hulp aan Oekraïne, regent het bestellingen bij fabrikanten 11 ‘De bedragen die ze verdienen zijn astronomisch, bedrijven lachen zich dood’ Grootste wapenexporteurs Grootste wapenimporteurs I Trump Maar die trend is duidelijk omge bogen, zegt Slijper. En dat ge beurde al vóór de oorlog in Oekra- ine, zeker vanaf het moment waarop de toenmalige Ameri kaanse president Trump het niet meer accepteerde dat Navo-leden hun afspraken niet nakwamen. Wie niet minstens 2 procent van zijn bruto nationaal product aan defensie besteedde (en dat deed bijna niemand), hoefde niet meer bij de Verenigde Staten aan te kloppen als de nood aan de man kwam, dreigde Trump. Inmiddels hebben vrijwel alle Navo-landen hun defensiebudget opgeschroefd. Slijper snapt deels wel hoe het komt dat er nu zo met geld wordt gesmeten. „Dit is een soort strijd waar we ons in de Koude Oorlog op hebben voorbereid, maar die we eigenlijk nooit hebben gezien in Europa. Er wordt voor elke me ter gevochten. De focus ligt op grondtroepen, -materieel en raketinstallaties. Beide kanten lij den veel verliezen, en die moeten worden opgevuld. Kort gezegd: de westerse wapenindustrie draait op volle toeren. Het gaat met name om munitie. Iedere granaat die je afschiet, is weg.” Hij typeert de wapenbedrijven als een ‘bijzondere industrie’. Ze hebben een bijzonder type klant: de overheid, die vaak ook nog eens mede-eigenaar is. „En er is een beperkt aantal klanten, wat leidt tot grote winstmarges. Het gaat ook vaak om langere projec ten: het kopen van gevechtsvlieg tuigen is iets anders dan het ko pen van pennen. Het vraagt om een jarenlange relatie.” De ge sponsorde receptie van de Oekra ïense ambassade in Washington verbaast hem dan ook niets. Er zoekers. „Het heeft nooit iets op een vreedzame manier opgelost. En als een oorlog eenmaal is be gonnen, dan is het moeilijk hem te stoppen. Dat zou van tevoren de inzet moeten zijn van ieder een, ook in dit geval. Waarom is er niet meer moeite gedaan om Rus land en Oekraïne met elkaar om de tafel te krijgen? Waarom heeft de EU geen vredesgezant ge stuurd in plaats van mee te gaan in de oorlogsretoriek? Ik denk dat niemand de consequenties daar van goed heeft ingeschat.” Hetzelfde geldt voor een ander soort dreiging, die van kernwa pens, overigens een arsenaal dat in deze wapenwedloop nog geen rol speelt. De onderzoekers constate ren dat de invasie van Oekraïne en de massale wapenleveranties ‘het angstaanjagende vooruitzicht van een kernoorlog hebben doen ople ven’. Hun redenering: de Russi sche achterstand op defensiege bied doet het Kremlin sneller drei gen met kernwapens. was in de jaren 50 en 6o al sprake van het zogenaamde militair-in- dustriële complex (een bundeling van de belangen van de politiek, het leger en de wapenindustrie), zegt hij, ‘en dat is nog steeds zo, hoe je het ook wendt of keert’. „Veel mensen uit de industrie gaan de politiek in en omgekeerd. Dat is logisch, want het gaat om handige expertise. Maar het is ook belangenverstrengeling.” Onderzoekers van het Transna tional Institute (TNI) uit Amster dam slaan een veel hardere toon aan. In twee recente rapporten, Fanning the Flames (Het vuur aan wakkeren) en Smoke Screen (Rookgordijn), hekelen ze het ‘militarisme’ van de EU-landen en andere staten. Ook noemen ze de wapenindustrie de ‘enige win naar’ van de huidige situatie. De excuses van politici (vrijheid, vei ligheid, democratie) doen ze af als onzin. ‘Het Westen was al ex treem overbewapend’, schrijven ze. ‘Voor de invasie gaven de Navo-landen al zeventien keer meer uit aan defensie dan Rus land en vier keer meer dan China.’ Extra bewapening zou nodig zijn om Moskou af te schrikken, maar dat heeft dus niet echt geholpen, constateren ze zuur. Praten Het argument dat het lastig pra ten is met de Russen vindt ze on zin. „Er zijn toch gesprekken ge weest over de bezetting van de kerncentrale van Zaporizja en het hervatten van de graanleveran- ties? Wij denken dat deze oorlog voorkomen had kunnen worden, maar dat ze is doorgezet vanwege de druk en de machtige positie van de wapenindustrie. De bedra gen die worden verdiend zijn as tronomisch, die bedrijven lachen zich dood. Met de kosten van één enkele raket kan ik mijn hypo theek afbetalen.” TNI signaleert ook, en niet als enige, dat de bewapening niet stopt bij Oekraïne. Overal ter we reld nemen de budgetten voor wapens toe, van Oost-Europa (Po len geeft erg veel geld uit) tot aan China, Japan en Zuid-Korea. De Chinese leider Xi Jinping heeft de ambitie uitgesproken dat zijn le ger in 2035 helemaal gemoderni seerd moet zijn. Halverwege deze eeuw moet het zelfs van ‘wereld klasse’ zijn. China heeft nu al ’s werelds grootste militaire scheepswerf in huis. De president van Zuid-Korea wil dat zijn land zo snel mogelijk de vierde groot ste wapenexporteur wordt. Al die wapens kunnen voor eigen ge bruik zijn, wat volgens TNI ‘al erg genoeg is’, maar kijk eens naar het lijstje van grootafnemers. Dat zijn landen met een zekere ambitie: India, Qatar, Saoedi-Arabië, Egypte, China en Zuid-Korea. „Dit is heel, heel erg zorgwek kend”, zegt Ni Bhriain. „Ik hoop dat we hier nog uitkomen, maar ik weet het niet. De politici en de wapenindustrie hebben de gees ten van de onzekeren gegijzeld. Dit is een nieuwe wapenwedloop. Ik zou willen dat er iemand op de pauzeknop drukt.” nistan. In Europa bleven de defen siebudgetten wat langer krimpen, met name door de economische crisis in 2008. Prioriteiten lagen toen simpelweg elders.” Rookgordijn TNI, dat onder meer onderzoek doet naar oorlog, pacificatie en militarisme, meent dat de macht van de wapenindustrie veel te groot is. Ook in Brussel, waar vol gens het instituut een belangrijk adviesorgaan (de Group of Perso nalities on Defence Research) wordt gedomineerd door mensen die banden hebben met wapenfa brikanten, onderzoeksinstituten en lobbyclubs. ‘Staten laten zich hierdoor beïnvloeden en hebben de oorlog gebruikt als een rook gordijn voor het aanvullen, uit breiden en moderniseren van hun voorraden’, aldus de onder zoekers. Net als PAX vinden ze overigens dat de trend van almaar verdergaande militarisering niet is veroorzaakt door deze oorlog, maar er wel door versterkt wordt. „Het sturen van wapens is nooit een oplossing”, zegt Niamh Ni Bhriain, een van de TNI-onder- VS 51% 5,4% 4,1%j 4,8% China 4,6% Qatar Zuid-Korea 3°/^akistan ..2,8%VAE 2,6% Japan Overig 45% India 11% Overig 10,3% Italië 2,8% Rusland 3% Trans-Europees 4,9% Frankrijk 4,9% VK 6,8% 9 18% Cijfers 2021, bron: Sipri GO ZATERDAG 11 MAART 2023 o -r Saoedi- Arabië Egypte 11% 5,7% Australië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 59