I 5 1 Steun Voor mij is het altijd duidelijk geweest dat misbruik iets afschuwelijks is De haatcampagne gaat onverminderd voort. Lammers blijft weg van alle nieuwsberich ten en reacties. Zijn eigen kanalen op sociale media zijn afgesloten. „Dat is jammer, want ik heb ook veel lieve reacties gehad.” Boekwinkels en bibliotheken presenteren prominent zijn werk, collega’s spreken openlijk hun steun uit - soms met nieuwe bedreigingen tot gevolg -, de vraag naar zijn boeken is gestegen en de herdruk van zijn dichtbundel Ik denk dat ik ontvoerd ben staat al drie weken in de Bestseller 6o. „Er is veel liefde nodig om de haat te doen vergeten, maar die steun heeft mij veel gedaan. Ik ben vooral de mensen dankbaar die mijn werk niet kenden, maar het hierdoor zijn gaan le zen en toen pas een oordeel hebben ge vormd.” Lammers is net terug van een reis van vier weken met zijn vriend naar Zuid-Afrika. Hij is niet gevlucht en zat ook niet ondergedo ken, zegt hij. „Deze vakantie stond al ge pland. Ik heb getwijfeld of ik wel moest gaan. Achteraf is het beter geweest om af stand te nemen. Ik heb mijn telefoon uitge zet. Het was moeilijk om te genieten, want de dingen die ik heb gezien en gelezen, krijg ik nog niet uit mijn hoofd.” Alle lezingen in de komende weken heeft Lammers om veiligheidsredenen afgezegd. Het liefst zou hij nu als ‘stoere schrijver’ wil len zeggen dat hij alweer druk aan het schrijven is. „Dat zou niet helemaal de waar heid zijn. Wat ik heb meegemaakt, wil ik nooit meer meemaken”, zegt hij. „Alles verwerken heeft tijd nodig. Ik hoop vooral dat alles snel weer normaal wordt en dat de vrijheid en zorgeloosheid weer terug komen. Ik ben het gelukkigst als ik in een huisje op de hei verhalen kan schrijven. Ik weet zeker dat er een moment komt dat ik daar weer heen ga, dit achter me heb gelaten en in alle rust kan schrijven.” 19 1 lende gezinsvormen en over gevoelens. Over een gezin met twee moeders of een jongen die graag make-up draagt. Maar ook over scheiding, de dood, een brandweerkorps dat uit vrouwen bestaat en over een exotische kameel die op een oer-Hollandse boerderij komt wonen. De hetze kan het imago van Lammers als kinderboekenschrijver vertroebelen. Hoe wel hij op zijn website aparte secties voor ‘jeugd’ en ‘volwassenen’ heeft, blijkt nu dat de buitenwereld die twee niet altijd kan of wil scheiden. „Die twee staan los van elkaar”, vindt Lammers. „Jeugdboekenschrijvers weten als geen ander hoe ze voor verschillende leef- tijds- en doelgroepen moeten schrijven. Als ik op een school kom, lees ik geen thriller- verhaal over een moordenaar aan de kinde ren voor. En als ik door een krant wordt ge vraagd om een reportage te schrijven, lever ik ook niet het sprookje in dat ik net in groep 3 heb voorgelezen.” Oosterwolde. Het gezin is warm en open, maar gevoelens ontdekken is lastig als er niet veel over wordt gepraat of geschreven. „Ik was tien jaar toen ik voor het eerst verliefd werd op een jon gen. Dat was ontzettend fijn maar ook verwar rend en beklemmend. Ik dacht dat ik gek was, de enige in het hele dorp. Ik was niet het zorgeloze kind dat kon genieten van verliefde gevoelens.” Dat duurt tot op de middelbare school als hij uit de kamer van zijn zus het jeugdboek See you in Timboektoe van Carry Slee pikt. Daarin wordt een van de personages verliefd op zijn beste vriend. „Toen las ik voor het eerst over mezelf. Ik wist dat ik niet de enige was en dat ik ook geluk kig kan worden als jongen die op jongens valt. Dat was zo belangrijk voor mij. Die leeservaring wil ik andere kinderen ook geven.” Zijn verhalen en gedichten gaan daarom vaak over gender- en seksuele diversiteit, verschil- met kwade bedoelingen.” Het wrange is dat de discussie nu over mis bruik gaat, terwijl dat nooit een thema in zijn werk is. „Ik heb er jaren geleden één kort verhaal over geschreven. Verder speelt het geen enkele rol in mijn oeuvre.” Daarnaast vindt Lammers het lastig dat hij wordt aangevallen op een verhaal voor volwasse nen terwijl kinderliteratuur zijn hoofdvak is. „In mijn boeken wil ik kinderen laten zien hoe mooi en divers de wereld is. Ik wil ze helpen zichzelf te zijn en gelukkig te worden. Ieder kind moet rolmodellen hebben en zichzelf herkennen in de hoofdpersonages. Of het nou kinderen van kleur zijn, ze in een rolstoel zitten, geadopteerd zijn of zich niet thuis voelen in het hetero-hokje. In mijn jeugd heb ik die behoefte heel sterk ge voeld, maar ik miste dat in kinderboeken.” Lammers is opgegroeid in het Friese dorp I s; B Pim Lammers. FOTORENEEDEGROOT w. GO ZATERDAG 11 MAART 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 5