Paleontoloog wil mensen sO 'V- 14 Melanie During (33) is paleontoloog. Met behulp van moderne technologie onderzoekt zij fossielen van dinosauriërs en ander oeroud leven. Ze vindt informatie van miljoenen jaren geleden. „Maar wél belangrijk voor onze toekomst”, zegt de Nederlandse wetenschapper. ‘Ik heb zelf scoliose, misschien vandaar die interesse in skeletten’ ‘W* HANS VAN ZON wij mensen zijn ook niet veilig aan de top van de voedselketen. Ik draag bij aan meer inzicht in mas- sa-uitstervingen. Hoe je de kans op overleving kunt vergroten door je aan te passen”, betoogt de pale ontoloog. „Ik wil mensen wakker schudden. Het gaat om onze kin deren. Mijn kind is 2 en die gaat de desastreuze effecten van deze kli maatverandering echt voelen. We moeten ons aanpassen, zo niet, vergeet het dan maar. Het treft heel de -wereld. Op de ene dag sla pen kinderen in Pakistan op de da ken omdat het daar het koelst is. Op de andere dag spoelt een half dorp weg doordat er weer een glet sjer in de Himalaya is gesmolten.” De liefde voor de fossielen van During kwam snel. Zij verzamelde als kind al schelpjes en haaientan- den. „Toen ik aardwetenschappen ging studeren, begon ik al die uit gestorven dieren met een ruggen graat pas echt interessant te vin den. Ik lijd zelf aan scoliose (ver kromming van de wervelkolom, red). Misschien heb ik daarom be langstelling voor skeletten.” Denk niet dat de paleontoloog altijd in de grond zit te wroeten. During: „70 procent van mijn tijd zit ik achter de computer. Om te Groeiringen Bovendien leverden de groeilijn- tjes in de versteende botten van de vissen belangrijke informatie op. Die lijntjes zijn als groeiringen van bomen. De laatste lijn mar keerde de eerste botgroei na de winter. „In de lente dus”, zegt Du ring, die als onderzoeker verbon den is aan de universiteit van Uppsala in Zweden, maar binnen kort naar Nederland terugkeert. „Mijn partner -wordt conservator bij Natuurmuseum Fryslan. Dat komt mij ook goed uit. Mijn promotieonderzoek richt zich op het tijdperk waarin de aarde de overgang van vissen naar landdieren be leefde. Zo’n 360 miljoen jaar geleden. Ik zou daar voor onderzoek gaan doen in Rusland. Door de oorlog in Oekraïne is dat in de soep gelopen. Ik ga nu een jaar aan de VU in Amster dam isotopenonderzoek doen van fossielen, analyse van de chemische compositie. Daarmee kan ik bijvoorbeeld de snelheid van de groei van een dier meten. De Russische fossielen komen la ter weer aan de beurt. Poetin heeft niet het eeuwige leven.” Welk ander raadsel ziet de pale ontoloog graag opgelost? „Ik zou willen weten wie de voorouder is van de pterosauriër, het eerste ge wervelde dier dat kon vliegen. Met dat enorme hoofd en dat kleine lijfje. Pterosauriërs hebben met de dinosauriërs, krokodillen en zeereptielen dezelfde voorouder, maar we weten niet wie dat zijn. „Ik wil ook proberen te achter halen op welk dagdeel die astero- ide 66 miljoen jaar geleden in sloeg. Voorwaarde is dat ik in North Dakota de massa’s schelpdiertjes vind die toen bij de inslag plots dood gin gen. Dat is zoeken naar een speld in een gigantische hooiberg, maar aan de hand 1 van die schelpjes kom ik - meer te weten over de getij- e^| den omdat ze die kunnen vastleggen. Daardoor krijg je een beeld van het laatste moment van de laatste dag. Dat meetje met behulp van lasers, scans en röntgenstra ling. Je zoekt op minuscuul niveau naar elementen als koolstof en zuurstof. Maar verwacht geen exact tijdstip, bijvoorbeeld 15.11 uur, als ik iets vind. In de ochtend, of de middag, dat vind ik al stellig genoeg.” During hecht grote waarde aan het onderzoek van fossielen. Pale ontologie is geen ver-van-ons- bedshow. „Als je kennis vergaart over de geschiedenis van het le ven, over hoe sommige levensvor men wel overleven en anderen niet, hoe sommige levensvormen zich wel aanpassen aan gewijzigde omstandigheden, dan is dat infor matie voor onze toekomst. We maken ons druk om het uitsterven van de panda en de ijsbeer, maar t’-*" J n elk fossiel, een versteend |B overblijfsel van dieren en ■‘I ilanten uit een oeroud leven, zit een verhaal. Het is aan een H bijzondere wetenschap, de paleontologie, om al die verhalen te ontrafelen. Hoe oud waren de gefossiliseerde dieren? Wat aten dinosauriërs als de Tyrannosaurus rex, ook wel T-rex genoemd? Op een van de vele vragen gaf paleontoloog Melanie During vo rig jaar antwoord. Met collega’s kwam de hoofdonderzoeker tot een conclusie die heel de wereld overging. Het was lente toen de as teroïde die 66 miljoen jaar geleden de dinosauriërs deed uitsterven, een enorme krater sloeg in het noordelijk halfrond. Juist op een moment dat de dinosauriërs door hun voedselvoorraden heen waren en de vegetatie in bloei stond. Een situatie die ertoe heeft bijgedragen dat de dinosauriërs zijn uitgestor ven en andere, minder kwetsbare dieren, konden overleven. Hoe During dat heeft vastge steld? Door botten te bestuderen van fossielen van vissen die zijn gevonden in een afzetting in de Amerikaanse staat North Dakota. Deze vissen waren binnen een uur na de inslag gestorven. „Dat weten we doordat er kleine bolletjes ge smolten glas in hun kieuwen zit ten”, aldus de wetenschapper. Ge steente dat bij de inslag werd op geworpen, smolt, stolde en re gende als glasbolletjes neer op aarde. r r ra ^>1- Ml WETENSCHAP Wie wil overleven, kijkt naar Melanie During: „Pa- leontologie is geen ver-van-ons-bed- show.” FOT© MARIEKE DE LORIJN Fossiel van een pterosauriër, het eer ste gewervelde dier dat kon vliegen. During wil uitzoeken wie zijn voor ouder is. FOTOGËTTYIMAÖÈS: A ZATERDAG 11 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 62