Wat zegt de wetenschap wakker schudden Kan het ‘geluksstofje’ dopamine een psychose veroorzaken? a Er is een duidelijk verband met drugsgebruik, vooral cannabis 1 15 Steeds meer moderne techniek ingezet Z" Of bestel 'm in de webshop Van brein tot byte, van supernova tot super computer, New Scientist houdt u up-to-date met de spannendste verhalen uit de wetenschap. Nu verkrijgbaar in uw boekhandel Van bijvoorbeeld eten, sporten en seks krijgen we een fijn gevoel. Onze hersenen maken dan dopamine aan. Maar dat ‘geluksstofje’ heeft een schaduwzijde: het speelt ook een rol bij het ontstaan van psychoses. ‘segmenteren’, om van fossielen vele gelijke deeltjes achter elkaar in kaart te brengen. Dat gaat ten koste van veldwerk. Gelukkig kan ik een opgraving in Winterswijk begeleiden en ik ga weer naar North Dakota.” Zijn er meer hotspots in de ‘jacht’ op fossielen? „In vulkani sche gebieden en gesteenten als graniet heb je niets te zoeken. Maar in sedimentaire gesteenten, van China, Engeland, Egypte, Ma rokko, Zuid-Afrika tot Australië en Zuid-Amerika kun je fossielen vinden. Ook in Nederland. In de 245 miljoen jaar oude kalklagen bij Winterswijk. In het 66 miljoen jaar oude kalksteen bij Maastricht. Daar werd een mosasaurus, een zeereptiel uit de krijtperiode ge vonden. In Winterswijk een no- thosaurus, een reptiel met grote kaakgewrichten, zoals bij een kro kodil. Ik zoek zelf graag op de Maasvlakte. Dat is een hob- byplekje van me.” Overigens zijn de vondsten niet per se het gevolg van diep graafwerk. Fossielen kun nen ook dicht aan de oppervlakte worden aangetroffen. bijvoorbeeld nog lang last van ver minderde interesse in sociale acti viteiten.” Psychoses hebben dus te maken met dopamine, maar wat mensen geestelijk aankunnen, verschilt per persoon. Daarom speelt geneti sche aanleg in ieder geval een rol: „Bij sommige mensen zitten psy chische problemen in de familie”, zegt Gangadin. „Maar ook een trauma in je jeugd kan je kans op een psychose vergroten. Of een periode van slecht slapen, of van heel veel stress. Ook is er een dui delijk verband met drugsgebruik, met name met cannabis.” Door goede behandeling kun nen psychotische symptomen ver dwijnen. Toch blijft het voor 80 procent van de patiënten niet bij één psychose. Ook blijft een deel van hen last houden van psychoti sche klachten. Zij zullen daar op hun eigen manier mee moeten le ren leven. „Mensen kunnen bij voorbeeld werk zoeken dat minder stress oplevert. Ofin therapie blij ven om trauma’s te verwerken. Medicatie kan ook goed helpen. Door de juiste hulp en aanpassin gen in je leven kun je op je eigen manier tóch zo goed mogelijk her stellen.” Donkere huid Vorige week wees onderzoek uit dat de oer-Nederlander zwart was. Belangrijk? During lacht om ‘de grote gevoeligheid van mensen voor kleur’. „Het is heel simpel. Als een zoogdier, ook de mens, met donkere huid ergens gaat wo nen waar minder licht is, dan wordt hij lichter om voldoende vi tamine D te kunnen produceren. Rond de evenaar volstond een donkere huid, maar die werd lich ter toen onze voorouders naar het niet zo zonrijke noorden trokken.” Ondanks alle drukte werkt Me lanie During ook aan een boek: De laatste lente van de dinosauriërs. „Dat is zo goed als klaar. Iedereen kan het lezen. Ik vertel hoe je een fossiel wordt. Mensen besffen niet hoe zeldzaam het eigenlijk is dat iets fossiliseert. Ik kijk door de ogen van de eerste mensen naar dinosauriërs, beschrijf hoe het was om op die laatste fatale dag een dinsosaurier te zijn.” k k k opamine is een van de vele stofjes die actief zijn UKfr in je hersenen,” vertelt hersenwetenschapper Shiral Gangadin (UMC Groningen). „Al die stofjes zijn meestal met elkaar in balans. Maar als om wat voor re den dan ook die balans ernstig wordt verstoord, kan een psychose ontstaan.” Tijdens een psychose heb je re latief veel dopamine in het cen trale deel van je hersenen. Daar door verwerk je prikkels en infor matie zodanig dat je de grip op de werkelijkheid kwijtraakt. „Je hebt last van hallucinaties of van waanideeën, of je gaat chaotisch gedrag vertonen. Je gaat bijvoor beeld de lampen in je huis inpak ken omdat je denkt dat er afluis terapparatuur in zit.” Maar tijdens een psychose is ook aan de voorkant van je hersenen de dopaminebalans verstoord. Daardoor kun je je bijvoorbeeld vlak en lusteloos voelen. Als je in een psychose terecht komt, kan opname in een kliniek vaak helpen. Gangadin: „Op zo’n plek kun je een aantal van de fac toren waardoor die psychose is veroorzaakt, verminderen. Je er vaart er bijvoorbeeld minder stress. Verder is er antipsychoti- sche medicatie. Dat zijn vaak dopamineremmers, waarmee je de balans van dat stofje kunt herstel len.” Maar deze middelen helpen niet tegen alle symptomen van een psychose, vertelt Gangadin. „Mensen houden na een psychose UNIVERSITEIT j HOE EENRW0U0W-® €9,95 .NewSöertsV fossielen FOTO GETTY IMAGES TUURVERDONCK Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NCWSCiCfltiSt De laatste veertig jaar heeft de pale ontologie belang rijke sprongen ge maakt. Zij werkt met allerlei mo derne technieken. Paleontologen wer ken samen met ex perts op het gebied van onder meer fo rensische recon structie, aërodyna mica en met milieu- en klimaatweten- schappers. Satellieten worden gebruikt voor on derzoek van het aardoppervlak. Sinds de jaren 80 kan een beroep worden gedaan op moleculaire biolo gie, met dna-onder- zoek. Een andere belangrijke informa tiebron is compu tertomografie (CT- scan), die driedi mensionale rönt- genbeelden oplevert van fos siele organismen in gesteenten. Mo derne technologie leidt er niet toe dat het traditionele on derzoek naar bot ten en tanden ver loren gaat. Integen deel. Dna gaat im mers geleidelijk met de tijd verloren en dit genetische materiaal geeft ook niet veel informatie over de vormen, omgevingen en ma nieren van leven van dieren. Kijk op de site bij /wetenschap en met UBH> Een pterosaurus-skelet wordt in elkaar gezet in een mu seum in het Duitse Denkendorf, fotogetty images Irl VAN NEDERLAND GO ZATERDAG 11 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 63