Onder politici bij euthanasie Schijngevechten in campagne zijn voorgerecht van echte ruzie i 1 i II II 13 Dingen eiset die er toch wel komen, i een beproefde Haagse truc ii Ii Elke week schrijft politiek verslaggever Hans van Soest over wat er speelt in Den Haag in Onder Politici. Deze week: Schaduwboksen in de verkiezingscampagne. daarna hebben we er uitvoerig over gesproken, dat was heel mooi en bijzonder.” Willemsen leeft al sinds haar diagnose van scan naar scan. Elke drie maanden bekijkt haar long arts de foto’s van haar longen. Soms meldt ze zichzelf als ze klachten heeft. Afgelopen decem ber moest ze helaas naar het zie kenhuis om een stent in te laten brengen in een bloedvat richting het hart. Want ja, haar situatie ver slechtert. Ze is steeds vaker licht in haar hoofd, moet het rustig aan doen. Maar dat zit niet in haar aard. Als mensen vragen waarom ze dan niet stopt met werken om meer tijd door te brengen met haar gezin, reageert ze doodnuchter. „Ik werk nog maar twee dagen. Mijn man is ook arts en heeft een baan, mijn kinderen gaan gewoon naar school. Die kunnen echt niet elke dag leuke dingen met mij doen.” erwijl de rest van Neder land woensdag naar de stembus gaat voor de Pro vinciale Staten, zijn regeringspar tijen die dag druk met iets anders. Die dag komt een ambtelijke com missie onder leiding van AFM- baas Laura van Geest met een rap port en aanbevelingen over wat er allemaal nog aan extra’s moet ge beuren om de klimaatdoelen te halen die het kabinet zichzelf heeft gesteld. Dat rapport kan de verhoudin gen in de regeringscoalitie verder onder druk zetten. In het regeer akkoord zijn al vergaande maatre gelen afgesproken om de CO2-uit- stoot in ons land terug te dringen. Maar die zijn nog niet genoeg om in 2030 de uitstoot met de afge sproken 55 procent te hebben te ruggebracht. Het streven is zelfs 60 procent. Dat er meer moet ge beuren, daarover zijn regerings partijen het eens. Maar hoeveel is nodig? En hoe dan? Daarover moe ten pijnlijke keuzes worden ge maakt. Hogere lasten voor bedrij ven? Autorijden ontmoedigen? Daar denken de vier heel verschil lend over. Ondertussen houden de coali tiegenoten elkaar deze verkie zingscampagne heel. Vooral de verschillen met de oppositie wor den benadrukt en niet die tussen elkaar. Overigens doen oppositie partijen daar maar wat graag aan mee. Die willen benadrukken dat een stem op hen verandering brengt. Maar wie goed luistert, hoort dat ze ook een deurtje open laten om straks gewoon met het kabinet samen te werken als het op zoek moet naar meerderheden. Neem GroenLinks en PvdA. De twee roepen dat ze de grootste kunnen worden in de Eerste Ka mer en zo het beleid naar hun hand kunnen zetten. Maar ze zijn nü, samen opgeteld, al de grootste in de senaat en in de peilingen staan ze op verlies. Deze week eis ten ze een aanpassing van het re geerakkoord om de klimaatplan- nen te halen. Maar dat is helemaal niet zo’n harde eis, want de coali tie heeft niet voor niets Van Geest al besteld. De onderhandelingen over min der migranten zijn volgens bron nen uit het kabinet ‘op de lange baan geschoven’. De vier komen er niet uit. De hoop is nu dat het Rutte lukt in Europa afspraken te maken over migratie, zoals een nieuw soort Turkijedeal met Noord-Afrikaanse landen, waar hij deze week nog voor naar Rome ging. Dat zou de coalitie ook red den, want afspraken maken over het aanscherpen van de Neder landse regelgeving lukt voorals nog niet. Of neem de onderhandelingen over de begroting voor volgend jaar. Vooralsnog vloeit er genoeg geld in de schatkist om alle wen sen te betalen, maar het CPB waarschuwt dat de overheidsfi nanciën op langere termijn onder druk staan. D66 stemde deze week tegen de zin van vooral de VVD mee met een motie van de opposi tie dat eerst gekeken moet worden naar hogere belastingen in plaats van naar bezuinigingen. Bucketlist Bovendien: doodgaan went ook. De jaren dat ze zich dankzij medi catie goed voelde, stond ze heus niet elk moment van de dag stil bij haar sterfelijkheid. Intussen heeft ze alle reisbestemmingen die nog op haar bucketlist stonden met haar gezin bezocht: de Seychellen, Korea, en onlangs nog Thailand. „Ik leef langer dan gedacht, dus ik moet nieuwe doelen bedenken”, zegt ze lachend. Wat ze heel, heel erg hoopt, is dat ze haar kinderen (12 en 15 jaar) nog wat groter mag zien worden. Ze wil het hun niet aandoen dood te gaan terwijl zij nog in de puber teit zitten. Liever daarna, en dan bij voorkeur als hun moeder enigs zins op de hoogte is van wat ze la ter zullen worden. „Maar goed, ik zal er nooit klaar voor zijn.” Lloe ziek ze zelf moet zijn voor ze een arts vraagt haar einde in gang te zetten, daar doet ze liever geen uitspraken over. Dat hebben haar patiënten haar wel geleerd. Grenzen zijn er om op te rekken. Stel dat een van haar kinderen bin nen afzienbare tijd een diplo- ma-uitreiking heeft terwijl zij juist steeds meer pijn krijgt, dan kan dat een reden zijn om nog even vol te houden. „Dan ga ik niet zeggen: ja maar mama knijpt er nu tussenuit.” Als ze er maar op kan vertrouwen dat de arts in kwestie weet wat ze wil en ze haar wensen elk moment nog kan bij stellen. Of haar ziekte haar een betere huisarts heeft gemaakt? Dat durft ze niet te zeggen. Een andere arts, dat zeker. Eentje die gerust haar tranen laat zien en onbeschaamd levensliederen meezingt aan het bed van een patiënt. „Maar het is wel lullig dat je daar eerst long kanker voor moet krijgen.” Kamerleden hopen dat het rap port van Van Geest meevalt en dat er niet heel veel ex tra’s nodig is. Maar of dat zo is? Sommige betrokkenen voorspellen dat er bijvoor beeld nog een forse extra in spanning van de land bouw moet worden gevraagd vóór 2030. Dat kan er ook nog 1 wel bij naast alle k geruzie over die deadline in het B stikstofdossier. V Een coalitiebron r moest er van zuchten deze week: de cam pagne die nu wordt gevoerd is niet meer dan het voorgerecht van een voorjaar vol échte ruzie. Dingen eisen waarvan je vooraf weet dat ze er toch wel komen, is een beproefde I-Iaagse truc. Zo ei sen GroenLinks en PvdA ook min der ‘fossiele subsidies voor vervui lende bedrijven’. Maar in het re geerakkoord staat al dat de glas tuinbouw vanaf 2025 geen ver laagde energiebelasting meer krijgt. En dat de vrijstelling van de energiebelasting vervalt voor ‘me tallurgische procédés’ (alumini umsmelters en staalfabrieken). Ook de woorden van BBB-leider Caroline van der Plas lijken harder dan ze zijn. In De Telegraaf zette ze zich af tegen premier Rutte. Zij ‘werkt niet met de WD samen zolang hij er nog zit’. Om dat later via Twitter af te zwakken. BBB wil na de Statenverkiezingen best met de WD onderhandelen over nieuwe provinciebesturen. Dit soort schaduwboksen leidt fijn af van de proble men in de coalitie zelf. Want soepel loopt het niet nu het regeerakkoord keer op keer moet worden aange vuld met nieuwe afspraken. nu écht’ FOTO ANP De documentaire Dying to live wordt donderdag 16 maart om 22.18 uur uitgezonden op NPO 2. En dan is er dus het klimaat. 6 GO ZATERDAG 11 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 61