4 Kinderboekenschrijver Pim Lammers doet voor één keer zijn verhaal Kinderboekenschrijver Pim Lammers (29) kwam in een storm van onbegrip en haat terecht. Gisteravond trad hij voor het eerst weer in het openbaar op. Voor één keer doet hij zijn verhaal. Tonny van der Mee Vooroordelen Afschuwelijk Ik ben vooral de mensen dankbaar die mijnwerk niet kenden, maar het hierdoor zijn gaan lezen en toen pas een oordeel hebben gevormd nkele dagen voor het Boekenbal kan schrijver Pim Lammers geen antwoord geven op de vraag hoe het gaat. Hij ziet op tegen zijn eerste publieke optreden sinds alle ophef. Dat hij vrijdagavond in de Stadsschouwburg Amster dam eenmalig zijn Kinderboekenweekgedicht voordraagt, had hij ‘onder deze omstandigheden liever niet gedaan’. Tóch doet hij het. „Het is een achtbaan aan emoties”, verzucht Lammers. „Boosheid, verdriet, wanhoop. Emo ties die ik niet eerder in deze mate voelde. Ik ben nog bezig alles te verwerken. Er zijn de afgelo pen tijd zoveel kwetsende leugens over mij ver spreid dat ik wil laten zien waar mijn werk écht over gaat.” Lammers zoekt naar de juiste formuleringen en weegt zijn woorden zorgvuldig. „Ik ben weer begonnen met schrijven, maar ik ben voorzichti ger. Ik weet nu dat iedere losse zin die ik op schrijf niet alleen een bouwsteen van een ver haal is maar ook uit de context gerukt kan wor den om tegen mij te gebruiken. Dat vind ik een moeilijke gedachte.” Het is de erfenis van de afgelopen periode. Uit een verhaal voor volwassenen over misbruik van een jeugdvoetballer door zijn trainer, dat in 2016 verscheen op digitaal cultureel magazine De Op timist, zijn drie zinnen met seksueel grensover schrijdend gedrag geknipt en op sociale media gedeeld. Dit verhaal wordt aan de vergetelheid ontrukt nadat boekenkoepel CPNB bekendmaakte dat Lammers het gedicht voor de Kinderboeken week zal schrijven. De radicaal-rechtse website Reactionair.nl - mede opgericht dooreen frac tiemedewerker van Forum voor Democratie - portretteert hem als een ‘schrijver van pedo- porno’. „Dat artikel was kwetsend maar tegelijk kon ik het niet serieus nemen”, zegt Lammers. „De be schuldiging was te bizar en het ging over een fic tief verhaal gebaseerd op de jeugdervaring van een vriend, dat ik lang geleden had geschreven. Toen het vervolgens door extreemrechts op In stagram gepost werd, kwamen de eerste heftige reacties. Daarin dook al snel mijn thuisadres op. Daarna is de boel ontploft.” Lammers krijgt via privékanalen honderden haatberichten. „De doodsbedreigingen stroom den binnen terwijl ik bezig was met de laatste komma van mijn gedicht. Ik kreeg foto’s van ver brande mensen en uitvoerige beschrijvingen van hoe ik gemarteld moest worden.” Hij doet aangifte bij de politie. Die stelt direct een onderzoek in en beveiligt de schrijver. „Toen in de berichten ook mijn dierbaren werden be dreigd, heb ik besloten me terug te trekken. Ik kon niet anders. Hoe vrij kun je nog zijn als je huis beveiligd moet worden? Ik vind mij n werk heel belangrijk, maar als de mensen in mijn om geving in gevaar komen, zal ik hun veiligheid al tijd verkiezen boven het schrijven van een ge dicht.” Uit extreemrechtse en -religieuze kringen kreeg Lammers al eerder hevige kritiek sinds de ver schijning van Het lammetje dat een varken is (2017). Met dit boek, dat gezien kan worden als het eerste transgender-prentenboek, won hij een Zilveren Griffel. „Ze willen niet dat ik boe ken schrijf waarin alle kinderen zich kunnen herkennen en houden vast aan traditionele ge zinsvormen. De negatieve reacties sterkten mij toen in de gedachte dat mijn kinderboeken be langrijk zijn. Ze laten zien hoeveel onwetend heid en vooroordelen er zijn.” Anders dan de ‘losse flodders’ toen spreekt hij nu van een ‘nare, agressieve aanval gebaseerd op leugens en framing’. Bekende influencers en po litici hebben daar een grote rol in gespeeld. Zan geres Monique Smit noemt hem op Twitter een ‘viespeuk’ en model Kim Feenstra zegt dat hij pedofilie ‘verheerlijkt’. De orthodox-christelijke stichting Gezin in Gevaar start een petitie tegen Lammers en Kamerlid Wybren van Haga (BVNL) stelt schriftelijke vragen. „Ik had gewild dat ze contact met mij op had den genomen. Dan had ik ze kunnen vertellen dat ik hun zorgen over misbruik deel en het ver haal daarom geschreven heb. Ik had nooit kun nen bedenken dat mensen vervolgens jaren later ineens zouden zeggen dat ik het gedrag van die dader zou goedkeuren”, zegt Lammers. „Online werd de slogan ‘Bescherm onze kin deren!’ gebruikt. Daar ben ik het helemaal mee eens: bescherm onze kinderen, praat en schrijf over misbruik. Hoe kunnen we anders de signa len van misbruik opvangen en de slachtoffers helpen?” Het gewraakte verhaal is geschreven in de zo mer van 2015. De dan 21-jarige Lammers neemt deel aan een zomerkamp voor jongeren die schrijver willen worden. „Ik droomde over die ene succesroman. Maar ik studeerde nog en schreef vooral verhalen die ik niet af maakte. Ik durfde mezelf ook nog helemaal geen schrijver te noemen.” Diezelfde zomer vertelt een vriend over een misbruikervaring in zijn eigen jeugd. „Hij ver telde hoe hij dat ervaarde en dat veel mensen niet weten hoe misbruik werkt en hoe slachtof fers zich voelen. Ik wilde vanuit het perspectief van een slachtoffer het proces van grooming be schrijven.” Het verhaal gaat over een eenzame jonge tie ner. De trainer geeft hem voor het eerst het ge voel dat hij wordt gezien, maar op geraffineerde wijze maakt die misbruik van de gevoelens van zijn pupil. „Kindermisbruikers zijn meestal geen agressieve engerds, het zijn vaak manipula tieve engerds. Ze kiezen kwetsbare slachtoffers uit en maken op nare wijze misbruik van hun gevoelens. Dat is wat ik met mijn verhaal juist wil laten zien”, zegt Lammers. Het gemak en de snelheid waarmee mensen leu gens voor waarheid aannemen en afschuwelijke dingen zeggen zonder zelf onderzoek te doen of te lezen, heeft hem nog het meest geraakt. „Veel mensen baseren hun oordeel op drie losse zinnen die eruit geknipt zijn. Ze missen de context. In het verhaal zitten ook momenten van afkeuring. Een scheidsrechter fluit wanneer ie mand een overtreding maakt of te ver gaat. Dat gebeurt ook in dit verhaal”, legt Lammers uit. „Voor mij is het altijd duidelijk geweest dat misbruik iets afschuwelijks is. Ik heb me dus nooit afgevraagd of dit verhaal ook op een an dere manier gelezen zou kunnen worden. Maar nu ik dit heb meegemaakt, had ik die momenten van afkeuring minder subtiel en literair opge schreven of het verhaal meer context gegeven. Tegelijkertijd weet ik dat je als schrijver nooit re kening kunt houden met framing door partijen ‘Na zoveel kwetsende leugens wil ik laten zien waar mijn werk écht over gaaf ZATERDAG 11 MAART 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 4