Ledlamp biedt nu voor alle soorten verlichting een goed alternatief 22 Het staat prominent op nummer 1 in praktisch elke besparingslijst: vervang je oude lampen door ledlampen. En inderdaad, wat led je? Vergeet daarbij vooral niet de schuur of de zolder te checken. Sensor Steeds goedkoper Sfeer met filament-led Dedagen dat het schijnsel van een ledlamp synoniem was voor kil en koud liggen ver achter ons e gloeilamp zong het meer dan een eeuw uit, maar trof uiteindelijk hetzelfde lot als de fax en de beeldbuis: inge haald door de techniek, ver bannen naar het museum van technolo gische oudheden. Het licht van dat ou derwetse peertje ging tien jaar geleden definitief uit, met dank aan Europese regelgeving. Het klinkende argument was dat de overstap van de gloeilamp naar een milieuvriendelijker alternatief als led binnen de EU een elektriciteits- besparing zou opleveren die vergelijk baar is met het jaarlijkse stroomver bruik van Nederland en België. Want ja, van de vaste post ‘gas, water, licht’ in het huishoudboekje ging het leeuwendeel op aan dat laatste. De boosdoener was de ongelooflijke ineffi ciëntie van de lamp, die maar 5 tot 10 procent van de stroom in licht omzet. De rest ging op aan warmte. Zo’n lamp werd dus letterlijk en figuur lijk gloeiend heet. met de komst van lampen die als een kameleon van kleur kunnen verschieten, waarbij Philips met de Hue-lijn dik tien jaar geleden een echte pionier was. Inmiddels zijn er veel meer en ook goedkopere alternatieven op de markt, maar een Hue steekt qua betrouwbaar heid, reactiesnelheid en mogelijkheden met kop en schouders boven de concur rentie uit. Dat verschil zie je ook terug in het prijskaartje. De goedkoopste kleuren-Hue (White Color Ambi ance) kost zes tientjes, twee keer zo duur als de versie die zich tot wit en geel licht beperkt. Een slimme kleuren- lamp van Xiaomi is 23 euro en bij de Ikea scoor je een regenboog-Tradfri voor 15 euro. Om de lampen kleur te laten be kennen, heb je wel een app en meestal ook een speciale hub nodig. Als dergelijke ‘slimme’ lampen uitstaan, verbruiken ze nog steeds een beetje stroom, om bijvoorbeeld de chip voor draadloze communicatie te voeden die stand-by blijft staan. Veel stroom trek ken de slimme lampen in ruststand niet, zo rond de halve watt. Maar als je echt naar nul wil, zit er maar een ding op: de lichtschakelaar omhalen. Een andere manier om het energie verbruik terug te schroeven is om ze sowieso niet te laten branden als niemand in de buurt is. Voor ver geetachtige huisgenoten die dat kunstje maar niet leren, kan een bewegingssensor handig zijn. Koppel die aan de slimme lamp en laat die automatisch doven als na een bepaalde tijd geen beweging meer geregistreerd wordt. Nog vernuftiger is de toepas sing die WiZ onlangs lanceerde. Dit budgetzusje van Hue komt uit dezelfde stal (Signify, zoals de Philips-lichtdivisie tegen woordig heet), maar WiZ-lampen werken net even anders en verei sen geen hub. Na een recente up date leerden de lampen een nieuw kunstje dat spacesense heet. Daardoor krijgen de lampen een dubbelfunctie als bewegingsdetector. Wel moeten mini maal twee WiZ-lampen in een ruimte aanwezig zijn, waarbij er een als zender functioneert die peilt of er minieme verstoringen in het wifisignaal optre den. Dat gebeurt op het moment dat je bijvoorbeeld de kamer in- of uitgaat. Het instellen is in een handomdraai ge piept, het effect is echt magisch. Boven dien kun je in de app, die ook keurig het stroomverbruik in realtime bijhoudt, de gevoeligheid van de spacesense instel len, zodat Fikkie of Garfield niet con tinu met het licht aan het spelen zijn als de baasjes niet in de buurt zijn. Dit is nu innovatie waarvan je mag hopen dat die ook snel bij concurrenten opduikt. En speciaal voor iedereen die ondanks al die sterke staaltjes techniek nog steeds verlangt naar de gezelligheid van de gloeilamp, zijn er sinds een paar jaar zogenoemde filament-leds te koop (zie foto). Slimme lampen die ogen als de draadpeertjes van weleer, maar dan zui nig en duurzaam. Het is dat er al een historisch tijdperk is dat de Verlichting is gedoopt, want anders... In een gewone winkel zul je nu tevergeefs zoeken naar gloei lampen. Óf halogeenlampen, die stiekem ook gewoon gloei lampen zijn, dus ook stroom- vreters. Nostalgisch ingestelde romantici kunnen nog terecht bij specialistische webshops zo als gloeilampgoedkoop.nl, dank zij een maas in de wet die het verkopen van bestaande voorra den toestaat. Ze zijn dan wel een dief van de ei gen portemonnee, want die website- naam is flauwekul. Ledlampen waren ooit aan de prijs, maar tegenwoordig tik je al vanaf anderhalve euro een exem plaar op de kop. Dat is misschien nog steeds ietsje duurder dan de oude gloeilamp, maar een ledlamp gaat vijftien keer langer mee. En de grootste besparing zit hem dus in het ver- bruik, want een led lamp is bijna tien keer zuiniger. Bovendien bieden ze nu in alle vormen en sferen een alternatief voor andere lampen, zelfs voor die TL-balk in de schuur. Bij een check in eigen huis bleek de plafonnière op de logeerkamer nog een door de vorige bewoner ingedraaide gloeilamp te herbergen. Dat is de reden waarom instanties als Milieu Centraal adviseren je woning nog eens zorgvul dig door te lopen, en daarbij niet de schuur, zolder of garage te vergeten. Dat oude 60 Watt-peertje zou je met de hui dige stroomtarieven per week meer dan 4 euro kosten; de vervangende ledlamp levert dezelfde hoeveelheid licht voor slechts 54 cent. Op de verpakking staat de omrekenfactor vermeldt, in dit geval 8W 60W. Andere interes sante termen die je op het doosje treft, zijn de lichtop brengst, uitgedrukt in Lumen, en de kleurtemperatuur, uitgedrukt in Kelvin. Hoe lager die laatste waarde, des te warmer de kleur. 1000 Kelvin geeft een goudgeel schijnsel, 10.000 Kelvin oogt behoorlijk klinisch. De dagen dat het schijnsel van een ledlamp synoniem was voor kil en koud liggen gelukkig ver achter ons. Zeker ANTON DAMEN co LU W 1 O o Opge edZijn alle lampen vervangen? ZATERDAG 11 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 70