Onze chefs en voedingsexperts bereiden jouw verse maaltijd M c 2 Tien jaar Franciscus: de grote revolutie is tot nu toe uitgebleven €25 RU/ W 11 Bestel nu! Ultgekookt.nl gn|| IVA i 085 - 019 0067 V; 4 maaltijden -rfr 1O.OOO+ klantreviews Op 13 maart 2013 presenteert paus Franciscus zich met een simpel ‘buonaseraï aan de wereld, een radicale stijlverandering met zijn voorganger. Was dit een voorbode van verandering? mijn kerk weer op’. Het was ook een man die, ten tijde van de kruistoch ten, stond voor de interreligieuze dialoog. Dus de keuze van de naam Franciscus is op zichzelf al een breuk met zijn twee voorgangers.” Dat verschil vertaalt zich verder vooral in sociaal-progressieve daden en uitspraken. Zo bezoekt paus Fran ciscus op zijn allereerste reis in 2013 het eiland Lampedusa om zijn nabij heid te tonen bij de vele immigranten die al jaren op het eiland aankomen. Over homoseksualiteit zei hij: „Wie ben ik om te oordelen?” Hij neemt het op voorde armen, omdat dat de kern is van het evangelie Lampedusa „Het is een paus die de moderne we reld omarmt”, zegt Tom Zwaenepoel. In zijn boek Tegen de stroom in om schrijft hij Franciscus als een pasto rale paus, meer een dorpspriester dan een theologische kamergeleerde, zo als zijn voorganger was. „De kerk heeft nu een Franciscus nodig.” Zijn omarming van de bevrijdings theologie en de afwijzing van onge- 2 beetje sektarisch worden, die terug wil naar een tijd die niet meer be staat.” I -1 '1 Revolutie Behalve in toon en soberheid - zo wei gert Franciscus zijn intrek te nemen in de pauselijke vertrekken - bleef de grote revolutie in de katholieke kerk tot nu toe uit. Zo is de rol van de vrouw binnen de kerk erg dubbel, zegt Van Lierde. „Hij wil vrouwen bevor deren in functies. Maar als hij een speech geeft, dan heeft de vrouw vaak de klassieke rol van moeder.” Toch verandert het Vaticaan lang zaam. In tien jaar is de Romeinse cu rie hervormd, verbeterde de commu nicatie en is de kerk minder gericht op Europa. Paus Franciscus stelde kar dinalen uit andere werelddelen aan op belangrijke plekken. Volgens Vati caankenner Zwaenepoel is transpa rantie Franciscus’ grootste verdienste. „Hij heeft de deuren geopend naar an dersgelovigen en niet-gelovigen.” Franciscus’ voorganger Benedictus XVI trad na acht jaar af als paus. De huidige paus vindt dat ‘het geen trend moet worden’, ondanks al zijn licha melijke ongemakken. Toch zei hij af gelopen week in een interview met de Italiaanse krant Lu Repubblica aftreden te overwegen ‘als de vermoeidheid mij het denken belemmert’. breideld kapitalisme - Franciscus noemt geld zelfs ‘de ontlasting van de duivel’ - levert hem het predicaat ‘communist’ op. De kritiek komt vooral van conservatieve bisschoppen uit de Verenigde Staten, zegt Zwaene poel. „Hij is geen communist, maar hij neemt het wel op voor de armen, om dat dat de kern is van het evangelie.” Volgens rector Antoine Bodar heeft paus Franciscus ertoe bijgedragen dat de katholieke kerk nu meer gespleten is dan voorh een. „Er is binnen de kerk een groep, en die vind ik wel een 4 maaltijden I et Sint Pietersplein is I halfvol deze woensdag- I ochtend. De wekelijkse I audiëntie van paus I Franciscus wordt door enkele tienduizenden gelovigen bij gewoond. Carla uit Bologna stond tien jaar geleden ook op het plein. „Een groot man, die warmte hebben we allemaal gevoeld.” Antoine Bodar, rector van de Kerk der Friezen, had er destijds wat moeite mee. „Buonasera, dat zegt een tv-presentator”, zegt hij aan de telefoon. De verkiezing van Franciscus was een beetje een verrassing. Zijn veran dering van toon en zijn aandacht voor de laatsten in de samenleving maken van de Argentijn een geliefde paus. „Een naam, een programma”, zegt theoloog Emmanuel van Lierde, schrijver van De conservatieve revolu tionair. „Franciscus van Assisi zou van God gehoord hebben: ‘bouw 4 maaltijden Paus omarmt de moderne wereld Paus Franciscus: „Wie ben ik om te oordelen?” fotoanp L” Gratis en vers gekoeld aan huis bezorgd Altijd een gezonde maaltijd in je koelkast Alleen zelf nog even kort opwarmen v Spaghetti bolognese Bami met kip in pangang Rodekoolschotel met draadjesvlees Stamppot boerenkool met rookworst Fisherman s Pie Romige tonijnpasta nicoise Vlaamse kip met roseval friet en witlof Boeuf bourgulgnon, rodewijn-champignons - Tom Zwaenepoel, Vaticaankenner FAVORITES l V’. Angelo van Schaik Vaticaanstad Frittata met courgette en tomaat Lasagne pomodori met paddenstoelen Sudderlapjes, pastinaakpuree en bloemkool Rode curry, kipfilet en gekruide bloemkoolrijst GO MAANDAG 13 MAART 2023 s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 11