.y-irf Doodsbange ganzen gered uit studentenhuis Vindicat-leden 13 71 A ■u TERUGGEKEERDE IS-VROUW DREIGT NEDERLANDSE NATIONALITEIT TEVERLIEZEN r RECHTSPRAAK Een teruggekeerde IS-vrouw dreigt haar Nederlandse nationaliteit kwijt te raken. Mogelijk wordt ze uitgezet naar Afghanistan, waar de taliban heerst. Haar vader is wanhopig. De Dierenambulance Groningen kreeg een tip binnen dat er ganzen in een studentenkamer in de stad zouden zitten. „De studenten had den de ganzen gekocht, maar kon den eigenlijk niet goed uitleggen wat ze ermee van plan waren”, vertelt Leonie Jolly van de Gro ningse dierenhulporganisatie. De studenten waren met stomheid ge slagen dat ineens de dierenredders op de stoep stonden. De twee vogels waren doods bang, vertelt de medewerker van de ambulancedienst. „Ze bleven angstig in een hoekje zitten.” Na een eerste inspectie leken ze bovendien gewond aan hun vleugels. Of de ganzen nog kunnen vliegen, moet over een paar dagen blijken als ze tot rust zijn gekomen in een opvangver- blijf. land, wordt het de illegaliteit in Neder land of wederom een terug val richting de rekruterende handen van de radi cale moslims?” In het bewuste studentenhuis wo nen leden van de Groningse stu dentenvereniging Vindicat. Voor zitter Adriaan Zoetmulder laat weten ‘ontzettend geschrokken’ te zijn van het dierenleed. „Dit is onthutsend en beschamend”, zegt hij. Het bestuur heeft al besloten dat de bewoners voor onbepaalde tijd niet mogen meedoen aan acti viteiten van de vereniging. Het is niet de eerste keer dat leden van Vindicat in opspraak raken. Tijdens de coronapandemie ontstond een rel nadat studenten verdachten in de gevangenis in Zwolle stijgt de paniek over het afnemen van de Nederlandse nationaliteit. De vrou wen zien hun tweede kans in rook op gaan en maken zich zorgen over de toekomst van hun vaak jonge, in Syrië geboren kinderen. Het parlement ging in 2017 akkoord met het kabinetsvoorstel om van jiha- disten de Nederlandse nationaliteit af te nemen. Het gebeurde tot en met deze zomer zo’n 45 keer, meldde RTL Nieuws eerder. De helft van die perso nen verbleef op dat moment nog in het buitenland. Vijf mensen verlieten na het intrekken van hun paspoort ook daadwerkelijk Nederland. De maatregel geldt niet voor alle zich met bier en sigaretten - en zonder mondkapje - in een bus hadden misdragen. Eerder was er ophef vanwege een zogenoemde bangalijst, over vrouwelijke leden en hun bedprestaties. „Het is natuurlijk idioot om wilde dieren zo te houden”, rea geert woordvoerder Niels Kalkman van de Dierenbescherming. „Dit is wat er in het woordenboek staat als je dierenmishandeling opzoekt. Om woedend van te worden. Fijn dat er is ingegrepen.” Wordt het een terugval naar de radicale moslims? terrorismeverdachten: wie maar één nationaliteit heeft, kan die niet ver liezen. Amber K., Laura H. en Krista van T. zullen Nederlander blijven, maar bij Sadaf S., Nawal H., Fatima H. en een groot aantal anderen is of was dat maar de vraag. Ook deze vrouwen groeiden (grotendeels) op in Neder land, radicaliseerden in Nederland en vertrokken vanuit Nederland naar Syrië, maar zij zijn straks geen Ne derlander meer. Hen rest straks nog hun Marokkaanse of Afghaanse pas poort. Advocaten stellen al jaren dat dit onderscheid discriminatie is. De vogels lijken gewond te zijn aan hun vleugels, fotoleoniejolly Tweede kans De situatie van de uit Syrië terugge keerde IS-vrouwen is een ingewik kelde. De Nederlandse overheid brengt hen voor de rechter. Maar wat met hen aan te vangen als ze vrijko men? Op sympathie van de meeste Nederlanders hoeven ze niet te reke nen: hadden ze zich maar niet bij IS moeten aansluiten. Een tweede kans? Die hebben de slachtoffers van IS ook nooit gekregen. Politiek Den Haag had de vrouwen überhaupt liever niet terug in Nederland gezien. In 2015 stelde premier Rutte dat ‘uitge reisde jihadisten beter daar kunnen sneuvelen’. Zeker honderd Nederlandse Syrië- gangers kwamen om in het strijdge bied. De realiteit is ook dat er inmid dels tientallen zijn teruggekeerd. Van zeker zeventien teruggekeerde vrou wen loopt het proces nog. Op de speci ale vrouwenafdeling voor terrorisme- Asiel De zaak van Sadaf S. is zo mogelijk nog ingewikkelder. Wat doe je met een alleenstaande vrouw die alleen nog de nationaliteit heeft van een land waar de taliban aan de macht zijn? Na de machtsgreep van die tali ban, in de zomer van 2021, zette Nederland tijdelijk helemaal geen Afghanen uit naar dat land. Die tijde lijke stop liep in februari af. Het cynische: in 2007 vluchtten de ouders van Sadaf, met hun vijf jonge kinderen, juist voor die taliban naar Nederland. Ze kregen hier asiel. Dat zal Sadafwaarschijnlijk geen tweede keer verleend worden. Maar wat als Sadaf, als alleenstaande vrouw, niet wordt uitgezet? Voor wie geen geldige verblijfs pa pieren voor Nederland heeft, rest een bestaan in een scha duwwereld: zonder bankrekening, zonder legaal werk, zonder onderwijs. De advocaat van Sadaf S., Flip Schul ler, tekende beroep aan tegen het in trekken van haar Nederlandse pas. Dat had in een eerdere zaak succes. Fatima H. uit Tilburg werd in eerste instantie door Nederland uitgezet naar Ma rokko. Tot de Raad van State die be slissing terugdraaide: er was te weinig rekening gehouden met de kinderen van Fatima. Hoe de zaak van Sadaf afloopt, is onduidelijk. Zelf zei zij, in 2021 in de rechtbank: „Ik heb een grote fout ge maakt en daar heb ik spijt van. Nu zoek ik genade. Als ik iemand pijn heb gedaan, dan bied ik daarvoor ex cuses aan aan de hele wereld.” ader Nangyalai is bang. ‘Ik weet het niet meer, ben ten einde raad. Helpt u mij alstublieft’, schrijft de 65-jarige man in een brief aan de Tweede Kamer en de bur gemeester van zijn woonplaats. Nang yalai verloor in 2017 al een zoon: de jonge twintiger reisde naar Syrië, sloot zich daar aan bij terreurgroep IS en kwam om. Nu dreigt hij, zo schrijft Nangyalai, ook nog een dochter te ver liezen. Ook die dochter, Sadaf (nu 32), reisde in 2014 naar Syrië, haar jongere broertje achterna. Ze kwam eind 2020 terug en werd hier tot vijfjaar cel ver oordeeld. „Tot mijn zielsgrote spijt hebben acht jaar geleden twee van mijn jong ste kinderen als pubers een zeer domme fout gemaakt. Mijn dochter heeft haar volledige verantwoorde lijkheid genomen en is niet in hoger beroep gegaan tegen haar straf’, ver telt haar vader. „Ik heb haar gezegd dat het Nederlandse rechtssysteem eerlijk, streng, maar rechtvaardig is en dat zij na het uitzitten van haar straf een kans zou krijgen om haar leven hier weer op te pakken.” Nu dreigt er echter nog een extra straf voor Sadaf: de overheid neemt haar Nederlandse nationaliteit af. Dat kan, omdat het gezin ook nog de Af ghaanse nationaliteit heeft. Het houdt in dat Sadaf, als ze haar straf heeft uit gezeten, niet meer legaal in Nederland verblijft. „Wat gebeurt er dan? Wordt ze uitgezet naar een levensgevaarlijk De Dierenambulance haalde zaterdagmiddag twee ganzen uiteen studentenhuis in Groningen. „De situatie was echt erbarmelijk.” rt GRONINGEN u - Edwin Timmer - Nangyalai, vader van Sadaf IS-vrouwen en kin deren in een Koer disch kamp in Syrië. In de gevangenis in Zwolle is een speciale vrouwenafdeling voor terrorismeverdachten. FOTO'S ANP Cyril Rosman Rotterdam ‘Wordt Sadaf uitgezet naar een levensgevaarlijk land?’ GO MAANDAG 13 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 13