k f MEZZA. 17 VI negentig. Ik was eerstejaars student aan het conservatorium en ik had net leren fietsen. Dat doe je hier niet, dus ik was er niet zo bedreven in en kon alleen maar rechtdoor. Als ik een bocht moest nemen, stapte ik af. Op weg naar het conservatorium fietste ik over het Domplein en daar was op dat moment een demonstratie van extreem-rechts aan de gang. Ik fietste daar dwars doorheen. Die neo-nazi’s riepen dat ik een vuile kut-Marokkaan was en ik dacht nog: ken je alloch toon, ik kom van Curasao. Het regende, met hun paraplu’s sloegen de skinheads me van mijn fiets af. Ik lag op de grond en een ventje van een jaar of negen dat met z’n moeder meeliep wilde me helpen, impulsief. ‘Nee,’ siste zijn moe der, ‘doorlopen!’ Dat een kind die dag van zijn moeder leerde dat ik het niet waard was om van de grond op te rapen, dat heeft me echt diep geraakt.’ ‘Er is inderdaad ook een andere kant, want ik ben geen activist of zo. Vind ik ook heel vermoeiend, dat je van jezelf de hele dag iets, of een groep mensen, moet activeren. Ik loop nergens voor weg, maar ik pak net als bij het opvoeden problemen liever aan op het moment dat ze zich voordoen. En dan het liefste met een positieve inslag. Samen met Cornaid Maas heb ik voor zijn programma Volle zalen een plantage hier op het eiland bezocht waar mijn voorouders moesten werken, als tot slaaf gemaakten. Cornaid vroeg of ik daar niet boos over was. Maar wat heb ik daaraan, om daar nu boos over te zijn? Moet ik dan boos op jou zijn, als witte man, omdat jouw voorouders daar misschien wel een aandeel in hebben gehad? Liever kijk ik naar hoe het nu is. Als je mij nu iets aandoet, dan laat ik van me horen. Ik wil mij niet laten raken in mijn diepste kern, dat zal ik niet toelaten. Maar alles in het hier en nu. Dus wat ik bedoel is: ja, er wordt veel gedis crimineerd, absoluut. Maar in hoeverre je toelaat dat het je raakt, daar ga je zelf over. Iets anders is institutioneel racisme, daar moet je wél activistisch tegen optreden. Want dat raakt groepen die zich niet kunnen verweren.’ HAAR BLIK DWAALT over de tuin. Straks, als de fotograaf zich meldt, poseert ze misschien wel bij de mangoboom. Als de wolken weg blijven is het licht daar aan het einde van de middag op z’n mooist. ‘Hier heb ik m’n rust gevonden, hier durf ik alles aan. Dat merk ik bij het werken aan de theatervoorstelling, mijn persoonlijkste ooit. En voor mij ook uitdagend: ik wil er echt een breed publiek mee plezieren. Jong, oud, de hardcore fans van klassieke muziek, maar ook het publiek dat mij kent uit het pro gramma Beste zangers. Volgens mij heb ik er een goede formule voor gevonden, door allerlei stijlen te combineren. Zelfs door het gebruik van stand-upcomedy. Veel bezoekers zeggen na afloop dat ze niet wisten dat ik zo grap pig was. Nou, ik wist het wel.’ ■M'A Dit wil je voorkomen voor je eigen kinderen. Toch wasje aanvankelijke antwoord op mijn vraag over het maatschappelijke klimaat ‘ja en nee’. ■kSv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 97