na tuurlijk ook voor en in mijn wijk.” Groot werkgebied Meijbooms werkgebied omvat Ar- nemuiden, Nieuw- en Sint Joosland én Middelburg-Zuid. Nogal een groot gebied, voor één agent. „Klopt”, knikt Meijboom. „Arne- muiden alleen al heeft ruim vijf duizend inwoners. De Politiewet gaat uit van één wijkagent per vijf- Zijn informatie haalt hij niet meer alleen van de straat. „Ik kijk naar in formatie in onze systemen, die col lega’s er in gezet hebben. Ik krijg in formatie via onze partners zoals de woningbouw, gemeente, de ggz of Keten Aanpak Woonoverlast.” Deze manier van werken kost min der tijd en is efficiënter, geeft Meijboom aan. „Zie ik dat er een anonieme melding van dealen uit een woning is, dan zoek ik uit: wie woont daar, zijn daar al eens pro blemen geweest?” Als hij daar aanleiding toe ziet, geeft hij opdracht een camera te plaatsten of het pand onopvallend in de gaten te houden. „Is er struc tureel overlast bij een school, dan stuur ik er collega’s naartoe. Als het NS-station een probleem heeft met fietsendiefstallen, bekijk ik de mo gelijkheid om een lokfiets daar neer te zetten. Vaak doen we voor dit soort dingen een beroep op het flexteam. Dat is een groep agenten die zeer breed inzetbaar is, met de zelfde bevoegdheden als de blauwe collega op straat.” Het nadeel: „Je komt zo wel meer op afstand te staan van de burger. Tegelijkertijd zijn we tegenwoordig wél zichtbaar en benaderbaar via social media. Dat werkt, zeker voor de jeugd: die komt zo met vragen bij ons.” Nog een kwartiertje en dan gaan we stemmen, kondigde commissaris van de koning Han Polman vrijdagmiddag kort voor zes uur aan. Maar het kwartiertje werd een halfuurtje, het halfuurtje werd een uurtje en toen daar nog een uur bij kwam werd beslo ten de rest van de vergadering te ver plaatsen. De stem computer werkte niet. Intussen was het geluid van de in ternetverbinding ook uitgevallen. Unicum Sinds de zomer be schikken de Staten over een modern stem- en camerasys teem, dat nog wel eens hapert. De grootste storing deed zich nu voor, tijdens de laatste vergadering voor de verkiezingen. Woensdag worden de nieuwe Statenle den verkozen. Die worden op 29 maart beëdigd, een dag na dat afscheid is geno men van de oude Statenleden. Die doen dat in een offi ciële vergadering waarin ze nog in functie zijn, maar waarin normaal ge sproken geen be sluiten meer wor den genomen. Van wege de storing wordt daar vanaf ge weken. Op 28 maart komen de oude Sta ten een uurtje eer der bijeen om als nog de geschorste stemming van vrij dag plaats te doen vinden. Een uni cum. Wat de situatie nog gekker maakt, is dat veel van de mo ties vrijdag duidelijk werden ingediend met het oog op de verkiezingen. Niet ontpolderen maar inpolderen, boeren land in boerenhand, het aanpassen van stikstofnormen, de energievoorziening in provinciale han den - eigenlijk alle maal verkiezingsre toriek. Als mosterd na de maaltijd mogen de oude Staten daar op 28 maart nog iets van vinden. MAANDAG 13 MAART 2023 PC op social media Oneens Weekend: Ik heb in Zeeland liever ge vangenen dan varkens (2422 reacties) WISSENKERKE MIDDELBURG - Theo Meijboom, wijkagent De laatste Staten vergadering voor de verkiezingen eindigde vrijdag avond opmerkelijk. Door een storing kon er niet worden gestemd. Dat gaan de oude leden nu doen als de nieuwe al zijn ver kozen. Vergadering van Provinciale Staten in de Abdij in Middelburg. FOTO LEXDE MEESTER Nieuwe stelling: Een wijkagent hoort op straat WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl De leerlingen van basisschool van De Vliete in Wissen kerke op Noord-Beveland kunnen vandaag niet naar school. Aan het school gebouw zijn zo veel vernielingen aangericht, dat er geen les ge geven kan wor den, meldt ge meente Noord- Beveland op Fa cebook. „Het gaat om vernie lingen van mate riaal en het be kladden van vloeren en mu ren. De politie is ter plaatse ge weest en doet verder onder zoek”, aldus de gemeente. De school wordt schoongemaakt - mede door de leerkrachten - en hoopt morgen weer open te gaan. De politie heeft zaterdagavond een man aange houden op een woonboot in Middelburg. De politie be trapte de man op heterdaad toen hij laat op de avond boven op een woon boot klom die niet van hem was. De verdachte bleek, nadat de agenten hem aanspraken, ook veel dure kle dingstukken bij zich te hebben waar de prijs kaartjes nog van aanhingen. De woonark waar de man op klom, is de wo ning die begin ja nuari onder wa ter zakte. De woning is nog niet bewoon baar. Wijkagent Theo Meijboom heeft als werkgebied Arnemui- den, Nieuw- en Sint Joosland en Middelburg-Zuid. FOTO BOAZ TIMMERMANS ffi IK Eens Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ondine van der Vleuten Frank Balkenende Middelburg Wijkagent| zit meer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 22