Arts Mirjam Willemsen is ongeneeslijk ziek en helpt mensen w 12 Ik heb zelf mijn eigen longarts gevraagd, hij wist niet eens dat hij ook bevoegd was’ Mirjam Willemsen is ongeneeslijk ziek, maar werkt nog altijd als huisarts. Ze richt zich met name op patiënten in de laatste levensfase. „Veel artsen draaien om dat woord dood’ heen. Maar je kunt beter duidelijk zijn.” L Direct in Heerlen. Veel zieke patiënten kent ze al jaren en bezoekt ze thuis. Als arts is ze zeer direct: wanneer mensen niet meer beter worden, vertelt ze onomwonden dat ze zullen doodgaan. „Veel art sen draaien om dat woord ‘dood’ heen omdat ze hun patiënten de hoop niet willen ontnemen. Maar je kunt beter duidelijk zijn, dat waarderen mensen. Als het hoge woord eruit is, kun je je richten op wat iemand nog wil in het leven.” Ze heeft zelf ervaren hoe be langrijk het is dat een dokter je vraagt naar je wensen. Wil je gere animeerd worden als je een hart stilstand zou krijgen? Wil je aan de beademing? „Ikzelf wil dat dus niet. Maar daar heb ik mijn eigen longarts echt van moeten overtui gen. Ik weet dat ik slechter uit een reanimatie kom dan ik erin ga. En als ik aan de beademing moet, is dat niet voor niets. Dan betekent dat dat ik heel ziek ben. Dat ik daarna niet meer zal kunnen wer ken. Wat ga ik dan doen, mijn tijd uitzitten? Dood ga ik toch. Dus heb ik op papier laten zetten dat ik niet gereanimeerd wil worden als Als ervaringsdeskundige geeft Sedatie Vaak moet ze haar patiënten uit leggen wat het verschil is tussen palliatieve sedatie en euthanasie. Veel mensen weten dat niet. Bij het eerste worden terminale pati ënten in slaap gebracht als ze hef tige pijnklachten of andere symp tomen hebben die met medicijnen niet zijn te bestrijden en duidelijk is dat ze binnen enkele dagen zul len overlijden; dat gebeurt zo’n 34.000 keer per jaar in Nederland. De patiënt sterft uiteindelijk een natuurlijke dood. Bij euthanasie brengt de arts een dodelijk middel in op een door de patiënt gekozen moment (7666 gevallen in 2021). Doel van beide: het lijden zo veel mogelijk beperken. Maar het is es sentieel dat mensen bijtijds na denken over wat ze willen, aldus Willemsen. „Liefst niet pas als een crisis zich aandient.” Mirjam Willemsen schrikt niet terug voor een euthanasieverzoek, waar collega’s daar nog weleens huiverig voor zijn. „Ik zeg niet dat ik het leuk vind, maar het is fijn om te mogen doen omdat ik men sen daar echt mee help. Het zijn intieme momenten, vaak met fa milie of geliefden dichtbij. Het is echt waardevol als zo’n afscheid goed verloopt.” Natuurlijk ziet ze zichzelf in ge dachten weleens in zo’n bed lig gen als ze een dodelijke injectie toedient. En heeft ze al duizend keer bedacht hoe haar eigen einde eruit zou moeten zien. Bij voor keur is de arts die haar euthanasie uitvoert een bekende. „Ik heb mijn longarts gevraagd, we kennen el kaar al negen jaar. Hij wist niet dat ziekenhuisartsen hier ook toe be voegd zijn, maar dat is dus zo. Laatst is hij een keer met mij mee gegaan naar een euthanasie, disch vlak. Zo was er een termi nale vrouw die graag nog naar een concert wilde van Sieneke. Wil lemsen kende de zangeres niet en ging ter plekke googelen. Ze checkte de optredens van de zan geres (‘genre levenslied’) zodat de zieke vrouw misschien met een wensambulance naar een show zou kunnen. „Uiteindelijk is het niet meer gelukt omdat de concer ten te ver weg waren, maar het gaat erom dat je meedenkt. Als ie mand nog graag naar zijn favoriete restaurant wil maar daar te zwak voor is, bel ik om te vragen of ze het eten thuis willen serveren.” ze bijscholingen en lezingen aan artsen over hoe om te gaan met mensen in hun laatste levensfase. En ze werd meer dan twee jaar ge volgd voor de documentaire Dying to live, donderdag op NPO 2. Met haar patiënten praat ze al even open over de weg naar de dood. Hun onzekerheid over het verloop van een ziekte, de ‘hoe lang heb ik nog’-vraag en de angst voor het lijden kent ze als geen an der. „Vroeger dacht ik dat ik mijn patiënten begreep. Nu ik zelf ziek ben, weet ik dat dat niet zo was. Nu pas snap ik echt wat ze voelen. Een man zei deze week tegen me: Willemsen werkt in een volkswijk ik ben een handgranaat waar ie mand elk moment het pinnetje uit kan trekken. Ja, precies zo is het, kon ik beamen. En ik zeg dan ook dat ik die onzekerheid net zo vre selijk vind.” Ze wil patiënten zo veel moge lijk bij staan in het realiseren van hun wensen. Niet alleen op me- e had niet gedacht dat ze er nu nog zou zijn. Dat ze als huisarts on- langs haar 31ste eutha- nasie zou uitvoeren. Dat ze zo veel patiënten uit haar praktijk zou overleven. Mirjam Willemsen (48) kreeg negen jaar geleden te horen dat ze longkanker had, en in 2019 dat ze niet meer beter kon worden. Die laatste boodschap was natuurlijk rampzalig. Willemsen heeft een man en twee kinderen, een rijk so ciaal leven, de drang om de hele wereld nog te zien en een baan waar ze elke dag blij van wordt. De gedachte dat alles binnen afzien bare tijd zou ophouden, ging er bij de Limburgse huisarts niet in. „Maar ik ben er dus nog”, zegt ze op een zonnige vrijdagochtend in maart. En als ze ooit doodgaat, heeft ze in elk geval nog onnoeme- er iets met me zou gebeuren, lijk veel patiënten kunnen helpen. Neem dat getal van 31.31 keer euthanasie uitvoeren op verzoek van een patiënt is veel voor een huisarts. „De meeste collega’s ha len dat niet”, zegt Willemsen. Dat hoge cijfer is geen toeval. Al voor ze ongeneeslijk ziek werd, had ze veel oog voor patiënten in hun laatste levensfase. Sinds ze zichzelf in dat rijtje kan scharen, besteedt ze nog meer aandacht aan deze doelgroep. En patiënten die niet meer beter worden, vragen gericht naar haar. 31 keer euthanasie bete kent dat ze 31 keer iemands aller laatste wens inwilligde. „Toen ik wist dat ik ongeneeslijk ziek was, heb ik mijn huisartsen praktijk opgegeven. Maar ik ben wel twee dagen per week blijven werken. Juist omdat ik zo’n heer lijke baan heb. Ik houd van het contact met mensen. Geloof me, ik ken genoeg lotgenoten die te ziek zijn om te werken en weinig an ders meer kunnen dan vanuit hun huiskamer naar de vogeltjes kij ken. Dat is heel eenzaam. Het be lang van een baan, midden in het leven staan, wordt echt onder schat.” i „11 Ik begrijp m’n patiënten ANNEMARIE HAVERKAMP Mirjam Willemsen werkt nog twee dagen per week. „Mijn man en kinderen kunnen echt niet elke dag leuke dingen met me doen.” foto marcel van hoorn ZATERDAG 11 MAART 2023 GO U vf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 60