1 mis Terpstra is dicht bij Parijs, Vader niet *0 I 8 I MTB: Ook volop paralympische kandidaten voor 2024 Zeilen: Lammerts gaat voor deelname in nieuwe klasse Tijdrijden: misschien Shirin? V Lammerts zijn de voornaamste kandidaten s 13 F W O O GO ZATERDAG 11 MAART 2023 Parijs, dit zijn kanshebbers -dg F 'Tg Nederland tamelijk sterk bezet is. Aan het EK dat nu in Italië be zig is, doen in totaal elf Neder landse mannen mee. De kans dat Hameeteman uiteindelijk de Nederlandse deelnemer in Parijs wordt, lijkt klein. 2028 is reëler. De naam van Anne Terpstra kan ook al met potlood inge vuld worden voor Parijs. Ne derland staat vierde op de olympische landenranking en mag - zolang het bij de beste acht blijft - twee vrouwen af vaardigen. Terpstra, die in Zierikzee opgroeide en al naar twee edities van de Spe len ging, staat derde op de in dividuele wereldranglijst. Ze moet zich nog wel officieel kwalificeren via het EK of WK, maar dat lijkt geen probleem te worden. Bij de mannen is het een heel ander verhaal. Nederland staat daar 30ste op de olympische landenranking. In 2021 reden Middelburger Mi lan Vader (tiende) en Mathieu van der Poel (uitgevallen) in Tokio. Daarna hebben beiden weinig op de mountainbike gezeten. Nederland moet eerst heel veel punten pak ken ten opzichte van andere landen om bij de beste ne gentien te komen. Dan mag er één rijder. Pas als Oranje bij de beste acht staat, mo gen er twee. Beiden willen heel graag naar Parijs, maar willen ze ook in MTB-wed st rijden punten gaan pakken als ze weten dat er misschien maar één van hen een ticket krijgt? Anne Terpstra tijdens de Spelen in Tokio, waar ze vijfde werd, fotobelga Drie weken na de Olympische Spelen volgen de Paralympi sche Spelen. Zeeland heeft daar ook uitgesproken kandi daten voor. Binnen het internationale para- roeien is Corné de Koning een grootheid. De inwoner van Kloetinge, die veelvoudig we reldkampioen is, kan zich voor de derde maal kwalificeren. In Rio de Janeiro werd hij vierde in de gemengde klasse, samen met Esther van der Loos. In To kio pakte hij zilver met Annika van der Meer. Anno 2023 zit hij in de boot met Chantal Hae- nen. Als ze naar Parijs willen, zullen ze op het WK in Bel grado bij de beste zes moeten komen. Dat is een op het oog Van Anrooij op het WK tijdrijden voor beloftes in Australië, fotocorvos niet al te lastige opgave. Sylvana van Hees uit Oud-Vos- semeer won in Tokio goud met het rolstoelbasketbalteam. Ze is nog steeds international. Joeri van Liere uit Kapelle zit bij de Oranje-mannen. Hij werd in in 2021 Europees kampioen. Via het WK in Dubai (juni) en het EK in Rotterdam (augus tus) kunnen de ploegen zich kwalificeren voor Parijs. Sanne Koopman uit Bigge- kerke is een beginnend triat lete. Ze komt uit in de klasse PTS4, waarin ze Nederlands en Europees kampioene is. Vanaf komende zomer moet ze zor gen dat ze bij de beste negen op de olympische ranking komt. Parijs. Maar hoe goed ze in deze 500 dagen ook presteert, ze is altijd afhankelijk van wat Gunne- wijk wil. En die heeft zó veel da mes om uit te kiezen. Bij de mannen zijn de regels exact hetzelfde: er mogen er vier uitgezonden worden (als Nederland bij de beste vier lan den op de wereldranglijst blijft) en één of twee van hen doen mee aan de tijdrit. Zeeland heeft een keur aan profwielrenners, maar die lijken niet direct in beeld te komen voor Parijs. Tijdens de coronatijd maakte Annelous Lammerts de over stap van het kitesur- fen naar het kitefoi- len. Van trucs maken naar pure snelheid. De watersportster uit Schuddebeurs wil er bij zijn als de sport voor het eerst olym pisch is. Tijdens het WK, dat komende zo- j mer uitgerekend in haar woonplaats Scheveningen is, t moet ze bij de beste i acht komen voor een I ticket. De kans daarop is reëel. Ook daarna zijn er nog kwalificatiemogelijkhe den. Zierikzeeënaar Paul Hameete man is één van de grootste zeil- talenten van Nederland. Hij vaart in de ILCA 7, een klasse die in Kitefoilen is een nieuwe sport in Pa rijs. Annelous Lammerts wil daar graag bijzijn. FOTO SANDER VAN DER BORCH 8® De ster van Shirin van Anrooij rijst zo snel, dat deelname aan de Olym pische Spelen van 2024 niet als on moge lijk moet worden gezien. Voor de wegwedstrijd mag de Nederlandse bondscoach Loes Gun- newijk vier vrouwen se lecteren en voor de tijd rit - mits er op het WK van 2023 iemand bij de beste tien komt - twee. Die twee tijdrijdsters moeten evenwel ook de wegwedstrijd rij den. Op het NK tijdrijden van 2022 werd de Kapelse alleskunner al tweede achter Ellen van Dijk. Die wil graag haar carrière afsluiten met een olympische tijdritme- daille. Van Anrooij heeft al aan- gegeven dit jaar als tijdrijdster naar het WK in Glasgow te wil len en maakt daar - zeker nu El len van Dijk zwanger is en daar dus niet meedoet - grote kans op. Ook denkt ze stiekem al aan Parijs draait al warm voor de Olympische Spelen.SraAEE —^3^. a®- II1I! _TH8ir HlUTIlTmilTn 1 Corné de Koning bij zijn huldiging in Goes, na zijn zilveren race in Tokio, foto johan van derheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 41