Stop stilstand. Stem vooruit. O De wijkagent komt steeds minder op straat Verschil met niet-bio te groot I Ich Si Stem 15 maart Van Liere naar finale wereldbeker Laat super meer marge maken op niet-duurzaam of ongezond product Biologische boeren zijn de torenhoge consumenten prijzen voor hun producten zat. Volgens Biohuis, de belang enorganisatie voor biologische boeren, zijn de prijsverschillen tussen biologisch en niet-bio- logisch te groot. De wijkagent. Loopt die niet de hele dag op straat? Helaas is dat vaak niet meer zo. „Daar hebben we gewoon de tijd niet voor”, constateert de Middelburgse wijkagent Theo Meijboom. „Ik ben meer een wijkcoördinator geworden.” Belangrijkste oorzaak? De enorme onderbezetting. En dat komt niet altijd doordat vacatures niet bezet kunnen worden. Boeren roepen supermarkten op genoegen te nemen met een klei nere winstmarge. „In de winkel is biologisch soms dubbel zo duur, terwijl de verkoopprijs voorde boer maar een paar dubbeltjes hoger is”, zegt aanjager Jaap Korteweg, op richter van de Vegetarische Slager. Biohuis deed met het Biologisch Conserven Comité onderzoek naar biologische conserven- en diep vriesgroenten. Voor sperziebonen, spinazie en doperwten werd soms bijna het dubbele gevraagd. De be langenorganisatie roept super markten op de marge voor biologi sche producten gelijk te trekken met die voor niet-biologische pro ducten. „Op korte termijn kost dit de supermarkten geld, maar ze zou den dit kunnen compenseren door meer marge te maken op onge zonde of niet-duurzame produc ten”, aldus Korteweg. Biohuis roept ook op tot een afschaffing van de btw op biologische producten. Volgens Europese regels moet 25 procent van de landbouwgrond in 2030 voor biologische landbouw worden gebruikt. Nederland haalt dat met 4,4 procent nog lang niet. Minister Piet Adema van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit wil meer duurzame producten in de schappen van de supers des noods per wet afdwingen. Supermarkt Aldi laat in een reac tie weten geen onderscheid te ma ken tussen biologisch en gangbaar. Albert Heijn zegt biologisch volop te promoten. De keten wijst erop dat bij bijvoorbeeld pompoen, rode en witte kool biologisch al de stan daard is. Bovendien heeft zij altijd minstens twee biologische produc ten in de aanbieding. Antwoord op vragen over winstmarges geeft AH niet: „We houden de prijzen nauw lettend in de gaten en doen er alles aan de boodschappen betaalbaar te houden.” Hogere kosten Onderzoek van Wageningen Uni versity laat zien dat supermarkten geen grote winst behalen op biolo gische producten. Deze producten leveren de winkels gemiddeld 7 tot 15 procent lagere winstmarges op. Dat komt vooral door de hogere kosten in de winkels zelf, legt on derzoeker Willy Baltussen uit. Door een lagere omloopsnelheid moeten supers biologische produc ten vaker afprijzen of weggooien. De biologische boeren onder schrijven dat, maar vragen deson danks om verandering. Korteweg: „Liet gaat ons om hun verantwoor delijkheid en om gezond voedsel op de lange termijn.” Economie Nieuwsmedia Ook dressuur ruiter Zweistra kwalifi ceert zich voor de eind strijd f Bioboer wil FOTO BOAZ TIMMERMANS maandag 13 maart 2023 16°c P12 •ZEELAND2 D66 - Jaap Korteweg, akkerbouwer Weeroverzicht lange termijn SPORT 8 Prijs €3,30 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging Xan- dra Velze- boer grote ster op WK short track Jurriaan Nolles Rotterdam lagere prijs in de super Jaargang 265 PZC is onderdeel van: Cf pzc.nl Ook voor het laatste Jjl Zeeuwse nieuws SPORT 14 lllllllllllll 8 II 711688 H 555554 II 1 7 - W**

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 1