Vier keer zoveel thuis blijvers als stemmers op de grootste partij andere partijen’ J2 08i J ftWP iSffi ■fit - 5 ‘Die ene stem van mij maakt dan niet zo veel uit. Ik til er allemaal niet zo zwaar aan’ ‘Voor mij is duidelijk dat we onze voetafdruk kleiner maken’ - /"i ral 7 W zegt een andere bezoeker van de bibliotheek. „Je moet Je er echt stemmen” zegt ze verontschuldi gend. „Landelijk stem ik altijd, maar ik heb eenvoudig geen tijd om me goed te verdiepen in de provinciale politiek. Het schiet er gewoon een beetje bij in. Ik stem liever niet dan dat ik een ongefun deerde keuze maak.” Dieptepunt heid en alles wat daarbij komt kij ken staat bij beiden hoog op het lijstje. Voor Valerie is ook belang rijk wat partijen voor hebben met het water en de natuur. „Voor mij is duidelijk dat we onze voetaf druk kleiner maken. De provincie mag wat mij betreft dan best doorpakken.” Marie-Jean is zich nog aan het inlezen om tot een keuze te komen. Speelt de verkie zing van de Eerste Kamer dan ook nog mee in het stemhokje. „Nee, niet echt.” Plicht Een Jong stel uit Middelburg gaat zeker stemmen, maar moet nog wel wat huiswerk doen op de ver schillende stemwijzers. Ze ver wachten geen grote verrassingen. Landelijk en provinciaal komen ze meestal uit bij dezelfde partijen. „Als Je niet gaat stemmen, mag Je daarna ook niet zeuren. Toch? Stemmen is wat mij betreft ge woon een plicht.” de echte beslissingen worden ge nomen.” De politiek heeft de laat ste Jaren op veel fronten verstek laten gaan in zijn ogen. Voor mensen die wel gaan stemmen zijn kies- en stemwij zers een belangrijke gids op weg naar het stemhokje. Het maken van de voor Jou Juiste keuze voor het provinciebestuur is lastiger dan bij landelijke verkiezingen, Stromannen Harm Mooibroek stemt dit keer bewust niet. De afgelopen Jaren is volgens hem duidelijk geworden dat de politiek stromannen zijn van het grote bedrijfsleven en de banken. „Het is wel duidelijk waar meer zelf in verdiepen. Want in de debatten op de landelijke tele visie gaat het alleen over lande lijke thema’s.” Zorg en onderwijs zijn voor hem belangrijke zaken. Maar ook aan het openbaar ver voer staat voor hem hoog op de to-dolijst van de provincie. Valerie de Witte en Marie-Jean Kluwen zijn vandaag uit Sas van Gent naar Middelburg gereisd. Ook zij gaan stemmen. Leefbaar- wat® „BTubA SB it fel 't' - lei i Als iedereen die niet was gaan stemmen als één partij was ge teld, dan was deze bij de afgelo pen verkiezingen voor Provinci ale Staten met vlag en wimpel de grootste geweest. Van de 290.453 kiesgerechtigden ble ven er vier jaar geleden 118.641 thuis. Dat is 41 procent van alle Zeeuwen die toen mochten stemmen en ruim vier keer zo veel als het CDA, dat met 27.810 stemmen als grootste partij uit de bus kwam. Overigens, landelijk heeft al eens een lijst Niet Stemmers meegedaan. Deze partij was in 2017 een initiatief van straf rechtadvocaat Peter Plasman voor mensen die aan geen en kele partij hun stem toever- trouwde. Hij beloofde dat Ka merleden van de lijst Niet Stem mers nooit aan een stemming in de Tweede Kamer zouden mee doen. De boodschap was ken nelijk toch iets te dubbelzinnig. Marie-Jean Kluwen (links) en Vale rie de Witte gaan zeker stemmen. Leefbaarheid staat bij beiden hoog op het lijstje. De Niet Stemmers kreeg slechts 6025 stemmen. Overigens konden Zeeuwen niet op deze partij stemmen want in drie kieskringen, waar onder de kieskring Middelburg, deed Piasmans partij niet mee. In de jaren 80 en 90 gingen er steeds minder mensen naar de stembus om Provinciale Staten te kiezen. Dieptepunt was het jaar 1999 toen er meer mensen thuisbleven dan er gingen stem men. Daarna ging het opkomst percentage weer wat omhoog. In 2019 ging 59 procent van de kiesgerechtigden stemmen. Dat was de hoogste opkomst in dertig jaar. De gemeente Veere kende vier jaar geleden met 70,6 procent de hoogste op komst. In Vlissingen maakte een krappe meerderheid (50,5 pro cent) gebruik van het kiesrecht. - Theo Giele GO ZATERDAG 11 MAART 2023 5.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 53